Čučoriedka
Tieto nízke polokry rastú v lesoch na vresoviskách a nevýživných kyslých pôdach. Pre obsah účinných látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus ľudského organizmu, ich zaraďujeme medzi liečivé rastliny.
Čučoriedka kvitne relatívne skoro, v apríli až máji, vo vyšších polohách v júni. Za priaznivých poveternostných podmienok poskytuje výdatnú znášku medu. Čučoriedkový med je veľmi tuhý, má zlatožltú až červenú farbu s ostrým zrnom. Čučoriedky možno pestovať aj v záhradkách. Okrem produkcie plodov svojim tvarom, farbou listov a plodov pôsobia aj esteticky a prispievajú k skrášleniu životného prostredia.
Plody čučoriedky sú tmavomodré až čierne osrienené bobule a považujú ich za najzdravšie ovocie na svete. Sú vhodné na šťavy, vína, mušty, kompóty, ale aj mrazenie či sušenie. Pre vysoký obsah vitamínov podporujú rast detí a odolnosť proti chorobám. Slávny antropológ a liečiteľ štiav odporúča šťavu z čučoriedok na liečbu obličkových ochorení, úplavice, dny, týfusu a iných. Bobule obsahujú predovšetkým farbivo antokyánového typu. Antokyány urýchľujú hojenie rán a výrazne zmenšujú podiel poškodeného tkaniva. Dôležitú úlohu zohrávajú pri odbúravaní tukov a pacientov s ischemickou chorobou srdca chránia pred anginou pectoris. Majú ochranný účinok proti poškodeniu ciev vyvolanému cholesterolom. Je preukázaný aj ich účinok proti vredovej chorobe žalúdka.
Antokyány pôsobia na cievy rovnako ako vitamín P; zmenšujú priepustnosť drobných vlásočníc, a tým zamedzujú kapilárnemu krvácaniu. Podobne ako vitamín A zlepšujú regeneráciu očnej sietnice resyntézou bielkovinového purpuru v tyčinkách, ktoré podmieňujú videnie v zhoršených svetelných podmienkach. Súčasné klinické výskumy potvrdzujú, že antokyány podporujú adaptáciu oka na šero po oslnení. Plody čučoriedky sú vhodným liekom pri šeroslepote, ale aj v jej prevencii. Okrem toho majú aj antiparazitický účinok proti hlístam, škrkavkám či detským mrliam.
Plody obsahujú aj organické kyseliny, pektíny, cukry, provitamín A a vitamín B, najmä tiamín. Pre obsah trieslovín sa používajú proti hnačke a pri liečbe hemoroidov. Plodová droga obsahuje dve termostabilné protibakteriálne látky rozpustné vo vode, ktoré pôsobia napríklad proti baktérii Escherihia coli a ďalším stafylokokom zodpovedným za žalúdočné a črevné ochorenia. Ich účinnosť zvyšuje aj obsah trieslovín. Okrem vnútorného užívania sa odporúča vyplachovanie ústnej dutiny a kloktanie.
List a vňať má desať percent trieslovín, obsahuje však najmä flavonoidy, ktoré znižujú koncentráciu cukru v krvi, preto sa listová droga podáva ako pomocný liek pri cukrovke. Obsah antokyánov v listovej droge podmieňuje jej protizápalové pôsobenie, ktoré sa využíva pri poruchách trávenia. Bakteriostatické a protizápalové účinky voľného hydrochinónu sa uplatňujú pri zápaloch močových ciest.
Čučoriedka sa používa priamo ako listová droga (Folium myrtilli) alebo vňaťová droga (Herba myrtilli) alebo i plod (Fructus myrtilli) do čajovín so špecifickým určením na liečbu cukrovky, pri zažívacích ťažkostiach, ochoreniach močových ciest a podobne. Užívajú sa vnútorne ako zápary aj odvary.
Z týchto drog je možné pripraviť aj extrakty a použiť ich do liečiv galenicky inak upravených, ako je tinktúra, roztoky, kapsuly či tablety, na liečbu spomínaných ochorení. Extrakty z čerstvej vňate, listov i plodov sa používajú aj v homeopatii.
Velmi poucne