Liečivky

Zabudnutá pohánka

Pohánka je diétna, ľahko stráviteľná a bez obsahu lepku. Napriek svojej vysokej výživovej hodnote takmer upadla do zabudnutia. Našťastie sa opäť zaradila do jedálnych lístkov ako súčasť zdravej výživy. Viete však, ako si ju dopestovať?

Je to veľmi skromná rastlina, na pôdu a podnebie nemá osobitné požiadavky. Vyhovujú jej aj vyššie polohy, rýchlo rastie a dozrieva už o tri mesiace. Počas vegetácie je náročná na vodu, lebo plytkým koreňovým systémom ju ťažko prijíma. V čase kvitnutia potrebuje na dobré opelenie slnečné, nie však suché počasie. Počas dlhotrvajúcich dažďov bujne rastie, ale tvorí málo semien.

Mráz ju poškodzuje už pri teplote -1,5 až -2 °C, preto osivo vysievame až v máji, keď je pôda zohriata na 13 až 15 °C. Na málo úrodnej pôde ju sejeme do riadkov širokých 15 až 20 cm, na úrodnej na vzdialenosť 30 cm i viac, do hĺbky 3 až 5 cm. Pri sejbe do širších riadkov môžeme porast okopávať, aby sme v pôde zadržali vlahu. Pohánka burinu rýchlo zatieni. Lepšie opelenie a aj vyššiu úrodu dosiahneme prísunom dostatočného množstva opeľovačov.

Zber vykonávame veľmi opatrne, lebo rastliny dlho kvitnú, nerovnomerne dozrievajú. Najlepšie vyvinuté nažky ľahko vypadávajú už v čase, keď sú ešte zelené a niektoré kvety iba kvitnú. Aby sme zabránili stratám, pokosíme ich ešte pred úplným dozretím. Riadime sa zrelosťou hlavných semien. Nažky pohánky získame mlátením alebo mrvením suchých rastlín

Liečivé účinky

Pohánka obsahuje vitamín B1, B2, B6, rutín a cholín, z minerálnych látok hlavne vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, meď, mangán a zinok. Je zaujímavá pre vyváženú skladbu aminokyselín, vysoký obsah bielkovín a nenasýtených mastných kyselín.

Posilňuje imunitný systém, pôsobí na cievy v celom organizme, ktorým vracia pružnosť, zmierňuje problémy s kŕčovými žilami, znižuje riziko trombózy, infarktu a mozgovej mŕtvice. Pravidelná konzumácia vyrieši problémy s hemoroidmi. Priaznivo pôsobivo na stavy podráždenosti, nechutenstva a bolesti hlavy. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pôsobí ako prevencia pri artérioskleróze. Cholín regeneruje pečeňové bunky po poškodení chorobami a alkoholom. Neobsahuje lepok a ako náhrada pšeničnej múky je vhodná pre celiatikov. Máme teda dosť dôvodov, prečo ju pestovať.

Vizitka rastliny

Pohánka je jednoročná medonosná rastlina. Klíči pri teplote 7 °C a hlavný koreň preniká plytko do pôdy. Rastlinu tvorí rovná, šťavnatá byľ so srdcovitými listami. Spoznať ju môžeme nielen podľa červeného sfarbenia, ale aj ružových kvietkov zoskupených do strapcov. Plody sú trojboké nažky s vysokým obsahom škrobu.

Viete, že…

… ľudový názov „tatarka“ vznikol pravdepodobne v súvislosti s nájazdami Tatárov v 13. storočí, ktorí ju doviezli na naše územie? Pôvodné domáce obyvateľstvo ich považovalo za pohanov a tento názov sa neskôr ujal aj pre rastlinu.
… slama pohánky je rovnako kvalitné krmivo ako slama jarných obilnín?
… pohánka bola v prevažnej miere potravinou chudobnej vrstvy?
… z pohánky sa vyrába rutín, ktorým sa liečia srdcové choroby?

Ochutnajte s nami

Príprava pohánky

Pred prípravou ju opláchneme studenou vodou a varíme – na 1 diel pohánky pridáme 1,5 dielu vody. Po 2 až 3 minútach varu ju necháme 30 minút stáť, nemiešame. Vodu nezlievame, aby nedošlo k strate rutínu.

Zeleninová polievka s pohánkou

2 polievkové lyžice pohánky, 1/2 cibule, 2 polievkové lyžice nakrájanej koreňovej zeleniny, 1 polievková lyžica polohrubej múky, 1 polievková lyžica masla, soľ, 1 vajce, petržlenová vňať.

Vo vode uvaríme zeleninu a jemne nakrájanú cibuľu. Z masla a múky urobíme svetlú zápražku, pridáme vajce, rozmiešame a necháme stuhnúť. Zápražku dáme do vývaru, povaríme a pridáme pohánku. Hotovú polievku ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share