Liečivky

Liečivé bylinky

bylinky_tehotna_druha_4Ideálnym miestom pre bylinky je slnečné stanovište. Stredomorské byliny, ako sú levanduľa alebo tymián, potrebujú v zime ochrannú vrstvu z vetvičiek, ktorá ich chráni pred mrazom. Bylinky, ktorým drevnatejú výhonky, sa na jeseň strihajú, nezdrevnatené sa tvarujú na jar.

Kúpa rastliny alebo výsev

Kúpa – ak sa rozhodnete kúpiť si rastlinu, všimnite si jej kvalitu. Listy by mali mať peknú zelenú farbu a mladé výhonky by mali byť pevné. Ak sú listy mäkké a špongiovité, je to znak, že rastlina bola v skleníku nadmerne zásobovaná dusíkom. Pri presádzaní musíte pracovať opatrne. Všimnite si, či sú korene rastliny biele – ak áno, ide o zdravú rastlinu. V prípade, že sú korene hnedé a v ruke vám pri presádzaní zostáva uvoľnený substrát, ide o nekvalitnú rastlinu.

Výsev – ak sa rozhodnete vypestovať si bylinky zo semena, najvhodnejší termín je koniec februára. Potrebujete svetlé miesto na parapetnej doske, nie však veľmi teplé. Všeobecne platí – čím teplejšie stanovište, tým musí byť svetlejšie. Semienka sa nevysievajú do miesiek nahusto. Niektoré klíčia na svetle, čo znamená, že sa neprekrývajú substrátom, iné klíčia v tme – prikryjú sa tenkou vrstvou substrátu. Semienka sa polejú jemnou sprchou. Substrát nesmie vyschnúť.

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Sadí sa do kyprej, humóznej a vlhkej piesčitej pôdy. Stanovište by malo byť slnečné, nie príliš suché a chránené pred vetrom. Vysieva sa v apríli alebo začiatkom augusta až v polovici septembra. Vzdialenosti medzi radmi sú 40 cm a na bežný meter sa vyseje asi 50 zrniečok. Táto liečivka klíči na svetle, preto sa semienka neprekrývajú substrátom. Pretože je to rastlina obľubujúca teplo, čas klíčenia trvá trochu dlhšie (21-28 dní). Aby ste mladé rastlinky chránili pred zimou, zakryte ich halúzkami. Pôda by mala byť vždy prikrytá rašelinou, aby ste zamedzili nadmernému vyschnutiu. Pretože má rastlina ploché korene, obrábajte pôdu okolo nej veľmi opatrne. Zberajú sa mladé listy alebo vňať krátko pred kvitnutím (1. zber v júni, druhý koncom septembra, začiatkom októbra – najlepšie v skorých predpoludňajších hodinách). Ak ich sušíte, stráca rastlina arómu. Najvhodnejšie je používať ju v čerstvom stave, prípadne naložiť do oleja či zamraziť.

Šalvia (Salvia officinalis)

Sadí sa na slnečné, teplé a suché stanovište, je vhodná i na balkón a terasu. Použite priepustný a humózny substrát, pokiaľ možno so zvýšeným obsahom vápnika. Substrát sa udržiava radšej suchší, ak je v črepníku, každé dva týždne sa pridáva hnojivo. Na jar sa strihá radikálnejšie, pretože staršie drevnaté výhonky ťažšie odolávajú silným mrazom. V chladnejších oblastiach je treba rastlinu prikryť slamou. Rozmnožuje sa výsevom v apríli/máji, pričom semienka sa prikryjú tenkou vrstvou substrátu. Na konci leta sa môže rozmnožovať vrcholovými odrezkami alebo odnožami. Zberajú sa listy a konce výhonkov od mája do októbra a kvety. Používajú sa buď v čerstvom stave, alebo sa môžu sušiť.

