Nielenže lieči, ale v poslednom období je aj veľký hit v moderných výsadbách, ktoré dotvára zaujímavou farebnosťou listov a bohatými súkvetiami kvetov od ružovej po fialovú farbu.
Šalvia lekárska je jednoročný až trváci voňavý poloker. Obľubuje hlinito-piesočnatú pôdu s dobrou zásobou dusíka i vápnika. Ako teplomilnej rastline jej vyhovujú slnečné polohy chránené pred vetrami. Dopestovať si ju možno z priamej sejby, z predpestovaných priesad, delením starších trsov alebo vegetatívne zo zakorenených odrezkov. Najvhodnejšie je pestovať šalviu priamou sejbou semien v marci až apríli do hĺbky 1 – 2 cm, do riadkov vzdialených 50 cm. Keď porast vyrastie do výšky 10 – 12 cm, jednotíme ho, okopávame a čistíme od buriny. Pri predpestovaní priesad semená vysievame v marci do teplého pareniska, do hĺbky 2 cm. Dobre vyvinuté priesady so štyrmi až šiestimi pravými listami, vysokými desať centimetrov, vysádzame od mája do júna do sponu 45×45 cm, najlepšie do vlhkej pôdy. Na zimu rastliny podstielame lístim alebo slamovým hnojom. Na jar odstránime staré stonky, aby sa na rastline vytvorilo čo najviac listov.
Zber a sušenie
Od mája do septembra tesne pred kvitnutím zberáme listy alebo vňať, ktorú zrezávame nad 3. až 4. listom, pričom stonka nesmie byť hrubšia ako 0,5 cm. Rozložíme ju v tenkých vrstvách do vzdušných košov a niekoľkokrát prevrátime, aby sa nezaparila.
Sušíme ju vo vzdušnom priestore alebo v sušiarňach. Droga má bledozelenú až striebrosivú farbu, horkastú zvieravú, tupo korenistú až štipľavú chuť i vôňu. Na domácu spotrebu treba vysušenú šalviu uchovávať v dobre uzatvorených nádobách, lebo silica rýchlo vyprchá.
Do záhonov
Jej krása a liečivé účinky z nej urobili jednu z najobľúbenejších rastlín vysádzaných do záhonov a nádob. Bohato a dlho kvitne a jej jemne plstnaté listy sa stávajú skvostom výsadieb. Ak sme vzbudili záujem o túto rastlinu, prinášame niekoľko najkrajších odrôd, vhodných do záhonov.
Šalvia muškátová (Salvia sclarea var. turkestanica)
Pomerne rýchlo rastúca vzpriamená dvojročná rastlina s aromatickými chlpatými listami. Pestuje sa ako letnička. V lete vytvára metliny dvojpyskovitých bielych alebo levanduľovopurpurových kvetov s nápadnými listeňmi.
Šalvia praslenatá (Salvia verticillata ‘Purple Rain’)
Je to trsovitá rastlina s fialovoružovými drobnými kvetmi na stopke dlhej 20 cm, ktoré obľubujú aj motýle. Kvitne od júna do augusta a vysádza sa do letničkových záhonov, ale elegantne vyzerá aj v nádobách.
Šalvia šarlátová (Salvia coccinea ‘Lady in Red’)
Táto dekoratívna šalvia je vhodná do záhonových výsadieb, kde na seba púta pozornosť nežnými kvetmi výraznej sýtočervenej farby a sýtozelenými listami. Kvitne od jari až do neskorého leta, preto je veľmi obľúbená.
Šalvia hájna (Salvia nemorosa)
Úhľadná trsovitá, úplne mrazuvzdorná trvalka s úzkymi oválnymi drsnými trávovozelenými listami sa vysádza do zmiešaných výsadieb. Od skorého leta do neskorej jesene vytvára hustý rozkonárený strapec fialovomodrých kvetov.
Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Vytvára vždyzelený alebo opadavý mrazuvzdorný poloker. Podlhovasté sivozelené, purpurové či panašované listy vyniknú aj medzi ostatnými vysadenými rastlinami v záhrade. Odrodu ‘Purpurascens’ môžeme použiť aj do netradičných výsadieb, kde ju kombinujeme s tymianom (Thymus x citriodorus ‘Aureus’), hlávkovým šalátom, červenou kapustou, červeným kalerábom a medovkou lekárskou (Melissou officinalis).
Ako liečivka
Šalvia lekárska sa využíva vo forme záparu pri zápaloch dýchacích ciest a akútnych i chronických ochoreniach tráviaceho traktu, žlčových ciest, pri obličkových i močových kameňoch. Potláča potenie, znižuje sekréciu mliečnych žliaz a hladinu cukru v krvi. Okrem toho sa používa aj ako kloktadlo pri infekčných zápaloch ústnej dutiny a pri angíne, na zle sa hojace rany, zápaly, ekzémy alebo ako prísada do kúpeľa. Droga sa používa do bylinných čajových zmesí.
je super bilinka, je výborná "ochránkyna " stráži záhony roznej zeleniny a šalátov, a tak slimíci nejdú do záhrady, dakujem šalvia si dobrý ochranca záhrady ….ale ako liečivka tiež, aby som nezabudla…