Liečivky

Božská levanduľa

Bylinky. Rozrástli sa v záhradkách či na balkónoch, aby nám rozvoňali letné podvečery. Krásou a vôňou vyniká aj fialková levanduľa. Nasušte si jej do zásoby, dá sa využiť na tisíc spôsobov.

Fialové kríčky levandule milujú slnko a kvitnú od júla do augusta. Kvety sa zbierajú tesne po rozkvitnutí a sušia sa. Skladovať ich treba v uzatvorených nádobách, škodí im slnko a vlhko.

Prečo je dobrá?

Zavesená kytička sušiacej sa levandule nádherne prevonia celý byt. Čaj pomáha pri nespavosti, únave a nervovej slabosti. Pripravíte si ho z lyžičky sušených kvetov, ktorú zalejete šálkou horúcej vody. Pite ho dvakrát denne. Poradí si aj s kolikou, plynatosťou, triaškou, migrénou, hystériou a depresiou. Bolievajú vás pre reumu ruky a nohy? Vezmite za hrsť bylín, zalejte ich litrom vriacej vody a boľavé údy do nich ponorte na desať minút. Studené obklady z levanduľového odvaru pomáhajú na vyvrtnuté členky a doliečujú zlomeniny. Pália vás často chodidlá? Pripravte si kúpeľ nôh. Zmiešajte levanduľu s materinou dúškou a tri polievkové lyžice zmesi prelejte litrom studenej vody. Prevarte a desať minút nechajte postáť. Kúpeľ má trvať desať minút. Nohy si po ňom neutierajte. Pokojný spánok pričaruje vedľa vankúša uložené plátenné vrecko naplnené sušenou levanduľou. Pri únave a skleslosti si doprajte bylinkovú „vaňu“. Zmiešajte po tri polievkové lyžice sušenej levandule, mäty a rozmarínu. Zmes zabaľte do vrecka, vhoďte do vane a v kúpeli si poležte dvadsať minút. Sušené kvety majú svoje miesto aj v kuchyni. V maličkých množstvách dodajú zaujímavú arómu ovocným džemom, zeleninovým šalátom a dusenej bravčovine.

Levanduľový olej

Do pol litra olivového oleja za stáleho miešania nasypte balenie sušenej levandule z lekárne alebo vrecko čerstvých, nadrobno pokrájaných kvetov. Prelejte do nádoby, nechajte stáť na tmavom mieste šesť až osem týždňov. Občas premiešajte. Potom zmes mierne ohrejte a preceďte. Natierajte si ním boľavé kĺby, natrhnuté svaly a vyvrtnutia. Pri migréne si ho vtierajte do spánkov a čela. Zázračne sa vám uľaví.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share