Prišli ste do obchodu a zabudli ste, čo ste chceli nakúpiť? Neviete si spomenúť na susedovo meno alebo na názov rastliny? Skúste pestovať centelu ázijskú a popíjať čaj pripravený z tejto rastliny. Možno sa vám pamäť zlepší.
V ázijských krajinách túto rastlinu už niekoľko storočí využívajú nielen na zlepšenie mentálnychfuncií a označujú ju ako „potravu pre mozog“, ale aj na liečenie mnohých ďalších chorôb, napríklad duševných porúch, reumatizmu, cirhózy pečene či astmy. Aj vedecké výskumy potvrdili, že rastlina priaznivo pôsobí na centrálny nervový systém, zvyšuje odolnosť proti stresu a únave a spomaľuje proces starnutia. Dokázali sa aj účinky pri zlepšovaní pamäti a redukcii príznakov Alzheimerovej choroby. Zabraňuje tiež usadzovaniu cholesterolu v cievach a zlepšuje krvný obeh. Pri vonkajšom použití zvyšuje pružnosť pokožky, pomáha pri hojení rán a vredov, liečbe popálenín i celulitídy. Okrem označenia centela sa môžeme stretnúť aj s názvom pupkovník ázijský alebo gotu kola, či s latinským Hydrocotyle asiatica.
Do šalátov aj na výluhy
Užívanie je veľmi jednoduché – lístky môžeme pridávať napríklad do šalátov či použiť na ozdobu jedál podobne ako pažítku, alebo si z nich pripraviť čaj. Vhodné sú čerstvé alebo sušené lístky, pričom denná dávka suchého extraktu sa pohybuje v rozmedzí 0,5 až 1,5 g. nepodávame ho však malým deťom, ľuďom nad 65 rokov dávku znížime. Na jednu šálku vriacej vody stačí pol lyžičky drogy. Necháme vylúhovať asi 15 minút a scedíme.
Pestujeme ju ako izbovú rastlinu
Keďže rastlina pochádza z tropických oblastí, vyžaduje dostatok tepla, svetla, vody a vzdušnej vlhkosti. Nie je mrazuvzdorná, preto ju pestujeme v črepníku ako izbovú rastlinu a v lete ju môžeme vyložiť na balkón alebo terasu. Ak nádobu s centelou zakopeme do záhona, výhonky zakorenia do okolitej pôdy a bohato sa rozrastú, čím získame viac lístkov. V jeseni potom stačí výhonky po obvode črepníka odrezať a rastlinu preniesť dovnútra, kde ju prezimujeme v svetlých priestoroch pri teplote okolo 15 °C. V zime zálievku obmedzíme.
V krajinách pôvodu rastie na brehoch močiarov a iných vodných plôch, preto jej počas sezóny doprajeme dostatok vlahy. Substrát, v ktorom ju pestujeme, by mal byť priepustný. Pri presádzaní na dno nádoby nasypeme hrubšiu drenážnu vrstvu a nezabudneme, že na dne musí byť otvor na odtok prebytočnej vody. Do substrátu primiešame prírodné hnojivo, napríklad granulovaný hnoj. Rastlina má poliehavý rast, preto je vhodné pestovať ju v závesných košoch alebo debničkách. Výhonky môžu narásť až do dĺžky dvoch metrov. Stanovište pre ňu vyberieme na priamom slnku alebo v svetlom tieni.
Centela má nenápadné kvietky, ktoré sú spočiatku zelené, neskôr tmavočervené. Usporiadané sú do okolíkov ukrytých pod listami na dlhých stopkách. Mierne dužinaté listy sú lesklé, majú obličkovitý tvar a zúbkované okraje.
Tip záhradkára
Pozberané listy sušíme voľne porozkladané, chránené pred priamym slnkom, najlepšie pri teplote do 30 °C a skladujeme vo vzduchotesných nádobách. Čerstvé listy môžeme aj odšťaviť a pripraviť si tonizujúci nápoj.
Vizitka rastliny
Názov: centela ázijská (Centella asiatica)
Vzhľad: poliehavá trvalka
Kvety: nenápadné
Listy: so zúbkovaným okrajom
Zaujímavosť: tvorí poplazy podobne ako jahody
ponukam rastlinky *Gotu-coly (Centella asiatica) …
http://www.exotikplants.webnode.sk
dobrý deń,chcela by som Vás poprosiť o zaslanie tejto rastlinky.´Dakujem Masná