Liečivky

Bylinka s vôňou jablka

Práve vďaka nezameniteľnej vôni dostala táto bylinka názov jablčník obyčajný. Poznať ju však môžeme aj pod rôznymi ľudovými názvami, ako napríklad biela burina, samaritánka či vonný klas. Každopádne ide o účinnú bylinku proti kašľu.

Jablčník obyčajný patrí medzi trváce rastliny obľubujúce svetlé a teplé stanovište, ktorým neprekáža dokonca ani sucho. Taktiež mu vyhovuje najmä ľahšia, priepustná pôda s dostatkom vápnika. Treba sa však vyhnúť kyslým a zamokreným pôdam a tiež hnojeniu maštaľným hnojom. Ak dodržíme tieto hlavné podmienky, na jednom mieste ho môžeme pestovať 5 až 7 rokov.

Dopestúvame si ho z priamej sejby na jeseň – začiatkom októbra alebo na jar. Osivo vysievame do riadkov vzdialených 40 až 50 cm a v riadkoch asi 5 cm, do hĺbky 2 cm. Vzchádza veľmi pomaly, preto po sejbe musíme byť trpezliví. Pri použití značkovacej rastliny môžeme ľahšie ničiť burinu medzi riadkami. Na jar je lepšie s vysievaním počkať do apríla, keď je ešte dostatok vlahy. Klíčenie a vzchádzanie môžeme urýchliť máčaním semien pred sejbou.

Porast sa dá založiť aj z predpestovaných priesad. Sadenice vysoké asi 5 až 10 cm vysádzame na stanovište do sponu 40 až 50 cm. Počas vegetácie treba rátať asi s tromi okopávkami.

Zberáme pred kvitnutím

Na liečivé účely zberáme vňať na začiatku kvitnutia. V prvom roku pestovania robíme zber raz – vňať striháme asi 5 cm nad zemou, v ďalších rokoch dva- až trikrát, ale kosíme ju vyššie tak, aby sme nezberali drevnatú časť stonky. Pozberanú vňať sušíme na vzdušnom a tienistom mieste. Pri sušení umelým teplom by teplota nemala byť vyššia než 40 °C.

Liečivé odvary

Droga má horkastú chuť a používa sa pri ochoreniach žlčníka, pri kašli, nádche, astme a kataroch priedušiek. Odstraňuje kŕče, dobre účinkuje pri žalúdkových vredoch, zápaloch čriev, zápaloch obličiek a močového mechúra. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na zlepšenie chuti do jedla a pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. Kúpeľmi s odvarom jablčníka sa liečia kožné vyrážky.

Vizitka rastliny

Názov: jablčník obyčajný (Marrubium vulgare)
Vzhľad: Rastie v trsoch do výšky 30 až 60 cm. Má štvorhranné, duté stonky a protistojné, plstnaté listy vajcovitého tvaru, s vrúbkovaným okrajom.
Kvety: V pazuchách listov sú biele, zložené do praslenov. Kvitne od júna do septembra.
Zaujímavosť: Medonosná rastlina vôňou pripomína jablko, ale chuť má štipľavo-horkú.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share