Liečivky

Ruta voňavá

Jej latinský názov je Ruta graveolens. Patrí medzi liečivé, koreninové, aromatické, medonosné a okrasné rastliny. Pochádza z juhovýchodnej oblasti Stredozemného mora.

Je to trváca rastlina so zdrevnatenými a rozkonárenými stonkami, sivozelené listy sú striedavé, dvojito až trojito perovito strihané. Žltozelené kvety vytvárajú koncové súkvetie. Kvitne od júna do septembra. Obľubuje teplé, slnečné i polotienisté prostredie chránené pred vetrom. Dáva prednosť pôde suchšej, priepustnej, ľahšej až piesočnato-hlinitej, dostatočne výživnej, s dobrou zásobou vápnika.

Rozmnožuje sa priamou sejbou semien na záhon alebo priesadami vypestovanými v parenisku. Pri priamej sejbe semeno vysievame v apríli do riadkov vzdialených 45 cm a do hĺbky 3 cm. Keď je porast vysoký asi 10 cm, pretrhávame ho tak, aby silnejšie jedince boli od seba vzdialené 30-40 cm.

Priesady v parenisku začíname predpestovávať v marci až apríli do riadkov vzdialených 20 cm. Keď sú priesady vysoké 10-15 cm, vysádzame ich na záhon do sponu 40×40 cm. Porast udržujeme v čistom stave pletím a okopávaním. Mladé rastlinky sa odporúča zrezávať, aby sa rozkonárili. Ruta vydrží na jednom mieste až dvadsať rokov.

Zberáme mladú vňať vrátane prízemných listov v čase, keď aspoň polovica porastu rozkvitla, a to za slnečných dní po rannom obschnutí rosy. Vňať zrezávame vo výške 15 cm nad zemou, čím dávame porastu možnosť, aby vznikli nové výhonky.

Ďalší zber môžeme robiť o šesť až sedem týždňov. Posledný raz zberáme koncom augusta, aby rastliny pred zimným obdobím mohli podrásť. Čerstvú vňať zberáme do vzdušných košov v ochranných rukaviciach. Na holej, zapotenej pokožke po dotyku totiž spôsobuje nepríjemné pľuzgiere a vyrážky podobné popálenine.

Pretože ide o silicovú drogu, sušíme ju riedko rozloženú v tenkej vrstve v tieni a v prievane. Schne pomaly, osem až desať dní, preto ju každý druhý deň opatrne poprevraciame. Suchú vňať poznáme podľa lámania stonky pri jej ohýbaní.

Droga obsahuje jedovatú silicu, flavonoid rutín, fytoncídy, alkaloidy, horčiny a triesloviny. Rutín – izolovaný a obsiahnutý v liekoch, znižuje krvný tlak, spevňuje vlásočnice a znižuje ich priepustnosť. Alkaloidy uvoľňujú kŕče a upokojujú nervovú sústavu. Zmierňujú bolesti hlavy a búšenie srdca, podporujú trávenie a vylučovanie žlče a ničia črevné parazity. Zvonka sa ruta používa na výplachy očí, na obklady na rany a vredy, ako kloktadlo a ako prísada do kúpeľov.

V malých dávkach slúži droga aj ako korenina pri príprave jedál. Má horkú, korenistú, aromatickú, pikantnú chuť a silnú korenistú aromatickú vôňu. Koreníme ňou však radšej úsporne. Sušená a drvená droga sa pridáva do bylinkového masla, šalátov a omáčok. Žutie čerstvých listov odstraňuje z úst pach po cesnaku a cibuli. Celé listy pridávame do nakladaných uhoriek, rajčiakov alebo inej zeleniny. Ruta voňavá nachádza uplatnenie aj v kozmetickom priemysle, pridáva sa do voňaviek, v potravinárskom priemysle sa využíva pri výrobe vermútových vín a koňaku.

Vo väčších dávkach je jedovatá, preto sa má aplikovať iba v dávkach odporúčaných lekárom.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share