lieskaLieska obyčajná (Corylus avellana) je pomerne vysoký ker, ktorý môžeme pestovať aj ako nízky strom. Má veľké krátkostopkaté listy, ktorých čepele sú okrúhlovajcovité, dvakrát pílkovité, na konci zahrotené a riedko srstnaté.

Je to jednodomá rastlina, nájdeme na nej tyčinkové jahňady, ktoré vyrastajú už v lete. Hneď zjari sa rozvíjajú a uvoľňujú tyčinky, z ktorých sa vysypáva peľ. Na konároch ďalej vyrastajú nepatrné pupencovité piestikové súkvetia, ktoré ľahko poznáme podľa vyčnievajúcich chumáčikov červených blizien.

Plodom je obľúbený oriešok vajcovitého tvaru, zabalený do zvonkovitej čiašky. Je to nenáročný ker. Najčastejšie rastie na okrajoch lesov a na krovitých stráňach, najmä v zmiešaných dubinách a bučinách. Zberáme lieskové oriešky a niekedy aj listy.

Oriešky dozrievajú v letných mesiacoch. Sú veľmi chutné a zdravé. Obsahujú 60 % oleja, cukor, horčinu a iné. Tuk obsiahnutý v orieškoch je zväčša tvorený nenasýtenými mastnými kyselinami, čo priaznivo vplýva na zdravie pokožky, pečene a slizníc. Pre vysoký obsah vitamínov skupiny B, vitamínu E a minerálnych látok, najmä horčíka, vápnika a fosforu, sa orechom hovorí potrava pre mozog. Veľmi výrazne podporujú dobrú krvotvorbu v kostnej dreni, majú pomerne vysoký obsah síry, preto zlepšujú látkovú premenu a vylučovanie toxínov pečeňou.

Už v staroveku sa oriešky cenili ako liek. Denne by sa ich však malo skonzumovať maximálne dvadsať. Pri konzumácii ich treba dobre rozhrýzť, lebo sú ťažko stráviteľné. Postrúhané sú vhodné pre chorých na cukrovku. Sú veľmi účinné pri neurózach, nervovom a fyzickom vyčerpaní a na upokojenie.

Používajú sa ako posilňujúci prostriedok pre chorých, rekonvalescentov a športovcov. Odporúča sa konzumovať ich pri srdcových a obehových chorobách.

Listy zberáme len zdravé a zelené, sušíme ich prirodzeným spôsobom na vzdušnom mieste. Podstatnú zložku účinných látok listov tvorí silica a flavonoidy. Obsahujú éterický olej a glykozid myricitrín, z cukrov hlavne sacharózu. Pripravujeme z nich chutný čaj s močopudným účinkom. Dávkujeme voľne podľa chuti. Možno ho použiť aj pri kŕčových žilách, periférnych obehových poruchách, hnisavých ranách a pri hemoroidoch.

V jarných mesiacoch môžeme zberať aj kôru. Pripisuje sa jej podobné terapeutické využitie ako listom.