Liečivky

Yzop Lekársky

yzopDomovom yzopu lekárskeho (Hyssopus officinalis) je južná Európa a stredná Ázia. Darí sa mu v teplejších, slnečných a pred vetrami chránených oblastiach.

Je to trváci, husto rozkonárený, asi pol metra vysoký, voňavý, liečivý a koreninový poloker. Na priamych štvorhranných stonkách vyrastajú úzke, jemne ochlpené, voňavé listy. V ich pazuchách sa nachádzajú sýtomodré až modrofialové kvety. Vyhovuje mu stredný typ pôdy, teda pôda ľahšia, dobre priepustná a vápenatá. Nemá rád piesočnaté, kyslé ani mokré pôdy. Pestuje sa ako viacročná rastlina, štyri až päť rokov na jednom mieste, preto vyžaduje dobre pripravenú pôdu. Môžeme ho pestovať z priesad alebo z priamej sejby. V marci až apríli vysejeme semienka do substrátu umiestneného v debničkách, v pohárikoch a podobne. Keď majú rastlinky dva až tri pravé listy, presadíme ich do zakoreňovačov, téglikov, prípadne do pareniska. Keď majú dobre vyvinutý koreňový systém, vysadíme ich na voľnú plochu do sponu 45×45 cm. Semená na voľnú plochu vysievame v apríli do riadkov vzdialených 40-50 cm a do hĺbky 2 cm. Za dobrých podmienok vyklíčia o dvadsať až dvadsaťpäť dní. Pri nedostatočnej pôdnej vlahe plochu zavlažíme. Po vzídení porast opatrne okopávame a jednotíme na vzdialenosť 30-50 cm. Zavlažujeme podľa potreby.

Bohato olistenú, asi 30 cm vysokú vňať zberáme (kosíme) vždy na začiatku kvitnutia aj dvakrát do roka, začiatkom júla a septembra. Na koreni ponecháme asi desaťcentimetrové drevnaté strnisko.

Vňať sušíme asi v desaťcentimetrových vrstvách prirodzeným teplom, dobre vetráme. Usušená má sivú farbu, korenistú, gáfrovú vôňu a
príjemne horkú chuť. Uchovávame ju v dobre uzatvorených nádobách, v suchu a tme.

Droga znižuje potenie, v menšej miere pôsobí na uľahčenie odkašlávania a na odhlienenie pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri astme. Zvyšuje chuť do jedla. Vysoké dávky však môžu vyvolať kŕče. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri bolestiach žalúdka, zlom trávení, aj ako slabé preháňadlo. Sušené i aromatickejšie čerstvé mladé listy sa ako korenina používajú do zelených šalátov. Listy i vňať sa pridávajú do polievok, zeleninových, zemiakových a rybacích šalátov, do bylinkového masla, tvarohu. Široké použitie nachádza droga i v konzervárenskom a likérnickom priemysle ako korenina či prísada do likérov. V kozmetike sa používa pri výrobe ústnych vôd.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share