Mäta prieporná (Mentha piperita)

Všetky odrody majú rady vlhké a slnečné až polotienisté stanovište. Na slnečnom mieste je obsah éterických olejov väčší. Uprednostňuje vlhký a humózny substrát, ale dobre sa jej darí kdekoľvek. Kvitne v júli. Ak je v črepníku, musí sa pravidelne polievať, v záhrade iba v období sucha. Rozmnožuje sa delením a odnožami. Zberajú sa zelené časti rastliny od júna do októbra, ktoré sa buď sušia alebo sa použijú v čerstvom stave.

Levanduľa lekárska (Levandula officinalis)

Sadí sa na teplé a slnečné miesto – je vhodná na balkón, terasu i na skalku. Musí sa sadiť do priepustnej, suchej a vápenatej pôdy. Polieva sa iba mierne a rozhodne sa nehnojí. Po odkvitnutí sa strihá (na jar) a to zabraňuje tomu, aby ker nadmerne zdrevnatel. Reže sa do minuloročného dreva, nie hlbšie. Je potrebná ochrana pred mrazom. Kvety sa zberajú krátko pred zakvitnutím.

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Sadí sa na slnečné, teplé a pred vetrom chránené miesto. Vysoké teploty podporujú šírenie arómy. Rastlina rastie lepšie v črepníku ako v záhrade. Vhodný na sadenie je piesčitý, priepustný a humózny substrát – najvhodnejšie je zmes substrátu a piesku. Polieva sa menej, substrát však nesmie byť suchý. Od marca do augusta sa hnojí menej (hnojivo s vyšším obsahom draslíka) a každé dva roky sa presádza. Kvitne od mája do júna. Rozmnožuje sa výsevom, čo je pomerne zdĺhavý proces. Najvhodnejšie je zakúpiť si mladé rastliny. V lete je možné rozmnožiť rastlinu odrezkami alebo odnožami. V zime nemôže byť rozmarín na teplom mieste, potrebuje vlhký vzduch. Ak vonku nie je chladnejšie ako 5-10 °C, môže stáť pri stene domu prikrytý vetvičkami z ihličnatých stromov. Ak sú mrazy silnejšie (od –5 °C), prenesie sa do svetlej a chladnej miestnosti, kde sa menej polieva a miestnosť sa pravidelne vetrá. Zberajú sa iba mladé listy a výhonky od mája do októbra. Nie je vhodné ich sušiť, stráca tým arómu.

Dúška tymiánová (Thymus vulgaris)

Sadí sa na slnečné stanovište – čím viac slnka, tým viac arómy. Vhodná je priepustná pôdy, chudobná na živiny. V črepníku by mala byť dostatočná vrstva štrku, ktorá odvádza vodu. Substrát sa mieša s pieskom. Polieva sa menej, znáša dobre sucho i strihanie na jar. Nesmie sa však zrezať veľmi radikálne. Na jar sa mierne hnojí. Rozmnožuje sa výsevom od marca do mája (klíči na svetle – semienka na neprikrývajú substrátom). Rozmnožovať sa môže i delením, odnožami a odrezkami.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Je to jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky asi 60 cm. Vysieva sa v marci, semienka sa iba jemne pritlačia, neprikrývajú sa substrátom, pretože klíčia na svetle. Od mája sa môže vysádzať von vo vzdialenostiach 25 cm. Sadí sa do humóznej, mierne piesčitej a kyprej pôdy. Kvitne od júla do septembra. Na začiatku kvitnutia sa zberajú svieže, mladé listy, ktoré môžete použiť na korenenie šalátov, omáčok, rajčinových jedál a rýb. Ak si chcete pripraviť listy na sušenie, odrežte ich na začiatku kvitnutia rastliny asi 10 cm nad zemou a zaveste na vzdušné a tienisté miesto. Bohužiaľ, sušená bazalka stráca typickú arómu. Preto je lepšie rastliny na jeseň vyhrabať a ďalej pestovať v izbe na parapetnej doske, aby ste mohli využívať čerstvé listy i v zime. Najskôr zberajte konce výhonkov, aby sa rastlina dobre rozvetvila. Najčastejším škodcom, ktorý liečivku ohrozuje, sú slimáky a vošky.

