Ovocie

Čučoriedka severu

Všetci sme už istotne počuli o „kamčatskej čučoriedke“. Len niektorí však vedia, že v skutočnosti nejde o čučoriedku, ale o nesprávne pomenovanie u nás netradičného ovocného druhu – zemolezu.

V skutočnosti nemá zemolez s čučoriedkou nič spoločné. Patrí do celkom iného rodu ako čučoriedka a na rozdiel od nej väčšina druhov zemolezu (Lonicera L.) sa využíva ako okrasná rastlina, nie na dopestovanie ovocia.

Najznámejšie sú Lonicera tatarica, Lonicera caprifolium a Lonicera japonica, ktoré celkom bežne nájdeme v okrasnej časti záhrady. Niektoré druhy však majú aj jedlé plody. Tie vzdialene pripomínajú plody čučoriedky a majú ich najmä druhy, ako napríklad Lonicera turczaninowii, Lonicera kamtschatica a Lonicera edulis. Zemolez nemá ani také špecifické nároky na kyslosť pôdy ako čučoriedka.

Charakteristika zemolezu

Je to kompaktný, husto rozkonárený ker. Každoročné vyrastanie letorastov má za následok jeho zahusťovanie, čo spôsobuje postupné znižovanie úrody, pretože plody sa potom tvoria len na obvode kra a sú čoraz menšie. Pri bujne rastúcich a bohato rodiacich odrodách môže v dôsledku silného zahustenia dochádzať až k zasychaniu a odumieraniu vrchných častí konárikov.

Vzhľadom na to, že zemolez je dlhoveká drevina, je aj obdobie zahusťovania pomerne dlhé. Kostrové konáre, môže ich byť dvanásť až pätnásť, sú mohutné, rozkonárené a od druhého roku sa ich kôra odlupuje v pozdĺžnych pásoch. Ďalšou jeho charakteristickou vlastnosťou je pomerne veľká tvrdosť dreva. Letorasty sa tvoria na jednoročnom dreve a môžu dorásť až do dĺžky 35 cm i viac. Kvety a plody sa tvoria pri báze letorastov v pazuchách listov. Vo vrcholovej časti letorastu sa v priebehu leta zakladajú kvetné puky na budúcoročnú úrodu plodov. Okrem letorastov sa na kre môžu vytvárať aj silné vzpriamené výhonky z prebudených pukov na troj- až päťročnom alebo aj staršom dreve. Ich dĺžka môže dosiahnuť 50 až 90 cm.

Ako rezať zemolez?

V období rastu kra nie je rez zvyčajne prvých päť až sedem rokov potrebný. V ôsmom až desiatom roku po výsadbe, keď už je ker rozrastený, začína byť nevyhnutný. Vhodným termínom na zmladzovací alebo presvetľovací rez je jeseň po opade listov alebo veľmi skorý predjarný rez až do obdobia začiatku pučania. Pri reze skracujeme staršie kostrové konáre nad miestom vyrastania mladších rozkonárujúcich sa výhonkov, pričom dbáme na to, aby mladšie výhonky boli umiestnené v strede kra, nie na jeho okrajoch. Takto skrátime všetky kostrové konáre pričom staršie, ktoré sú nízko pri zemi takmer vo vodorovnej polohe, odstránime úplne, a to až pri báze kra, aby sa zachoval vzpriamený kompaktný tvar. Aby sme sa nepripravili úplne o úrodu plodov v nasledujúcom roku, rez by mal byť mierny. Presvetlenie kra má za následok prebudenie spiacich púčikov a následne mohutnú tvorbu sliných výhonkov. Tie na druhý rok po reze majú väčšie plody. Takýto dôsledný zmladzovací rez opakujeme opäť po troch až štyroch rokoch.

Rez vo vyššom veku

Na rýchle zmladenie starých, dlhodobo nerezaných krov môžeme použiť tiež radikálny zmladzovací rez „na hlavu“. Vykonávame ho v neskorej jeseni alebo skoro na jar. Spočíva v zrezaní všetkých kostrových konárov vo výške 30-40 cm nad úrovňou pôdy. Hlbší rez nie je vhodný, pretože v najspodnejších častiach kostrových konárov sa už nenachádza dostatok spiacich púčikov – základov nových výhonkov. Nasledujúci rok, prípadne pri jarnom reze ešte v ten istý rok, sa zo spiacich púčikov vytvorí veľké množstvo mladých výhonkov dlhých až do 50 cm, ktoré sú základom úrody v nasledujúcom roku. Vzhľadom na vysoký počet výhonkov je potrebné asi v treťom roku po radikálnom reze urobiť presvetľujúci rez, pri ktorom ponecháme len asi desať až pätnásť najsilnejších konárov a ostatné odstránime pri báze kra.

Prečo sa ujal ľudový názov kamčatská čučoriedka? Niektoré druhy zemolezu majú jedlé plody modrej farby a chuť, ktorá sa podobá čučoriedkam. Keďže je oblasť Kamčatky miestom prirodzeného výskytu zemolezov s jedlými bobuľami, vznikol ľudový názov kamčatská čučoriedka.

Čo ste možno nevedeli

Veľkým kladom je jeho vysoká prispôsobivosť a nízke nároky na prostredie i pestovanie. Má pomerne krátke vegetačné obdobie, je odolný proti mrazom a kvety nepoškodí ani jarný mráz. Pri predčasnom kvitnutí hrozí iba nedostatočné opelenie, keďže skoro na jar ešte nelieta hmyz. Plody tvoria súplodia dvoch zrastených bobúľ. Dozrievajú skôr ako pri inom bobuľovitom ovocí, ešte v čase pred prvými jahodami. Spôsob rezu pri zemoleze je podmienený jeho spôsobom rastu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share