Plody asiminy môžeme objaviť na dovolenke v teplých krajinách, v Austrálii či Amerike, ale napríklad aj v Taliansku. Sú tam totiž najväčšie pestovateľské plochy v Európe a venujú sa aj ich šľachteniu a rozmnožovaniu.

Bobule asiminy sú svetlozelené, guľaté až oválne a občas si ich zamieňajú s papájou, s ktorou však nemajú nič spoločné. Ich hmotnosť je 50 až 400 gramov. K nám sa nedovážajú, lebo plody sú náchylné na otlačenie a neznášajú transport. Pokojne si ich však môžeme dopestovať sami a tešiť sa z vlastných plodov, ktoré sú veľmi chutné a porovnateľné s najkvalitnejším tropickým ovocím. Dá sa prirovnať k exotickej zmesi manga, ananásu a banánu. Možno preto ho niekedy volajú indiánsky banán alebo banán severu, za čo vďačí asi nielen chuti, ale aj miestu pôvodu – Severnej Amerike.

Odolná rastlina

Rod Asimina je jediný mrazuvzdorný zástupca čeľade Annonaceae, ktoré rastú v trópoch. Do Európy sa asimina trojlaločná dostala v dvadsiatom storočí potom, keď boli vyšľachtené kvalitné odrody. Je to veľmi prispôsobivá a odolná rastlina, ktorá okrem dostatočnej zálievky, hnojenia a ochrany pred mrazom v prvom roku po výsadbe nepotrebuje inú starostlivosť. Bez problémov rastie všade tam, kde sa pestujú jablone. Niektoré záhradníctva a zásielkové služby ponúkajú naštepené stromčeky alebo si rastlinu môžeme dopestovať zo semena.

Rozmnožovanie semenami je veľmi jednoduché a lacné ale zdĺhavé. Semenáče navyše nezaručujú zachovanie kvality materskej rastliny. Pestovanie zakúpených stromčekov je nenáročné, treba pamätať len na to, že ich zásadne vysádzame skoro na jar alebo neskoro na jeseň v období vegetačného pokoja. Postup výsadby je rovnaký ako pri iných ovocninách, je však veľmi dôležité, aby sa nenarušil koreňový bal a neodhalil kolovitý koreň. Rastlina by sa už vôbec nemusela spamätať a mohla by uhynúť. Keďže korení hlboko, vyžaduje kvalitne a do hĺbky spracovanú pôdu, ktorá by mala byť mierne kyslá, s pH 5,6 až 7. Znáša však aj vyšší obsah aktívneho vápnika a organických látok. Nevyhovujú jej ťažké a zamokrené pôdy.

Výsadba a starostlivosť

Keďže v pôvodnej domovine sú to lesné podrastové dreviny, mladé stromčeky približne prvé tri roky vyžadujú pritienenie, aby listy nespálilo slnko. Potrebná je aj ochrana pred vetrom, ktorý zvyšuje odpar vody a poškodzuje veľké listy. Rast stromčeka v mladosti je pomalý, neskôr stredne bujný. Dospelý strom dorastie do výšky troch až siedmich metrov. Existuje množstvo odrôd s rozdielnym obdobím dozrievania, takže je možné pestovať viacero stromčekov a predĺžiť si obdobie zberu.

Stromček znáša pokles teplôt hlboko pod bod mrazu, v literatúre sa uvádza až -25 °C, dokonca aj viac. Ak omrznú nevyzreté konce letorastov, stačí ich zrezať. Poškodeniu sa dá predísť cieleným hnojením, ktoré podporí lepšie vyzrievanie dreva. Obaľovanie kmeňa, prípadne celej rastliny má zmysel len v prvom roku po výsadbe, v ďalších rokoch nie je potrebné. Kmeň je dôležité chrániť pred silným slnkom, napríklad doskou. Vhodné je chrániť aj miesto vrúbľovania a okolie kmeňa nakopcovaním. Stromček pučí neskoro, až v priebehu apríla, kvety rozkvitajú postupne niekoľko týždňov. Je to veľká výhoda, lebo ak prídu neskoré jarné mrazíky, nepoškodia všetky kvety. Je náročný na vlahu, a to hlavne ma jar a v lete.

