Ovocie

Brusnice

brusnice-cranberries-vaccinium-vitisHoci nie sú také rozšírené ako iné drobné ovocie, svojím obsahom sú výnimočné. Sú bohaté na vitamín C, karotén, vlákninu a veľa ďalších látok potrebných pre ľudský organizmus. Naučíme vás, ako si tento domáci antioxidant bez problémov dopestovať.

Základom pestovania brusníc je slnečné miesto a kyslá rašelinová zemina. Preto je nutné pôdu pred výsadbou do hĺbky 30 cm a šírky 50 cm nahradiť kyslou rašelinovou zeminou (pH 3,5 – 4,5). Odporúčame zakúpiť špeciálny substrát na vresoviskové rastliny, ako sú čučoriedky, azalky, rododendrony. Môžete použiť aj čistú rašelinu, tu je však riziko rýchlejšieho presychania substrátu. Po výsadbe je vhodné povrch pôdy pokryť nastielacou kôrou alebo pilinami. Tým zabezpečíte dobré zadržiavanie vody, zabránite rastu buriny. Navyše nástielka sa bude postupne rozkladať, a tým dodávať čerstvý rašelinový substrát.

Výsadba brusníc

V záhradných centrách nájdete sadenice zakorenené v črepníkoch. Výhodou týchto rastlín je, že ich môžete vysádzať počas celého roka s výnimkou obdobia, keď je pôda zamrznutá. Voľnokorenné sadenice bez črepníka a zeminy vysádzajte na jar alebo na jeseň. Ak chcete dosiahnuť zapojenú výsadbu v skalke alebo na záhone, odporúča sa spon 30 až 45 cm x 30 až 45 cm.

Nenáročná na závlahu a hnojenie

Brusnica nie je náročná na hnojenie. Ak si dáte záležať a dobre pripravíte pôdu pred výsadbou, budete mať menej starostí do budúcna. Samozrejme, asi o 2 až 3 roky rastlina svojimi koreňmi prerastie rašelinový substrát, ktorý ste jej dodali pri výsadbe. Potom stačí zakúpiť si špeciálne hnojivo na vresoviskové rastliny. Ani na závlahu nie je brusnica nijako náročná. Odporúčame rastliny polievať dažďovou vodou, ktorá je mäkšia a teplejšia.

Takmer bez práce

Brusnice nevyžadujú pravidelný rez. Odstraňujte iba polámané a odumreté časti rastlín. V niektorých rokoch sa môže objaviť choroba spôsobujúca opad listov. Jej výskyt podporuje vlhké počasie. Ak sa choroba prejaví vo väčšom rozsahu, môžete použiť fungicídy. Postrekujte na jar, od polovice apríla až do konca júna, v 10- až 15- dňových intervaloch. Z fungicídov použite striedavo BENLATE, FUNDAZOL 50 WP, TOPSÍN M 70 WP. Táto choroba nenapáda plody, ale poškodenie listov má za následok zníženie úrody. Inými významnejšími chorobami a škodcami brusnica netrpí.

Najčastejšie pestované odrody

‘Koralle‘ – veľmi produktívna odroda z Nemecka. Tvorí vzpriamené kry vysoké 20 až 30 cm. Bobule sú stredne veľké, žiarivočervenej farby. Z 1 m2 vysadenej plochy môžete naoberať 1 kg plodov dvakrát ročne.

‘Red Pearl’ – stredne produktívna odroda z Holandska. Kry rastú vzpriamene a dosahujú výšku 35 cm. Plody sú stredne veľké až veľké, tmavočervenej farby a výbornej kvality. Je prispôsobivejšia na horšie pôdne podmienky ako odroda ‘Koralle‘. Úrodu prináša dvakrát ročne.

Vizitka rastliny

– Brusnica pravá (Vaccinium vitis – idaea) je nízky vždyzelený ker dorastajúci do výšky 15 – 25 cm. Nadzemnú stonku i podzemok má zdrevnatené.
– Na zelených konárikoch rastú 1-2,5 cm vajcovité listy.
– Vrchná strana listu je lesklá, tmavozelená, spodná strana sivomodrá až sivozelená a matná.
– Kvety v súkvetí strapec rastú na krátkych stonkách.
– Farba kvetov je biela, ružovkastá a ž ružová. Kvitne od mája do júla.
– Plody – brusnice sú červené bobule s priemerom 5-8 mm, kyslej nahorklej chuti. Dozrievajú v auguste až októbri.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share