Liečivky

Rasca lúčna

carum_carviRasca lúčna (Carum carvi) patrí do čeľade mrkvovitých rastlín, nazývaných predtým okolíkaté, ktoré majú kvety zostavené do plochého okolíka, kvetné stopky teda vychádzajú z jedného bodu. Okolíky bývajú zriedka jednoduché, obyčajne sa skladajú z väčšieho počtu menších okolíčkov. Okolíky môžu byť podopreté podpornými listeňmi. Chemické zloženie jednotlivých druhov je príbuzné, všetky obsahujú éterické oleje.

Rasca lúčna je známa, nenáročná a otužila dvojročná, niekedy až meter vysoká bylina s ryhovanou, lysou, rozkonárenou osou. Z čerstvých rán rastliny ronia biele mlieko. Na osi sa nachádzajú perovitodvojdielne páperisté listy, ktorých lístky sú opäť perovitodielne, s úzkymi čiarkovitými lístočkami. Najspodnejší pár listov stojí krížom proti sebe kolmo na rovinu listu. V prvom roku vytvára len prízemnú ružicu listov. Listy po rozotretí voňajú.

Drobné biele, niekedy bledozelené kvety sú zostavené so zložených okolíkov. Majú nezreteľný kalich, päť bielych korunných lupienkov, päť tyčiniek a jeden dlhý stopkatý vyčnievajúci piestik. Plodom je dobre známa dvojnažka. Kvitne od apríla až do júla. Semená sa objavujú opakovane, sú 4 až 7 mm dlhé, ohnuté a na koncoch sa zužujú. Tvrdý hnedý obal semena má päť svetlejšie zafarbených rýh. Plody sú po rozmrvení aromatické.

Rasca rastie u nás divo na lúkach a medziach a často sa pestuje v záhradách i v poľných kultúrach. Najlepšie sa pestuje v bohatej, ľahko ílovitej pôde. Vyžaduje dostatok vlahy a vápnika.

Pochádza z Ázie. Vieme, že sa používala už v staroveku. V severnej a strednej Európe sa pestovala od stredoveku. Vzhľadom na všeobecne veľkú spotrebu semien sa aj v súčasnosti vo veľkom pestuje v záhradkách i v poľných kultúrach výsevom semien. Rastie dobre aj vo vyšších podhorských polohách. Pre úsporu miesta sa niekedy vysieva ako poplodina do riadkov medzi mak alebo hrach.

Zberáme mladé lístky a v lete dozreté súplodia, keď okolíky a plody začínajú hnednúť. Zrelé rastliny pokosíme, zviažeme do snopčekov a postavíme v záhrade, aby prirodzene doschli. Potom rascu vymlátime a získané plody usušíme.

Rasca lúčna je na prvom mieste medzi rastlinami pôsobiacimi proti nadúvaniu. Vynikajúco pôsobí proti kŕčom v tráviacom ústrojenstve a upokojuje a posilňuje žalúdok. Má vplyv aj na tvorbu mlieka. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj pri bolestiach hlavy a pri zápale priedušiek.

Obsahuje tri až sedem percent silice, desať až dvadsať percent mastného oleja, bielkoviny, cukrov a iné látky. V silici sú najdôležitejšie zložky karvón a limonén. Od pomeru týchto dvoch zložiek závisí akosť rasce. Používa sa najmä ako liečivo a kuchynské korenie.

Vo farmácii sa využíva na prípravu dôležitých galeník, napríklad aromatických vôd, liekov, sirupov a liečivých čajov.

Aromatické semená sa používajú pri pečení (napríklad do perníka), v cukrárenstve, do syrov, duseného mäsa a guláša.

Je zaujímavé, že pre vtákov je rasca jedovatá. Vrabec po požití niekoľkých semienok hynie.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share