Liečivky

Yzop dodá silu

Ako liečivá rastlina a korenina si získal yzop lekársky vážnosť už v stredoveku. Pre posilňujúce účinky na organizmus nachádza uplatnenie dodnes.

Yzop lekársky je ďalšia z radu stredomorských bylín, ktoré môžeme pestovať v záhrade. Je nenáročný, darí sa mu v teplejších, slnečných a pred vetrom chránených oblastiach. Uprednostňuje dobre priepustnú, ľahšiu, vápenatú pôdu. Nemá rád extrémne typy pôd – piesočnaté, kyslé či mokré. Na záhone sa pestuje štyri až päť rokov, preto vyžaduje dobre pripravenú pôdu.

Pestovanie

Môžeme ho pestovať z predpestovaných priesad alebo z priamej sejby. Osivo v marci až apríli vysejeme do debničky. Keď rastlinám vyrastú dva až tri pravé listy, presadíme ich do zakoreňovačov, téglikov alebo do pareniska. Ak majú dobre vyvinutý koreňový systém, presadíme ich na záhon do sponu 45×45 cm. Priamo na záhon vysievame osivo v apríli, do riadkov vzdialených 40 až 50 cm, do hĺbky dva centimetre. Pri dostatočnej pôdnej vlahe a teplote semená vyklíčia o 20 až 25 dní. Po vzídení porast opatrne okopávame, odburiňujeme a podľa potreby zavlažujeme.

Zber a sušenie

Počas vegetačného obdobia zberáme podľa potreby mladé čerstvé listy. Na sušenie zberáme vňať na začiatku kvitnutia, keď je vysoká približne 30 cm, čo býva začiatkom júla a septembra. Zostriháme ju päť až desať centimetrov nad pôdou. Prirodzeným teplom sa suší pomerne rýchlo. Pri umelom sušení nesmie teplota prekročiť 35 °C. Droga má sivú farbu, korenistú, gáfrovú vôňu a príjemne horkú až korenistú chuť. V domácnosti sa uchováva v dobre uzatvorených nádobách, v suchu a v tieni.

Využitie v kuchyni

Ako korenina do zelených šalátov sa používajú sušené i aromatickejšie čerstvé mladé listy. Listy i vňať sa pridávajú do polievok, zeleninových, zemiakových a rybacích šalátov, do bylinkového masla či do tvarohu. Široké uplatnenie ako korenina a prísada do likérov nachádza aj v konzervárenskom priemysle. V kozmetike sa používa pri výrobe ústnych vôd.

Vizitka rastliny

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis) je trváci, husto rozkonárený a voňavý poloker s liečivým účinkom. Vyrastá z drevnatého podzemka do výšky 20 až 60 cm. Na priamych, štvorhranných stonkách vyrastajú úzke, čiarkovito kopijovité, jemne ochlpené, lesklé a tuhé, sediace voňavé listy. V pazuchách listov sa nachádzajú sýtomodré až modrofialové kvety, ktoré svojou jemnou vôňou lákajú do záhrady hmyz. Plody sú vajcovité, trojhranno sploštené hnedé tvrdky.

Liečivé účinky

Droga znižuje potenie, v menšej miere pôsobí na uľahčenie odkašliavania, na odhlienenie pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri astme. Zvyšuje chuť do jedla. Vysoké dávky yzopu môžu však vyvolať kŕče. V ľudovom liečiteľstve sa droga používa pri bolestiach žalúdka, zlom trávení a ako slabé preháňadlo.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share