Voňavá medicína – chrípka a nachladnutie
Chladné zimné počasie prináša so sebou okrem bielej radosti i nástrahy číhajúce na vaše zdravie. Chrípka, nádcha, kašeľ, nič z toho nie je príjemné, ale našťastie ani nevyliečiteľné. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám liečivé účinky voľne rastúcich i pestovaných byliniek.
Bedrovník anízový
Jednoročná bylina pestovaná pre aromatické plody zberané v auguste, najneskôr v septembri. Rozmnožuje sa priamou sejbou v marci až apríli. Na priaznivý rast potrebuje výživnú pôdu s dostatkom vlahy a vápnika. Ako prvá narastie ružica listov, neskôr byľ. Vhodný čas na zber je, keď sa porast sfarbí do žltkastohnedých odtieňov a aspoň dve tretiny plodov sú sivozelenej farby. Pozberané byliny zviažte do snopčekov a nechajte dozrieť, potom vymláťte. Droga získaná z bedrovníka (Pimpinella anisum) pomáha pri liečbe kašľa, chrípky aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest. Používa sa vo forme záparu, ktorý sa po precedení užíva trikrát denne v množstve 60 až 120 ml.
Echinacea purpurová
Trvalka okrasného charakteru v sebe ukrýva podporu imunitného systému. Už Indiáni ju používali ako liečivo. Kvitne od júna do októbra. Má rada priame slnko, ale aj polotieň. Dobre prosperuje na humóznych vlhkých pôdach so zásobou vápnika. Rozmnožiť sa dá semenom so sejbou koncom apríla priamo na záhon, staršie rastliny delením trsov na jar alebo na jeseň. Úžitkové časti sú koreň, menej vňať a kvety v sušenom stave. Koreň sa zberá z troj- až štvorročného porastu. Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) aktivizuje obranyschopnosť organizmu proti chrípke, blahodárne pôsobí na ťažko sa hojace rany a kožné ochorenia. Vyrábajú sa z nej čaje, tinktúry aj masti. Neodporúča sa na užívanie tehotným a dojčiacim ženám. Príznaky chrípky odstráni čaj s pridaním nechtíka, lipy a listov brezy v rovnakom množstve.
Tinktúra na posilnenie imunity
Desať lyžíc pomletého čerstvého koreňa Echinacey zalejte 0,5 l silného alkoholu a týždeň nechajte macerovať. Macerát potom sceďte. Preventívne užívajte jednu lyžičku ráno pred raňajkami apočas chrípkovej epidémie aj večer, ale len niekoľko dní.
Vedeli ste, že…
… pitie čaju z dúšky materinej počas celého dňa v 15-minútových intervaloch odrádza fajčiarov zapáliť si cigaretu?
… nádchu a kašeľ lieči aj čaj zo sušenej potočnice lekárskej, ktorá sa používa ako zelenina?
… pridaním ibišteka jedlého do slepačieho vývaru sa zvýši jeho účinnosť v boji s prechladnutím?
… čaj z listov divozelu veľkokvetého ničí chrípkové vírusy?
… proti chrípke, nádche a zápalom priedušiek je účinná inhalácia a kloktanie záparu z rumančeka kamilkového?
… pri nádche z prechladnutia pomáha preplachovanie nosa odvarom z prasličky.
Dúška
Od mája do augusta sa môžete zásobiť dvoma druhmi dúšky, a to juhoeurópskou dúškou tymianovou (Thymus vulgaris) a tuzemskou dúškou materinou (Thymus serpyllum). Z oboch druhov sa zberá vňať a upravuje sa sušením. Pri zápale priedušiek sa osvedčuje dúška tymianová. Silica sa pridáva do zubnej pasty, ústnych vôd, dezinfekčných mydiel a podobne. Ak vás trápi kašeľ alebo chronický zápal dýchacích ciest, pomôže vám čaj pripravený z dúšky materinej. Obom vyhovujú slnečné stanovištia so suchšou pôdou. Rozmnožujú sa delením koreňa v marci až máji. Koreň rozdeľte na viacero častí a nechajte zakoreniť. Udržujte primeranú vlhkosť pôdy. Termín zberu drogy závisí od časti rastliny, ktorú potrebujete. Najvhodnejší spôsob zberu je rez vňate v dopoludňajších hodinách po oschnutí rosy.
Čajová zmes proti kašľu
Budete potrebovať 5 dielov vňate dúšky materinej, 4 diely listov alebo kvetov pľúcnika lekárskeho, 5 listov a kvetov podbeľa lekárskeho, po 3 kvety divozela veľkokvetého, bazy čiernej a listov i koreňa ibiša lekárskeho, 2 kvety lipy malolistej a vňať komonice lekárskej. Zmes dôkladne premiešajte. Na 0,5 l vody stačia dve lyžice zmesi, ktorú nechajte lúhovať 15 minút. Výluh podľa chuti oslaďte medom a pite počas celého dňa.