Ginger zazvor dumbierĎumbier lekársky (Zingiber officinale), známy aj ako zázvor, je exotický druh, ktorého konzumnou časťou je podzemok. Má mnohoraké použitie v ľudovom liečiteľstve. Jeho krásnu prenikavú vôňu umocňuje ešte intenzívnejšia chuť a už pri prvom súste pocítite jeho liečivú silu.

V prírode ďumbier dorastá do výšky 1,5 metra a kvitne žltými kvetmi. V našich podmienkach ho môžete pestovať ako bežnú izbovú rastlinu okrasnú listom, lebo obyčajne nekvitne, alebo len výnimočne. V nádobe je možné dopestovať si koreň ďumbiera na vlastnú potrebu. Dôležité je dostať sa k čerstvému podzemku, na ktorom sú viditeľné drobné výrastky, v ktorých sa nachádza základ novej rastliny.

Na výsadbu je vhodná zmes rašeliny a bežného záhradníckeho substrátu. Odrezok koreňa zasaďte pukmi smerom nahor a zasypte vrstvou zeminy tak, aby bol celý zakrytý. Nádobu postavte na dostatočne teplé slnečné miesto a primerane ho zavlažujte. V takýchto podmienkach by mala rastlina vyklíčiť už v priebehu dvoch až troch týždňov. Rastie pomerne rýchlo, preto po niekoľkých mesiacoch môžete koreň vybrať a časť z neho opäť zasadiť a zvyšok zužitkovať.

Použitie

Jedlu dodáva charakteristickú arómu a príchuť. Existuje množstvo receptov, ktorých je súčasťou. Azda najznámejšie sú ďumbierniky, sladké pečivo nazývané aj zázvorníky, alebo kandizované kúsky, ktorými sa ochucuje čaj. Ďumbier sa pridáva aj do mäsitých pokrmov, ako je bravčové soté, kurča na kari a ďalšie. Pozitívne vplýva na tráviaci trakt, podporuje chuť do jedla, uľavuje pri zažívacích ťažkostiach. Má antiseptické, protizápalové, stimulujúce a tonizujúce účinky.

Viete, že…

… ďumbier obsahuje 640 rôznych chemických látok?
… nositeľom štipľavo-ostrej chuti je gingerol?
… celé chemické zloženie má inhibičné účinky na vznik nádorových ochorení a obmedzuje rast baktérií Helicobacter pylori?
… šogaoly a gingerol potláčajú chrípku, horúčku a zmierňujú kašeľ?
… budúcim mamičkám pomáha pri prekonávaní rannej nevoľnosti?