Ovocie

Ačokča

Viacerí záhradkári už majú skúsenosti s pestovaním atraktívnej zeleniny cyklantéry odnoženej, ktorú poznáme aj pod ľudovým názvom ačokča alebo mexická uhorka. Jej veľkou výhodou je, že v našich podmienkach ju nenapádajú škodce ani choroby a starostlivosťou o ňu je minimálna.

Keďže je ačokča teplomilná plodina, v našich klimatických podmienkach sa predpestováva ako paprika vo fóliovníkoch alebo na okenných parapetoch. Na pestovanie vyžaduje slnečnú a teplú polohu s dostatkom vlahy, vhodné je použiť čiernu netkanú textíliu. Von ju vysádzame po . máji, keď už nehrozia prízemné mrazy. Všeobecne platí, že na miestach, kde sa darí melónom a uhorkám, je predpoklad, že sa bude dariť aj tejto zatiaľ menej známej zelenine.

Ako ju pestovať

Rastlina je pomerne náročná na živiny, preto základom jej úspešného pestovania je humózny, priepustný substrát. Neznáša pôdy ťažké a uľahnuté. Počas vegetácie ju môžeme prihnojovať prípravkami na plodovú zeleninu, pričom berieme do úvahy, že začína rodiť až v auguste.

Keď rastliny dosiahnu výšku 10-15 cm, vysádzame ich na stanovište približne na vzdialenosť 25 cm, na štvorcový meter asi štyri rastliny. Musíme si pripraviť aj oporu, podobne ako pri pestovaní uhoriek, a výhonky k nej pravidelne vyväzovať. Po zakorenení v júni začne rastlina bujne rásť, preto je vhodné pri výške dvoch metrov ju zaštipnúť. Po tomto úkone sa začne bohato rozkonárovať, čím sa podporí tvorba plodov. Na konzumáciu sú najvhodnejšie plody s veľkosťou asi 4 cm, pričom zo starších plodov treba vybrať veľké tvrdé semená čiernej farby.

Čo s plodmi

Plody obsahujú pre náš organizmus dôležité látky ako betakarotén, horčiny, vitamíny C, B1 a B2. Konzumácia čerstvých plodov napomáha metabolizmu cukrov a zlepšuje psychickú pohodu. Vhodné sú na priamu konzumáciu vo forme zeleninových šalátov. V kuchyni sa odporúča naplniť ich mletým mäsom, použiť do zmesi s inou zeleninou, zapekať, či pridávať do polievok. Plody sú chutné aj sterilizované v sladkokyslom náleve ako nakladané uhorky alebo ako papriky v oleji.

Tip záhradkára

Cyklantéra je vhodnou rastlinou k plotom, altánkom, pergolám, ktoré za krátky čas bohato obrastie. Svojimi atraktívnymi, dlaňovito deleným listami a plodmi pôsobí veľmi dekoratívne nielen v zeleninovej, ale aj v okrasnej záhrade.

Vizitka rastliny

Vzhľad: Je to jednoročná, rýchlo rastúca popínavá rastlina, dorastajúca až do výšky osem metrov. Stonky má tenké, husto porastené laločnatými až dlaňovito delenými listami
Kvety: Sú drobné, žltkasté alebo zelenkasté a sú pastvou pre včely.
Plody: Tvarom sa podobajú na uhorku alebo zelenú papriku, ale na konci sú výrazne zašpicatené. Dorastajú do dĺžky 10 cm.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share