Takmer v každej záhrade sa nájdu miesta, ktoré nezalejú slnečné lúče. Aj napriek tomu je to vhodné prostredie na rast niektorých veľmi pekných rastlín. Patrí k nim aj astilba.

Ak aj vy riešite takýto problém, máte na výber hneď z niekoľkých druhov tohto rozmanitého rodu. Všetkým sa darí v polotieni alebo tieni, takže rozhodnúť sa môžete podľa iných kritérií. Najviac hybridov vzniklo krížením štyroch rôznych druhov, spoločne sú označované ako astilba Arendsova (Astilbe x arendsii). Pomenované sú po nemeckom záhradníkovi Georgovi Arendsovi, ktorý ich šľachtil a vytvoril veľké množstvo odrôd. Ich výška sa pohybuje v rozpätí 25 cm až 1 m. Odrody ‘White Gloria’ a ‘Diamant’ sú biele, nežná ružová je ‘Show Star’ alebo ‘Erika’. Ak sa vám väčšmi páčia červené farby, zadovážte si odrodu ‘Spartan’. Krásne karmínová je ‘Spinell’. Zaujímavá je aj astilba Thunbergova (Astilbe thunbergii), ktorá sa v záhradách nevyskytuje často. Jej odroda ‘Straussenfeder’ má lososovoružové previsnuté súkvetia, ktoré spestria záhradu v neskorom lete a v jeseni. Riedke ružové súkvetia vytvára astilba jednoducholistá (Astilbe simplicifolia) ‘Hennie Graafland’, ktorú vďaka nízkemu vzrastu môžete pestovať aj v nádobách. K nižším patrí tiež astilba čínska (Astilbe chinensis), najmä druhy označované ako pumila dorastajú do výšky len 10 až 25 cm. Úplná novinka na svetovom trhu je odroda ‘Diamonds and Pearls’ so striebornobielymi kvetmi, ktorá dorastá do výšky 70 cm. Na Slovensku si však na ňu budeme musieť ešte počkať.

Nezabudnite, že astilba…

… potrebuje vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Nevhodné sú vápenaté a ílovité pôdy.
… obľubuje tieň. Slnko jej väčšmi škodí, ako pomáha, najvhodnejšie je jej umiestnenie do svetlého tieňa.
… každé tri až štyri roky potrebuje rozdeliť. Nielenže získate nové rastliny, ale aj zlepšíte ich kondíciu.
… je úplne mrazuvzdorná, ale neskoré jarné mrazy môžu poškodiť mladé listy a kvety. Ak sa tak stane, nezabudnite ich odstrániť.
… v horúcich letných dňoch potrebuje zálievku, aby sa korene udržali vlhké.
… je náchylná na múčnatku a škvrnitosť listov. Ak spozorujete príznaky týchto chorôb, čo najskôr aplikujte proti nim účinne prípravky.

Doprajte jej vlhko a tieň

Kým väčšina rastlín potrebuje na dobrý rast veľa slnečných lúčov, pri astilbe to neplatí. Najviac sa jej darí v svetlom tieni alebo na mieste, kde je tieň aspoň šesť hodín denne. Ak máte zatienený balkón, astilbu môžete pestovať aj tam. Stačí si len vybrať správnu odrodu. Na pôdu je náročná, nesmie byť vysychavá, zle znáša aj vápenatú pôdu. Najvhodnejšia je vlhká, na humus a živiny bohatá pôda. Počas leta nesmie vysychať. Astilba je úplne mrazuvzdorná. V čase vegetačného pokoja, najlepšie na konci zimy alebo začiatkom jari, ju každé tri až štyri roky rozdeľte. Zabránite tým šíreniu chorôb. Tento druh je náchylný najmä na múčnatku a škvrnitosť listov. Napriek tomu, že sa vyskytujú len zriedka, rastliny pravidelne kontrolujte. Najmä v daždivom a vlhkom počasí.

Strapaté záhony

Keďže astilba obľubuje vlhko a tieň, vyberte k nej partnerov s podobnými nárokmi. Vhodné sú napríklad mnohé druhy papradí alebo funkií. Veľmi pekne pôsobí aj v spoločnosti echinacey alebo strapatej trávy – bezkolenca belasého. Nič však nepokazíte ani kombináciou viacerých farieb, môžete staviť na kontrastné červené alebo biele odrody alebo záhon zlaďte jemnejšie a vysaďte si dve alebo tri odrody s ružovými odtieňmi. Astilbe sa veľmi dobre darí aj pod korunami stromov, ktoré jej poskytujú vytúžený tieň

Dobrý tip

Keďže má veľmi atraktívne kvety, môžete ich použiť aj do kytíc. Druhý spôsob, ako sa tešiť z kvitnúcej astilby, je vypestovať si ju v nádobe. Počas kvitnutia ju premiestnite do interiéru. Po odkvitnutí ju opäť vysaďte na záhon.