Nechtík lekársky
Vhodné podmienky na pestovanie sú takmer všade, s výnimkou chladných horských a veľmi teplých južných oblastí. Najlepšie sa mu darí v hlinitej až hlinitopiesčitej, humóznej a stredne ťažkej až ťažkej pôde. Menej vhodné sú piesočnaté a zamokrené pôdy. Zvýšené nároky na vlahu sú od klíčenia do kvitnutia rastliny. Nie je náročný na svetlo a obsah živín v pôde, ale na menej úrodnejších pôdach pozitívne reaguje na zapracovanie hnojív do pôdy pred sejbou. Z organických hnojív sa môže použiť na jeseň kompost, priame hnojenie maštaľným hnojom sa neodporúča. Porast zakladáme sejbou do 15. apríla. Osivo vysievame do hĺbky 2 až 3 cm a do riadkov vzdialených 25-40 cm alebo na menších plochách do hniezd v riadkoch vzdialených 40×40 cm. Do jedného hniezda ukladáme 3 až 5 nažiek. Rastliny pri výške od 5 do 10 cm vyjednotíme tak, ž v riadku necháme dve najsilnejšie, vzdialené 20-30 cm. Povrch pôdy pravidelne kypríme a súčasne odstraňujeme burinu. Na začiatku kvitnutia vykonáme kontrolu porastu, pričom žlté a inak ako oranžovo sfarbené kvety a tiež rastliny napadnuté chorobami odstránime.
Načasovanie zberu
Nechtík zberáme od júna do septembra v pravidelných intervaloch. Kvety bývajú v skorých ranných hodinách navlhnuté a pomaly schnú, preto termín zberu je vhodné načasovať podľa vlhkosti ovzdušia. Zberajú sa iba čerstvo rozkvitnuté úbory aj so zelenými kalichmi, po čiastočnom uvädnutí odtrhávame z kvetov oranžové lupienky.
Správne sušenie
Kvety sušíme prirodzeným spôsobom na lieskach, vo vrstve okolo 5 cm, v suchej, tmavej a vetranej miestnosti. Pri použití umelého tepla nesmie teplota presiahnuť 40 °C.
Použitie
V modernej medicíne je extrakt z nechtíka zložkou mastí na vredy, zápaly kože a kŕčové žily. Má výrazné protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí pri poruchách funkcie žlčníka a pečene. V ľudovom liečiteľstve sa používa väčšinou vo forme tinktúr alebo mastí na obklady na preležaniny. Účinné látky v nechtíku lekárskom sú silice, farbivá a horčiny.
Nezabudnite, že:
- na mokrých lokalitách počas vzchádzania rastlín môže dojsť k odumieraniu koreňových krčkov,
- nadmerné atmosferické zrážky podporujú šírenie múčnatky na všetkých zelených častiach rastlín,
- nebezpečnou vírusovou chorobou je nechtíková strakatosť, ktorú prenášajú vošky.
Koreň je vretenovitý, stonka rozkonárená, drsná a hranatá, vysoká od 30 do 50 cm. Listy sú väčšinou celistvookrajové, dolné lopatkovité, horné podlhovasté. Kvety sú usporiadané v úboroch na konci stoniek. Majú oranžové alebo oranžovočervené sfarbenie a kvitnú od júna do septembra. Plod je hnedá nažka. Celá rastlina je aromatická.
Kvapky z nechtíka
Čerstvé kvety alebo lupienky vložíme do fľaše, ktorú doplníme 40 % kvalitným liehom 0,5 až 1 cm nad úroveň kvetov. Štrnásť dní ich necháme lúhovať v teple. Vzniknuté kvapky precedíme cez plátno do dobre uzatvorenej tmavej sklenej fľašky. Užívame 10 až 15 kvapiek na podporu krvného obehu, pri ochorení čriev a žalúdka, zápale močových ciest a zvonka na zapálené žily či pleseň na nohách. Riedenú tinktúru môžeme použiť aj na rany, výrony, opuchy, preležaniny a podobne.