Ligurček (Levisticum)

Na konci alebo začiatkom októbra môžete zberať listy ligurčeka. Najlepšie je to počas slnečných dní, keď sú listy už trochu suchšie. Sušenie ligurčeka nesmie trvať dlho, lebo listy stratia arómu a zožltnú. Ak chcete uchovať arómu a vzhľad listov, radšej ich konzervujte zmrazením. Okrem listov sa z tejto rastliny môže použiť i koreň. Ak máte viac rastlín, vyhrabte v priebehu mesiaca október korene a vysušte ich. Dobre vyčistený koreň pokrájajte na tenké pásiky a vysušte ich na suchom a vzdušnom mieste.

Cesnak pažítkový (Allium)

Teraz si môžete pripraviť zimné zásoby tejto rastliny. Vyhrabte trvalku a vysaďte ju do črepníka. Postavte ju na svetlé a chladné miesto. Od polovice až konca októbra môžete 1-2 črepníky postaviť na teplé kuchynské okno, aby vyhnal výhonky. Zrežte konce výhonkov o 1/3, aby ste podporili vznik nových listov.

Borák lekársky (Borrago officinalis)

Táto liečivka neznáša prvé mrazy, preto sa predtým musí zberať. Nehodí sa na sušenie – vhodnejšie je zamraziť ju. Podobne je i s kapucínkou (Tropaeolum). Na začiatku októbra je príležitosť zberať svieže korenisté listy, ktoré sa na drobno nakrájajú a zamrazia.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Rastlina, ktorá kvitne v júni/júli žltými až oranžovými kvetmi až do októbra a dorastá do výšky 40 cm. Uprednostňuje slnečné stanovište a pôdu bohatú na živiny, ktorá dobre udržiava vlhkosť a nevytvára nadmerné zásoby vody. Ak ju vysadíte do záhrady, vyníma sa na tmavom pozadí stromov. Vypestovať ju môžete zo semienok, ktoré vložíte do Jiffy v polovici marca a v polovici mája môžete dať mladé rastlinky von – saďte ich vo vzdialenostiach 25×25 cm. Ak ich vysadíte veľmi na husto, rastlinu skôr napadanú hubové choroby alebo listové vošky. Nechtík rastie veľmi rýchlo. Na podporu tvorby kvetov je dobré hnojiť rastliny hnojivom s vyšším obsahom fosfátov. Nadmerné množstvo dusíka má opačný účinok – potláča tvorbu kvetov. Rastlina je liečivá – zbierajú sa kvety, ktoré majú účinok proti zápalom ciev, vredom i omrzlinám.

Palina pravá (Artemisia absintium)

U tejto rastliny zberáte vrcholky vňate a spodné listy od júla do septembra. Z nich si môžete pripraviť extrakt, ktorý pomáha pri zažívacích ťažkostiach (1 malú lyžičku na štvrť listra vody). Nesmiete to však s množstvom preháňať, pretože vo veľkých množstvách je jedovatá (maximálne 2 šálky denne).

Saturejka (Satureja)

Táto liečivka má rada kyprú, humóznu pôdu na slnečnom mieste. Na začiatku apríla sa vysieva do skleníka alebo do výsevných misiek. Von sa vysieva začiatkom mája, pretože je veľmi citlivá na chlad. Vzdialenosti medzi radmi sú 25-30 cm, na 1m2 je potrebných 50 semienok. Neprikrývajú sa zeminou, pretože klíčia na svetle. Doba klíčivosti je 14-21 dní. Mladé rastlinky sa sadia vo vzdialenostiach 15 cm v rade. Posledný termín na výsev je jún. Zberajú sa listy pred rozkvitnutím pukov. Čaj z listov je účinný pri zápaloch, kolikách a poruchách tráviaceho traktu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share