Kvety

Žiarivé plamienky

V žiadnej záhrade by nemali chýbať popínavé rastliny charakteristické svojou všestrannosťou, ako sú napríklad obľúbené plamienky. Vo voľnej prírode využívajú na oporu iné rastliny či dreviny, v záhrade sú výborné na pokrytie stien domov, plotov, pergol, altánkov, pilierov alebo ozdobných mreží.

Zaraďujeme ich medzi popínavé rastliny, ktoré sa pri dotyku s oporou prichytávajú pomocou úponkov. Listy majú nepárno perovité, protistojné alebo trojpočetné. Zvončekovité až skoro ploché kvety rastú buď jednotlivo, alebo v metlinách, prípadne vo vrcholíkoch. Plodom je nažka s chlpatými príveskami. Z praktického sadovníckeho hľadiska ich rozdeľujeme do dvoch skupín – botanické druhy a veľkokveté ušľachtilé plamienky.

Botanické druhy

Majú drobnejšie kvety a väčšinou sú nápadné bohatstvom chĺpkatých striebristých plodov. Darí sa im na slnku i v polotieni v priepustných pôdach bohatých na humus a vápnik. Plamienok tangutský (Clematis tangutica) dorastá do výšky 3 m, má svetlé listy a vyniká množstvom zlatožltých ovisnutých zvončekovitých kvetov s priemerom 4 cm. Kvitne v júni. Krásne sú aj chumáče plodov. Plamienok vlašský (Clematis viticella) je veľmi jemný a dorastá do výšky 3-4 cm. Zvončekovité kvety s priemerom 5 cm sú purpurovolilavé alebo fialové. Kvitne v júni až auguste. Má niekoľko odrôd – biela „Albiflora“, modrofialová „Coerulea“, purpurová „Kermesina“. Plamienok horský (Clematis montana) rastie bujne a dosahuje výšku až 8 m. Kvitne veľmi bohato v máji bielymi kvetmi, širokými asi 5 cm. Je nenáročný a má veľa záhradných odrôd, napríklad ružovočervená „Rubens“, biela „Superba“, fialovoružová „Tertarose“. Plamienok plotný (/Clematis vitalba) rýchlo rastie a dorastá aj do výšky nad 10 m. Kvety má malé, biele, v metlinách, kvitne v júni až septembri. Je úplne nenáročný. Ľahko splaňuje a stáva sa obťažnou burinou, preto radšej dávame prednosť iným popínavým drevinám.

Veľkokveté ušľachtilé plamienky

Sú náročnejšie ako druhy predchádzajúcej skupiny. Vysoké nároky majú najmä na stanovište, ktoré by malo byť slnečné až polotienisté a zároveň aj chránené. Vyžadujú výživné a priepustné pôdy a občasné prihnojenie. Okolie koreňov a spodnú časť rastliny treba udržiavať v tieni a vlhku, pričom vrchná časť vyžaduje dostatok svetla. Veľkokveté plamienky dosahujú výšku 3-4 m. Dobre sa dopĺňajú ružami a niektorými trvalkami.

Plamienok Jackmanov (Clematis x jackmanii) je najznámejším a najvďačnejším krížencom s neobyčajným bohatstvom tmavofialových kvetov s priemerom až 10 cm. Má aj bielu odrodu „Alba“, tmavšie purpurovofialovú „Superba“ a tmavokarmínovú „Rubra“.

Spôsoby rezu

Rôzne typy plamienkov možno rozdeliť do troch skupín, z ktorých každá má iné požiadavky na rez.
1. skupina
– Skoro kvitnúce druhy v máji až júni vytvárajú kvety na vyzretých minuloročných konároch. Režeme po odkvitnutí, aby sa mohli vytvoriť a vyzrieť výhonky pre budúci rok. Odstraňujeme aj odumreté a slabé výhonky. Ak je rastlina príliš prehustená, rez vedieme až k báze.
2. skupina
– Skoré veľkokveté odrody kvitnúce v júni až júli. Kvety sa tvoria na tohtoročných výhonkoch, preto ich zrezávame až k najbližšiemu silnému páru pazušných púčikov.
3. skupina
– Neskoré veľkokveté odrody, neskoro kvitnúce druhy, drobnokveté odrody a bylinné typy kvitnúce od júla do septembra tvoria kvety výlučne na letorastoch, preto ich režeme skoro na jar ešte pred pučaním. Zrežeme všetky minuloročné výhonky až po pár zdravých, dobre vyvinutých pazušných púčikov 15-30 cm nad úrovňou pôdy. Nešľachtené druhy vyžadujú rez, keď s pribúdajúcim vekom ubúda počet kvetov.

Ako sadiť plamienky

Dôležitým krokom je správny výber miesta podľa spomínaných nárokov rastliny. Neodporúčame ich sadiť k južným stenám domu ani tesne k stene, kde je veľmi sucho. Zabrániť by sme mali aj padaniu kvapiek z odkvapu priamo na rastlinu. Na dno vykopanej jamy do hĺbky dvoch rýľov nasypeme desaťcentimetrovú vrstvu štrku ako drenáž. Predídeme tak nadmernej vlhkosti a zamokreniu pôdy. Zvyšok jamy zasypeme záhradnou zeminou zmiešanou s kompostom. Žiadnu rašelinu! Predtým ako plamienok vyberieme z transportného črepníka, polejeme ho vodou a až potom vložíme šikmo do jamy tak, aby výhonky smerovali k opore. Pri zahŕňaní zeminou dávame pozor na spiace púčiky. Po zasadení rastlinu opäť polejeme. Na vytvorenie polotieňa v spodnej časti rastliny môžeme dookola vysadiť nízke trvalky, pôdopokryvné rastliny alebo dekoračne položiť veľké kamene.

Jednotlivé odrody dostať kúpiť v špecializovaných záhradných centrách, predajniach s okrasnými drevinami, prípadne ich možno získať pomocou zásielkového predaja záhradníckych firiem.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share