Liečivky

Echinacea

Chcete mať peknú jeseň? Naordinujte celej rodine echinaceovú kúru. Uchráni vás pred chrípkou, ustavičným smrkaním a dá do poriadku trávenie.

Echinacea má asi deväť odrôd, z toho tri patria k liečivým. Najslávnejšie majú prívlastky úzkolistá a purpurová. Obe sú krásne, necelý meter vysoké rastliny, a pochádzajú zo Severnej Ameriky. Zdobia ich kvety, podobné našim margarétam, akurát purpurové. Kvitnú od júna do októbra. Za objavenie ich liečivej sily vďačíme Indiánom. Echinaceou liečili takmer všetko, od bolesti hlavy cez horúčku až po besnotu, poštípania hmyzom či uštipnutia hadom. Nedali dopustiť predovšetkým na čerstvo usušený koreň. Drvili ho a sypali priamo do otvorených rán. Rýchlejšie sa scelili a vďaka prírodnému antibiotiku sa nezapálili.

Imunitná povzbudzovačka

Súčasné výskumy potvrdili, že dávnoveká bylinka je hotová lekáreň. Je preslávená nielen ako prírodné antibiotikum, ale aj ako zabijak vírusov. Nachádzajú sa v nej antioxidačné flavonoidy, ktoré ničia nebezpečné voľné radikály, inulín, ten stráži hladinu glukózy v krvi, pomáha udržiavať zdravú bakteriálnu mikroflóru v črevnom trakte a znižuje hladinu zlého cholesterolu. Bohatá je aj na polysacharidy, echinacosid a izobutylamidy, ktoré podporujú tvorbu bielych krviniek a tým posilňujú imunitný systém.

Je nenahraditeľným v boji proti chrípke a pri jej liečbe. Osoží aj pri prechladnutiach, angíne a iných chorobách dýchacieho ústrojenstva. Hojí akékoľvek zápaly, kŕčové žily na nohách aj žily v konečníku. Mávate problémy s upchatými nosovými dutinami? Echinacea vám umožní ľahko dýchať. Hovorí sa aj o jej protirakovinovom účinku a o tom, že jej konzumácia vás zbaví nepríjemností so závislosťou od alkoholu, nikotínu alebo marihuany. Kvetina dá do poriadku aj podráždené trávenie, upokojí žalúdkové vredy a prospeje prostate. Prenasledujú vás zápaly močových ciest? Prípravky s obsahom echinacey sú vhodné aj pre budúce mamičky s výnimkou alkoholovej tinktúry. Tá je v tehotenstve bezpečná len zvonka. Zbaví vás akné, preležanín a iných kožných pliag. Zlepšuje aj psoriázu či ekzémy.

Ako z lekárne

Na liečebné účinky je najvhodnejšia čerstvo sušená rastlina. Na čaj potrebujete jednu až dve lyžičky kvetov alebo koreňa. Zalejete ich dvomi decilitrami vriacej vody a nechajte vylúhovať päť až desať minút. Popíjajte raz až dva razy denne. Ak si echinaceu vypestujete v záhrade, z okvetných lístkov alebo koreňov si vyrobte tinktúru. Potrebujete minimálne štyridsaťpercentný kvalitný biely alkohol. Jeden diel rastliny zalejte štyrmi dielmi alkoholu. Nechajte dva alebo tri týždne vylúhovať, občas potraste, potom tekutinu preceďte a vlejte do tmavých fľaštičiek. Preventívne užívajte dva až tri razy denne dvadsať kvapiek, ktoré si vlejte priamo do úst, trochu počkajte a až potom prehltnite. Nezapíjajte! Alebo si liečivo nakvapkajte do pohára vody a celé vypite. Vydržte aspoň šesť týždňov, potom si doprajte troj- až štvortýždňovú pauzu.

Pozor! Hneď, ako pociťujete, že sa na vás lepí chrípka alebo nádcha, množstvo kvapiek zvýšte na päťdesiat. Ak však už máte teplotu, echinacei sa vyhnite!

Ako ju vypestovať v záhrade?

Obľubuje ľahšiu humóznu pôdu s dostatkom vlahy a vápnika. Darí sa jej skôr v polotieni. V marci zasejte semená do kvetináčov alebo debničiek. Sadenice vložte do pripravenej a pohnojenej pôdy v máji alebo júni. Liečivá je kvitnúca vňať. Zbierajte ju v období plného kvitnutia. Väčšie množstvo liečivých látok však obsahujú korene. Tie zbierajte v októbri v druhom alebo treťom pestovateľskom roku. Poriadne ich prepláchnite vodou, rozrežte a sušte v tieni pri teplote štyridsať stupňov.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share