Liečivky

Aloe vera – lekár v kvetináči

aloeAloe sa často zamieňa s Agáve. Na rozdiel od agáve kvitne Aloe každý rok – po odkvitnutí neodumiera. Ako črepníková rastlina sa využíva Aloe variegata a A. arborescens. V lete môže stáť vonku na slnečnom mieste. Ak zostane v izbe, potrebuje veľa čerstvého vzduchu. V zime jej vyberte svetlé a chladné stanovište. Ak sú v zime nižšie teploty (5-8 °C), tvorí sa väčšina pukov. V lete sa výdatne polieva, ale až vtedy, keď je substrát suchší. V zime na chladnom stanovišti polievajte menej. Pokiaľ je to možné, používajte vlažnú vodu a polievajte zospodu. Ak polievate studenou vodou, alebo je substrát nadmerne vlhký, môžu začať opadávať listy. Hnojí sa od marca do októbra každé dva týždne hnojivom na kvitnúce kvety. Rastline nevadí suchý vzduch. Každé tri roky sa v marci/ apríli presádza, pričom sa zmieša substrát s pieskom. Na rastline sa tvoria odnože, ktoré slúžia na rozmnožovanie rastliny. Odoberte ich až vtedy, keď majú korene a nechajte ich jeden deň vysušiť. Potom ich vložte do črepníka s vlhkým pieskom. Rastlinu je možné rozmnožovať i výsevom – v marci pri teplote 21 °C do zmesi substrátu a piesku. Ak ju v zime nadmerne polievate, hnije jej koreň. Vtedy ju presaďte a menej polievajte. Ak jej žltnú konce listov, môže ísť o hubovú chorobu. Odrežte napadnuté miesta a použite chemický prostriedok. Ak je v izbe veľmi suchý vzduch, môžu rastlinu ohroziť vošky. Ak ju kúpite v lete, musí si najskôr zvyknúť na slnko. Postavte ju na pár dní na južné okno počas poludnia.

Ako pomáha?

Už starí Egypťania hovorili o tejto rastline ako o rastline nesmrteľnosti. Jej listy sa používajú na vonkajšie použitie alebo sa pripraví hojivý čaj.

Vonkajšie použitie

Vo vnútri listu je gel, ktorý pomáha pri svrbení kože, bolesti a urýchľuje liečbu opuchov. Oceníte ho i pri regenerácii pokožky napríklad pri akné, zošívaná rana po operácii či odstraňovanie rakovinovej pokožky. Ak namočíte gázu do gelu Aloe vera a priložíte na popálenú pokožku, hojí sa oveľa rýchlejšie ako ošetrenie zaužívaným spôsobom. Rovnako účinný je i pri omrzlinách. Ochraňuje pokožku pred poškodením röntgenovým žiarením. Ak má niekto problémy so psoriázou, ocení gel Aloe vera, ktorý hojí poškodené miesta. Šťava z Aloe vera je účinná pri zápaloch čriev, neutralizuje žalúdočnú kyselinu, zmierňuje bolesti pri žalúdočných vredoch a pomáha i pri zápche. Diabetici ocenia jej schopnosť znižovať hladinu krvného cukru – pri dvoch čajových lyžičkách extraktu denne po dobu dvoch týždňov sa zníži hladina cukru v krvi o 50 %. Je veľmi účinným prostriedkom i pri posilňovaní imunitného systému, čo je zároveň akousi prevenciou voči AIDS. Spomaľuje šírenie vírusu z napadnutých buniek a zvyšuje ich životnosť. Extrakt z Aloe potláča i rast rakovinových buniek a je i prevenciou proti vzniku rakovinových nádorov, hlavne pľúcnych. Takže lekár v kvetináči je skutočne rastlinou, ktorá má svoje miesto vo vašom byte.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share