Liečivky

Echinacea purpurová

Pestovanie echinacey purpurovej (Echinacea purpurea) ako liečivej rastliny nie je zatiaľ u nás veľmi rozšírené. O to väčší zmysel má zmieniť sa o jej mnohostrannom využití.

Všetky echinacey patria do čeľade astrovitých, sú to trvalky s veľkými, protistojnými alebo striedavými listami, s drsnejším povrchom. V radoch zoradené rúrkovité kvety, úbor má vypuklý až pologuľovitý tvar s dlhými, zväčša jazykovými listami žltej až purpurovočervenej farby. Tvar úboru pripomína ježa, z čoho je odvodený aj názov rastliny (echinos po grécky znamená jež). U nás sme dlho používali názov Rudbeckia.

Echinacea purpurová obľubuje polotieň a dostatok vlahy. V prvom roku vyrastie z dobre rozvinutého koreňa len prízemná ružica listov. V druhom roku už vyrastá viacero rozrastených stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Z každej z nich, aj z pazúch listov, vyrastie veľký kvet tmavoružovej farby s priemerom desať až pätnásť centimetrov. Kvitne až do neskorej jesene. Semená sa tvoria na veľkom pichľavom kvetnom lôžku hnedočiernej farby, sú čierne. Stonky dosahujú výšku šesťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Na silne rozkonárených osiach vyrastajú drsné vajcovité listy so špicatým koncom a pílkovitým okrajom.

Pestujeme ju v dobre obrobenej výživnej pôde. Drobné semienka vysievame vo februári-marci do skleníka, pareniska alebo i do debničky, ktorú umiestnime v miestnosti za sklom. Plytko vysiate semienka klíčia pomerne dlho. Rastlinky neznášajú priame slnko, ale ani mráz. Asi po šiestich týždňoch ich pikírujeme po jednej do malých nádob. Koncom júna alebo v júli ich vysádzame na stanovište v spone aspoň 30×40 centimetrov. Ak ich pestujeme na okrasné účely, vydržia na jednom stanovišti až päť rokov. Prihnojujeme dobre vyzretým humusom. Naše zimy znáša, v chladnejších oblastiach ju treba na zimu prikryť čečinou. Vegetatívne ju rozmnožujeme na jar.

Na liečebné účely používame listy, celé kvitnúce stonky, okvetné lístky, ale najmä koreň, ktorý vyberáme neskôr v jeseni, v druhom až treťom roku vegetácie. Veľmi účinné sú prípravky z čerstvej rastliny. Korene a listy hlavne sušíme.

Všetky časti echinacey obsahujú flavonoidy, silice, deriváty polyacetylénu, alkylamidy, glycínové a pyrrolizidové alkaloidy, deriváty kyseliny kávovej, živice, inulín, betain, tri fytosteriny, asi 7 % glukózy, 4 % fruktózy a polysacharid interferon, ktorý sa úspešne uplatňuje pri liečbe nádorových ochorení.
Výťažky z echinacey využíva medicína pri prevencii a liečbe vírusových, infekčných a zápalových ochorení. Veľmi známe je uplatnenie pri chrípke a prechladnutí. Prípravky sú vhodné pre deti a ľudí so sníženou imunitou a s organizmom oslabeným chorobami, dlhodobým užívaním liekov, ožarovaním a podobne.

Užívať ich môžeme pri zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva, močových ciest, ženských orgánov, prostaty aj horných ciest dýchacích. Uplatňuje sa pri liečbe kožných ochorení a ako podporná liečba nádorov a metastázujúcich procesov, urýchľuje hojenie rán, omrzlín a popálenín. Využívajú ju aj v homeopatii.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share