Ovocie

Čučoriedka nízka

Pestovanie čučoriedok sa v posledných rokoch stalo obľúbenou činnosťou záhradkárov. Vynikajúca chuť plodov, vysoká nutričná hodnota, ale aj dostupnosť výsadbového materiálu boli hlavnými príčinami ich rozšírenia.

Záhradkárov neodradili od pestovania ani jej vysoké nároky na pôdu – vyžadujú kyslý substrát s dostatočným množstvom organických látok. Málokto však vie o existencii čučoriedky nízkej – druhu, ktorý možno pestovať nielen v záhradkách, ale aj na terasách a balkónoch.

Čučoriedka nízka vznikla ako medzidruhový kríženec čučoriedky vysokej a čučoriedky úzkolistej (Vaccinum corymbosum x Vaccinum angusttifolium). Čučoriedka vysoká je známa pod názvom záhradná čučoriedka. Má veľa odrôd, z ktorých sa niekoľko pestuje aj u nás. Medzi najznámejšie patria napríklad Bluecrop, Patriot, Darrow, Sunrise, Bluegold, Bluetta, Northland a iné. Čučoriedka úzkolistá pochádza zo severovýchodnej časti Spojených štátov amerických a Kanady. Je to menší ker s úzkymi listami. Modré plody veľmi dobrej chuti majú v priemere 6 mm. Čučoriedka nízka dorastá do veľkosti približne 1 m. Tvorí pomerne husté kry s listami užšími a menšími ako má čučoriedka vysoká. Plody sú atraktívnej modrej farby, menšie až stredne veľké, aromatické a veľmi chutné. Má podobné nároky na pestovanie ako jej materské rastliny. Pôdy vyžaduje výživné, s dostatkom organických látok. Oproti čučoriedke vysokej lepšie znáša ťažšie pôdy a vyššie pH. Vhodná je najmä na pestovanie v záhradkách, vďaka nižšiemu vzrastu sa však môže pestovať aj v nádobách. Je vysoko úrodná. Pri pestovaní na plantážach ju sadíme hustejšie ako čučoriedku vysokú. Táto intenzifikácia v kombinácii s vysokými úrodami z kra je predpokladom zaujímavých vysokých úrod, čím sa stáva atraktívnou aj pre veľkopestovateľov. Plody sú vhodné najmä na priamu konzumáciu, kompótovanie, mrazenie, na výrobu džemov, niektoré odrody sa tiež dobre skladujú v chladiarniach. Známych je niekoľko odrôd, z ktorých najpestovanejšie a najdostupnejšie sú Putte, Emil, North Country a Northblue.

Putte

Odroda vznikla z prirodzeného kríženia čučoriedky vysokej a úzkolistej. Vyselektovali ju v roku 1986 vo Švédsku z výsevov semien pochádzajúcich z Minnesoty v USA. Kry majú vzpriamený rast, dorastajú do výšky 60-70 cm. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti mrazom, a to aj počas tuhej zimy bez snehu. Tmavé plody so slabým modrastým voskovým oinovatením sú sladké, veľmi aromatické. Sú väčšie ako pri divo rastúcich formách, väčšia časť rastie v dlhých veľkých strapcoch. Dozrievajú na prelome júla a augusta. Z dospelého kra získame 1-2 kg úrody.

Emil

Má podobný pôvod ako odroda Putte. Kry rastú silnejšie a vzpriamenejšie. Plody sú o niečo menšie, dozrievajú vo veľkých strapcoch. Termín dozrievania, kvalita plodov, chuť a farba sú porovnateľné s odrodou Putte – sú rovnako aromatické a chutné.

North Country

Odroda bola vyšľachtená v Minnesote v roku 1986. Kry dorastajú do výšky 45-60 cm. Sú vysoko tolerantné k niektorým pôdnym chorobám. Úzke listy sa v jeseni sfarbujú intenzívne dočervena. Vyznačuje sa tiež vysokou odolnosťou proti mrazom, znáša mrazy až –40 °C. Plody sú veľké 10-11 mm, aromatické, veľmi chutné. Úroda z dospelého kra sa pohybuje od 1 do 2,5 kg.

Northblue

Má rovnaký pôvod ako odroda North Country. Kry dorastajú do veľkosti 60 až 120 cm. Odroda je tolerantnejšia k niektorým pôdnym chorobám. Odolnosť na mrazy je veľmi vysoká, znáša mrazy až –42 °C. Tmavomodré plody sú veľké 12,5 mm. Dosahuje vysoké úrody, dospelý ker prinesie 1,5 až 3,5 kg ovocia. Plody sa veľmi dobre skladujú v chladiarniach.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share