Rez v našich podmienkach nie je nutný. Robí sa len výchovný rez na zapestovanie koruny, neskôr zmladzovací rez na podporu tvorby letorastov. Najvhodnejšie obdobie je po prvej rastovej perióde, keď sa skrátia prerastené výhonky, alebo pred pučaním v čase, keď v noci nemrzne.

Výhodou je, že rastlinu nenapádajú bežné škodce, ako sú napríklad vošky či červce. S chuťou sa však do nich púšťajú slizniaky, ktoré obhrýzajú nalievajúce sa púčiky, ale aj listy a výhonky mladých rastlín.

Dekorácia do záhrady

Zo stromu asiminy je nielen úžitok v podobe plodov, ale dá sa využiť aj ako dekoratívny prvok v záhrade; pôsobí totiž veľmi zaujímavo a exoticky počas celej vegetácie. Pekné sú nielen veľké tmavozelené listy, ktoré tvarom pripomínajú listy magnólie a v jeseni sa sfarbujú dožlta, ale aj kvety. Rozkvitajú ešte pred olistením, majú zaujímavú purpurovú farbu a v priemere dosahujú tri až štyri centimetre. Množstvo žltých tyčiniek vytvára okolo piestika guľôčku, z ktorej trčí blizna. Koruna tohto opadavého stromu je pravidelná, na slnečnom stanovišti má pyramidálny tvar, v tieni sa rozrastá do šírky.

Úrodu ovplyvňuje opelenie

Rastlina je cudzoopelivá, preto je potrebné pestovať minimálne dve rastliny, v posledných rokoch však boli vyšľachtené aj samoopelivé odrody. Kvety opeľuje hmyz a vietor, ale násada plodov sa dá ovplyvniť umelým opelením. Kvety skôr zapáchajú ako voňajú, včely ich nenavštevujú, preto sa v sadoch na prilákanie hmyzu používajú hnijúce kúsky mäsa, rozvešané na stromoch, aby prilákali muchy. Plody sa tvoria v trsoch. Po oplodnení kvetu sa vytvorí jeden až deväť plodov, z ktorých nakoniec dozrejú dva až päť, no niekedy len jeden.

Rodiť začínajú už trojročné stromčeky. Plody najviac narastú v priebehu septembra a po dosiahnutí konečnej veľkosti dozrejú aj mimo stromu, ak ich uložíme do mikroténového vrecúška spolu s jablkom. Zrelé plody sa ľahko oddeľujú od stopky, sú mäkké a voňavé. Zberáme ich postupne do konca septembra až do októbra v závislosti od odrody. V chladničke vydržia maximálne dva týždne. Plody konzumuje hmyz aj vtáctvo.

Čo s chutnými plodmi

Žltkastá dužina je sladká a má výraznú vôňu. Väčšinou sa konzumuje čerstvá, po odstránení šupky a veľkých čiernych semien, ktoré sú jedovaté a môžu spôsobiť zažívacie problémy. Má pudingovú konzistenciu, preto ju vyjedáme lyžičkou. Dá sa z nej vyrobiť aj džem alebo si s ňou vylepšíme chuť a vôňu čaju, nealkoholických nápojov či destilátov. Zmrazovať sa môžu celé plody alebo dreň, dužina je vhodná aj na sušenie. Plody majú vysokú nutričnú hodnotu, obsahujú veľké množstvo vitamínov, horčík, vápnik a železo. Sú výživnejšie ako jablká, hrušky či broskyne.

Tip záhradkára

Ak nemáte záhradu alebo bývate vo veľmi studenom kraji, môžete asiminu pestovať v nádobe, kde tiež prináša úrodu. Z desaťročnej rastliny je možné získať päť až sedem kilogramov plodov, zo stromčekov pestovaných vo voľnej pôde až pätnásť kilogramov.

Vizitka rastliny

Názov: Asimina trojlaločná (Asimina triloba)
Vzhľad: opadavý strom
Kvety: tmavopurpurové
Listy: veľké, tmavozelené
Zaujímavosť:Rastlina je mrazuvzdorná.