hlavacik_jarnyStonka hlaváčika (Adonis vernalis) je niekedy vysoká až tridsať centimetrov. Býva mierne rozkonárená, husto olistená, ale na báze skoro holá. Jemné bledozelené listy sú troj až štvornásobne členené, tvoria čiarkovité, zaostrené a celistvookrajové segmenty. Spodné a stredné listy sú napoly ovité okolo stonky. Kvety sú nápadné, veľké a nachádzajú sa po jednom na vrcholoch stoniek. Korunné lupienky sú žiarivé, svetložlté až oranžové, podlhovasté alebo kopijovité, majú päť elipsovitých kališných lístkov, zvonka sú plstnaté. Tyčiniek a semenníkov býva viac. Súplodie je oválne, jednotlivé plody sú krátke, dolu zatočené. Kvitne od apríla do mája. Vňať má horkú chuť a je jedovatá. U nás je vzácny a chránený.

Rastie na teplých a dobre ožiarených stráňach, stepných lúkach a na pasienkoch v teplejších polohách. Dobre znáša aj vápenaté podklady.

Je to teplomilná rastlina pôvodom z Východu, jedna z najkrajších jarných trvaliek. Vysádzame ju do skaliek a na okraj záhonov. Rozmnožuje sa delením po odkvitnutí aj výsevom celkom čerstvých semien. Pri rozmnožovaní vyžaduje ľahkú vápenatú a piesčitú pôdu. Najčastejšie sa vysádza do skaliek a na okraje záhonov alebo k suchým stenám na výslnie.

Zberáme zásadne len zo semien pestované rastliny, a to v čase kvitnutia až do obdobia vytvárania plodov. Dolnú bezlistovú, hrubú a šupinatú časť odstraňujeme. Sušíme rýchlo v tieni alebo v sušiarni pri teplote 55-60 °C. Správne vysušená droga je svetlozelená a kvety prirodzene svetložlté. Na stonkách nesmú byť plody, lebo znamenajú neskorý zber. Suchá droga je horká. Po vysušení sa vňať musí lámať a nie ohýbať.

Obsahuje niekoľko glykozidov pôsobiacich na srdce, najdôležitejšie sú adonodozid, adonivernozid a cymarín. Okrem nich saponíny, fytosteríny, cholín a živice.

Glykozidy hlaváčika jarného účinkujú podobne ako glykozidy náprstníka vlnatého, nehromadia sa však v organizme. Zvyšujú silu srdcových sťahov a spomaľujú jeho rytmus, rozširujú koronárne cievy. Týmto spôsobom pomáhajú srdcu pri funkčných a organických srdcových chorobách, ako sú srdcová neuróza, srdcová slabosť, poruchy rytmu. Drogu môžeme užívať tiež pri nízkom krvnom tlaku, ako upokojujúci prostriedok pri neurózach a neurasténii, aj ako diuretický prostriedok.

Užívame ju vo forme záparu. Jednu polievkovú lyžicu zalejeme 300 ml vriacej vody a necháme dve hodiny vylúhovať. Zápar precedíme a užívame jednu polievkovú lyžicu trikrát denne pred jedlom.

Liečba má vždy prebiehať pod lekárskou kontrolou.