Liečivky

Baza čierna ako liek

Hoci baza čierna nevyniká ani krásou, ani vôňou, patrí medzi najobľúbenejšie a aj najznámejšie liečivé rastliny. Zápach, ktorý okolo seba šíri, odpudzuje hmyz a myši.

Rastie predovšetkým na neošetrovaných miestach. Nájdeme ju v opustených záhradách, na zbúraniskách, skládkach, na okraji lesov a na lúkach. Je to ker alebo stromček so sivohnedou kôrou. Svoje okolie krášli dvakrát do roka. Najprv na jar veľkými žltobielymi súkvetiami a potom na jeseň strapcami tmavých plodov. Na liečebné účely sa využívajú kvety aj plody. Kvety zberáme v máji až júli, najvhodnejší čas je za suchého počasia okolo poludnia. Celé súkvetia odstrihneme nožnicami aj s kúskom stopky. Kvety dávame do košíkov, aby sa nezaparili. Ak sa tak stane a kvety pri sušení zhnednú, môžeme ich už len vyhodiť. Bazu sušíme v tenkých vrstvách, ale istejší spôsob je vešanie na špagát. Sušíme len v tieni pri teplote, ktorá neprekročí 45 °C. Čerstvé kvety majú pre niekoho nepríjemný, prenikavý zápach, ktorý po usušení zmizne. Droga si zachováva silný, ale celkom príjemný charakteristický pach. Kvety obsahujú silice, slizy, triesloviny, organické kyseliny a vitamín C. Čaj z bazových kvetov pôsobí močopudne, potopudne, znižuje horúčku a priaznivo pôsobí na steny ciev. Preto sa užíva pri nachladnutí, úpornom kašli a angínach, ako aj pri chorobách ciev. Výluh sa používa aj na umývanie uhrovitej pleti. Pri nachladnutí môžeme bazu kombinovať napríklad s lipovým kvetom a divozelom. Studený nesladený čaj popíjame pri žalúdočnej nevoľnosti, na uvoľnenie plynatosti, pri žlčníkových problémoch, neuralgických bolestiach a migréne. Kloktáme pri bolestiach v hrdle, vlažným čajom si vyplachujeme ústnu dutinu pri boľavých a krvácajúcich ďasnách. Obklady z teplého odvaru prikladáme aj na vonkajšie opuchy napríklad po vytrhnutí zuba v zmesi s rumančekom. Osvedčili sa aj pri kŕčových žilách.

Rada pre záhradkárov

Bazový postrek je vynikajúci proti voškám, húseniciam, vrtivke mrkvovej a kvetárkam. Do 1 litra vody namočíme 500 g lístia a necháme 30 minút lúhovať. Potom scedíme a pridáme liter vody.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share