Liečivky

Whitania vás prebudí k životu

Whitania patrí do rovnakej čeľade ako zemiaky, tabak, durman či ľuľkovec. Každá z týchto rastlín má niektorú časť jedovatú, v literatúre sa však uvádza, že z nej sa využívajú všetky časti – korene, kôra, listy, plody i semená.

Táto vždyzelená rastlina pochádza z najsuchších oblastí západnej Indie, severnej Afriky, Stredomoria a Stredného východu. V ajurvédskej medicíne je cenená podobne ako ženšen v Číne, preto dostala pomenovanie indický ženšen. Môžeme sa však stretnúť aj s názvom ashwaganda, ašvaganda alebo vitánia, ale vedecký slovenský názov nemá. Latinské druhové meno somnifera sa prekladá ako spánok prinášajúca.

Omladzuje a dodáva silu

Podľa tisícročných skúseností jej pravidelné užívanie omladzuje, upevňuje zdravie a zvyšuje sexuálnu kvalitu života. Tradične bola súčasťou nápojov lásky. Rastlina sa s úspechom používa na posilnenie fyzickej a psychickej kondície a na zvýšenie odolnosti proti stresu. Klinické testy potvrdili, že odstraňuje toxíny a nečistoty z tela a je významný životobudič. Tlmí totiž únavu, upokojuje centrálny nervový systém, spomaľuje proces starnutia a zlepšuje pamäť. V kombinácii s centelou ázijskou sa využíva na stimuláciu mozgových funkcií. Pomáha pri nespavosti a depresiách, posilňuje aj imunitný systém a vyživuje všetky tkanivá vrátane kĺbov, preto je účinná aj pri reumatických problémoch. Nemá žiadne vedľajšie účinky.

V skleníku jej bude najlepšie

Bez problémov ju môžeme cez leto pestovať vo voľnej pôde alebo v nádobe na balkóne či v záhrade aj v našich podmienkach. Keďže však nie je odolná proti mrazu, na zimu ju prenesieme dovnútra a pestujeme ako izbovú rastlinu vo väčšom črepníku. Najvýhodnejšie je zasadiť ju do skleníka, kde kvitne do neskorej jesene až zimy. V domovine rastie na lúkach, popri cestách a podobne, takže na kvalitu pôdy nie je veľmi náročná. Vhodný je bežný záhradnícky substrát. V priebehu vegetácie veľa starostlivosti nevyžaduje. Stačí, ak ju budeme podľa potreby polievať a zbavovať buriny. Na konci sezóny ju môžeme zrezať a odložiť do chladnejšej pivnice, kde pri občasnom zalievaní prečká zimu. Preniesť ju môžeme aj do teplejšej miestnosti a pokračovať v pestovaní.

Rozmnožovanie

Rastlinu si môžeme rozmnožiť delením, odrezkami alebo semenami. Semená vysievame do vlhkého piesku; pri teplote okolo 20 °C by mali vyklíčiť o dva až tri týždne. Mladé rastlinky potom vysadíme do voľnej pôdy v druhej polovici mája na vzdialenosť asi 50 cm.

Využitie rastliny

Najčastejšie sa používajú korene, ktoré sú dlhé len 3-10 cm a majú veľmi horkú chuť. Zberáme ich na jeseň a nakrájané na menšie kúsky ich necháme vysušiť pri teplote 60 °C. Z usušených koreňov si môžeme pripraviť tinktúru tak, že 50 g zalejeme litrom vodky. Necháme desať dní vylúhovať a scedíme. Užívame nalačno 30 kvapiek 2- až 3-krát denne. Z koreňov, ako aj listov sa dá pripraviť čajový odvar. V špecializovaných predajniach dostať kúpiť takzvanú ajurvédsku kávovinovú zmes z koreňa tejto rastliny, ktorá je určená na posilnenie imunity, fyzickej kondície a telesnej pohody.

Vizitka rastliny

Názov: Whitania somnifera
Vzhľad: Rozkonárený nízky ker, dorastá do výšky 1,2 až 1,5 m.
Kvety: drobné zelenožlté
Plody: Jasnočervené bobule, ktoré dozrievajú len v najteplejších oblastiach alebo v skleníkoch.
Listy: oválne
Zaujímavosť: Využívajú sa všetky časti rastliny

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share