Liečivky

Liek proti únave

Plody schizandry čínskej majú podobné liečivé účinky, ako napríklad ženšen. Môžeme ju bez problémov pestovať v našich podmienkach a získať zdraviu prospešné bobule.

Rastlina pochádza z Ďalekého východu, z Číny a Japonska, kde rastie v rozsiahlych zmiešaných lesoch do nadmorskej výšky päťsto metrov, niekedy aj vyššie. U nás v prvých rokoch po výsadbe rastie pomerne pomaly. Rast zrýchli väčšinou až po troch rokoch a v závislosti od podmienok výhonky dorastajú do dĺžky desať i viac metrov. Keďže je to ovíjavá liana, vysádzame ju k opore a môžeme ju využiť ako okrasnú drevinu napríklad k pergole alebo k plotu. V čase kvitnutia prevonia svoje okolie príjemnou citrónovou vôňou, na jeseň skrášli záhradu dožlta sa sfarbujúcimi listami a červenými strapcami plodov.

Ako ju pestujeme?

Keďže schizandra má veľmi plytký koreňový systém, najlepšie sa jej darí v priepustnej pôde s dostatkom vlahy. Stanovište by malo byť veľmi svetlé. Hoci odolá aj mrazom okolo mínus tridsať stupňov, odporúča sa mladé rastliny na zimu zakryť, napríklad slamou. Vhodná je celoročná nástielka, ktorá v lete udržuje vlahu a na jar bráni rýchlemu prehriatiu pôdy a neželanému predčasnému pučaniu.

Asi tri až štyri roky po vysadení sa v pazuchách listov objavia biele až ružovkasté voňavé kvety na dlhých ružových stopkách. Ich počet sa pohybuje od dvoch do siedmich. Rastlina je jednodomá, s oddelenými kvetmi oboch pohlaví. Z nich sa vytvorí súplodie, ktoré môže byť dlhé až osem centimetrov. Vzhľadom pripomína strapec ríbezlí. Červené až tmavočervené plody majú priemer do jedného centimetra, často bývajú deformované, vráskavé. Sú šťavnaté, majú slabý špecifický zápach, v ústach pôsobia sťahujúco a majú ostrú, pálivú chuť. Obsahujú jedno až dve žlto- až tmavohnedé, lesklé semená obličkovitého tvaru.

Plody piatich chutí

V tradičnej čínskej medicíne sa plody využívajú celé stáročia a nazývajú ich plodmi piatich chutí – kyslej, horkej, sladkej, ostrej a slanej. Majú povzbudzujúce účinky na centrálny nervový systém, stimulujú cievny systém a dýchanie. Zvyšujú tlak krvi, preto ľudia s vysokým krvným tlakom musia byť pri konzumácii plodov a prípravkov z nich opatrní. Plody tiež znižujú riziko vzniku civilizačných chorôb, stimulujú chuť do jedla a trávenie. Obsahujú širokú paletu organických kyselín – kyselinu citrónovú, jablčnú, vínnu, jantárovú a stopové množstvo kyseliny šťaveľovej. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej je porovnateľný s obsahom v citróne. Plody ďalej obsahujú cukry, bielkoviny, vitamíny a taktiež minerálne soli. Pre relatívne vysoký obsah koenzýmu Q má schizandra aj veľký antioxidačný účinok. Významnou zložkou semien je olej zlatožltej farby, ktorý má horkú chuť a živicovú vôňu. Bobule sa používajú v potravinárskom i farmaceutickom priemysle. Preparáty vyrobené z nej zabezpečujú obnovu fyzických a psychických síl.

V domácich podmienkach sa plody využívajú najmä ako prirodzený a čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. Z plodov sa pripravujú šťavy, džemy, nealkoholické nápoje a vína. Semená sa nakladajú do liehu.

Rozmnožovanie

Najjednoduchšie sa schizandra rozmnožuje z koreňových výhonkov. Dá sa rozmnožiť aj semenami, ale tie musia byť stratifikované, to znamená, že musia bezpodmienečne prejsť obdobím chladu. Sadenice ponúkajú aj niektoré záhradníctva a zásielkové obchody. Najvhodnejšie obdobie na výsadbu je skorá jar.

Čaj zo sušených listov

Pri reze odstránené výhonky nasekáme na kratšie časti a usušíme spolu s listami. V zime si z nich môžeme urobiť čaj. Hrsť sušených listov päť minút povaríme v 0,25 l vody, stiahneme z ohňa a ešte desať minút necháme vylúhovať. Čaj má krásnu ružovú farbu a príjemne vonia. Môžeme ho pripraviť aj z čerstvých zelených listov. Sladíme medom.

Vizitka rastliny

Názov: schizandra čínska (Schisandra chinensis)
Vzhľad: opadavá drevitá liana
Kvety: biele až ružovkasté
Listy: mierne dužinaté, na rube svetlejšie
Zaujímavosť: liečivá i okrasná rastlina

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share