Liečivky

Rumanček pravý

Nájdeme ho na lúkach, pasienkoch, poliach, medziach či okrajoch ciest…

Rumanček pravý (Matricaria chamomilla) je jednoročná, príjemne voňajúca liečivá rastlina s rozkonárenou stonkou vysokou asi pol metra. Jej listy sú perovito strihané, čiarkovité, kvety sa tvoria na hlavnej a vedľajších stonkách. Na okraji majú veniec bielych jazykovitých kvetov, vnútornú časť vypĺňajú žlté rúrkovité kvety. Charakteristický znak rumančeka je, že kvetné lôžko je vypuklé a znútra duté. Po odkvitnutí sa vytvorí plod v podobe podlhovastej hnedej nažky. Rastlina často prezimuje v prízemnej ružici.

Rumanček nie je náročný na predplodinu. Vzhľadom na jeho pomalý vývin však treba pri pestovaní na väčšom záhone zvoliť takú predplodinu, po ktorej ostáva pôda bez burín a v dobrom stave.

Kedy vysievať

Na jednom stanovišti ho môžeme pestovať po sebe dva až tri roky, ale musíme doplniť chýbajúce živiny. Osivo vysievame na jeseň alebo na jar. Po jesennej sejbe za vlhkého a teplého počasia vzíde pomerne rýchlo, dobre zakorení a v štádiu prízemnej ružice prezimuje. Na jar ho vysievame čo najskôr, najlepšie v marci až apríli. Na klíčenie potrebuje svetlo, preto ho musíme vysievať na utužený povrch pôdy.

Zber a sušenie kvetov

Z rumančeka zberáme kvety čo najskôr po rozvinutí, inak sa kvety, v ktorých sa vytvorili semená, začnú rýchlo rozpadávať. Čím dôkladnejšie ich pozberáme, tým väčší počet zberov a menšiu rozpadavosť kvetov dosiahneme. Pri zbere dávame pozor, aby sme rastliny nepoškodili. Čerstvo natrhané kvety čo najskôr rozložíme v tenkej vrstve, lebo sa ľahko zaparia. Ideálnou teplotou na sušenie je 30 až 35 °C. Pri pomalom sušení sa znižuje kvalita. Dlho sušené a prekvitnuté kvety sa zasa rozpadávajú. Rumanček pri sušení nikdy neobraciame. Vysušené kvety majú biele lístky, kalich a stopka sú zelené. Po usušení droga príjemne vonia a má slabo horkú chuť. Uskladňujeme ju na tienistom, suchom a vzdušnom mieste.

Liečivé účinky

Kvet rumančeka obsahuje éterický olej zelenej až modrej farby. Silica rumančeka má protizápalový a zmäkčujúci účinok pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, kolikách žalúdka a čriev, pri zápaloch dýchacích ciest. Zvonka sa používa vo forme obkladov, kúpeľov a mastí pri kožných ochoreniach, zápaloch slizníc, nosných dutín a ústnej dutiny.

Tri termíny vysievania rumančeka:

1. skoro na jeseň – od 15. augusta do 25. septembra – tento termín je vhodný v oblastiach s vlhším priebehom počasia v septembri a nástupom mrazov po 20. októbri. Za vlhkého a teplého počasia rumanček rýchlo vzíde a do zimy dobre zakorení, na jar porast skoro regeneruje. Zber kvetov je možný už koncom mája až začiatkom júna.
2. neskoro na jeseň – od 20. októbra cez celú zimu – tento termín sa odporúča do suchších a nížinných oblastí so skorým nástupom mrazov, ale s veľmi malou snehovou pokrývkou.
3. skoro na jar – po 15. marci – tento termín je najmenej vhodný, lebo osivo nerovnomerne klíči.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share