Práve vďaka nezameniteľnej vôni dostala táto bylinka názov jablčník obyčajný. Poznať ju však môžeme aj pod rôznymi ľudovými názvami, ako napríklad biela burina, samaritánka či vonný klas. Každopádne ide o účinnú bylinku proti kašľu.
Jablčník obyčajný patrí medzi trváce rastliny obľubujúce svetlé a teplé stanovište, ktorým neprekáža dokonca ani sucho. Taktiež mu vyhovuje najmä ľahšia, priepustná pôda s dostatkom vápnika. Treba sa však vyhnúť kyslým a zamokreným pôdam a tiež hnojeniu maštaľným hnojom. Ak dodržíme tieto hlavné podmienky, na jednom mieste ho môžeme pestovať 5 až 7 rokov.
Dopestúvame si ho z priamej sejby na jeseň – začiatkom októbra alebo na jar. Osivo vysievame do riadkov vzdialených 40 až 50 cm a v riadkoch asi 5 cm, do hĺbky 2 cm. Vzchádza veľmi pomaly, preto po sejbe musíme byť trpezliví. Pri použití značkovacej rastliny môžeme ľahšie ničiť burinu medzi riadkami. Na jar je lepšie s vysievaním počkať do apríla, keď je ešte dostatok vlahy. Klíčenie a vzchádzanie môžeme urýchliť máčaním semien pred sejbou.
Porast sa dá založiť aj z predpestovaných priesad. Sadenice vysoké asi 5 až 10 cm vysádzame na stanovište do sponu 40 až 50 cm. Počas vegetácie treba rátať asi s tromi okopávkami.
Zberáme pred kvitnutím
Na liečivé účely zberáme vňať na začiatku kvitnutia. V prvom roku pestovania robíme zber raz – vňať striháme asi 5 cm nad zemou, v ďalších rokoch dva- až trikrát, ale kosíme ju vyššie tak, aby sme nezberali drevnatú časť stonky. Pozberanú vňať sušíme na vzdušnom a tienistom mieste. Pri sušení umelým teplom by teplota nemala byť vyššia než 40 °C.
Liečivé odvary
Droga má horkastú chuť a používa sa pri ochoreniach žlčníka, pri kašli, nádche, astme a kataroch priedušiek. Odstraňuje kŕče, dobre účinkuje pri žalúdkových vredoch, zápaloch čriev, zápaloch obličiek a močového mechúra. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na zlepšenie chuti do jedla a pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. Kúpeľmi s odvarom jablčníka sa liečia kožné vyrážky.
Vizitka rastliny
Názov: jablčník obyčajný (Marrubium vulgare)
Vzhľad: Rastie v trsoch do výšky 30 až 60 cm. Má štvorhranné, duté stonky a protistojné, plstnaté listy vajcovitého tvaru, s vrúbkovaným okrajom.
Kvety: V pazuchách listov sú biele, zložené do praslenov. Kvitne od júna do septembra.
Zaujímavosť: Medonosná rastlina vôňou pripomína jablko, ale chuť má štipľavo-horkú.