Jastrabina lekárska
Táto menej známa liečivá rastlina rastie na lúkach, na brehoch riek a rybníkov, pri poľných cestách a na rumoviskách.
Celkom pokojne si ju však môžeme vysadiť aj do okrasnej záhrady, ktorú skrášli svojimi ružovými strapcovitými súkvetiami a dekoratívnymi listami. Najlepšie sa hodí do prírodných záhrad alebo do skaliek. Dariť sa jej bude v ťažšej hlinitej a vlhkejšej pôde s dostatkom živín a najmä vápnika. Pri jeho nedostatku je vhodným hnojivom liadok vápenatý alebo liadok amónny s vápencom. Pôdy s kyslou reakciou, veterné stanovište a mrazové kotliny jastrabine nevyhovujú. Je to totiž teplomilná rastlina citlivá na vymŕzanie. Jastrabina lekárska (Galega officinalis) patrí do čeľade bôbovitých. Z hrubého podzemka vyrastajú mohutné, duté, holé a pozdĺžne ryhované stonky vysoké 40 až 150 cm. Listy sú nepárnoperovito zložené a strapcovité súkvetia majú dlhé stopky. Kvitnú v júli až auguste a sú medonosné.
Ako lieči
Na liečebné účely je vhodná celá vňať, ktorú zberáme v období kvitnutia, zásadne nie po odkvitnutí, lebo vtedy sa z koreňov šíri do vňate jedovatosť. V prvom roku pestovania zberáme vňať raz, v nasledujúcich dva- až trikrát. Zrežeme ju asi 5 cm nad zemou buď nožnicami, alebo kosákom. Pred sušením odstránime poškodené, znečistené a zdrevnatené časti stoniek. Potom vňať nadrobno nasekáme a sušíme v tenkých vrstvách v tieni a bez prevracania. Ako liečivá rastlina sa používa v dvoch prípadoch – proti cukrovke a na zvýšenie tvorby materského mlieka.
Droga obsahuje galuteolín, galegín, saponiny, horčiny a triesloviny. Keďže galegin znižuje glykemiu, pridáva sa jastrabina do čajových zmesí proti cukrovke, ktoré sa odporúčajú na podpornú liečbu ako antidiabetikum. Latinský názov rastliny pochádza z gréčtiny a znamená prinášajúci mlieko. Ako jedna z mála bylín totiž podporuje a zvyšuje činnosť mliečnych žliaz a tvorbu materského mlieka. Trochu jastrabiny možno pridať do čajov na liečbu chorôb spôsobených zápchou. Droga pôsobí močopudne aj ako mierne preháňadlo, lieči chronickú zápchu a zlepšuje činnosť hrubého čreva. Extrakty z drogy sa spracúvajú pri výrobe mastí, ktoré sa potom používajú zvonka na zacelenie kožných defektov po plastických operáciách.
Čajová zmes na tvorbu materského mlieka
Hlavné zložky: vňať jastrabiny, vňať majoránu, plod fenikla, vňať bazalky
Vedľajšie zložky: list pŕhľavy, vňať alchemilky, semeno kôpru, vňať ruty
Dve lyžice zmesi povaríme v 0,5 l vody asi dve minúty. Potom necháme prikryté desať až pätnásť minút a scedíme. Rozdelíme na tri dávky, ktoré teplé vypijeme v priebehu dňa.