Kvety

Roztomilé veternice

Aj v miernom závane vetra sa listy a farebné lupienky kvetov dokážu vlniť tak, že sa zrazu podobajú na tanečnice v pestrých sukničkách. Vyzerajú, akoby chceli nadobro odohnať zimu a osláviť príchod jari.

Záplava bielych kvetov v lesných porastoch sa pravidelne objavuje každú jar, ale veternica hájna (Anemone nemorosa) nie je jediný atraktívny druh tohto rozmanitého rodu. Príchod jari ohlasuje aj veternica vznešená (Anemone blanda). Nepatrí k našim pôvodným druhom, pravdepodobne pochádza z juhovýchodnej Európy, z oblasti Balkánu. Táto skromná rastlina neušla pozornosti šľachtiteľov a mnohých obdivovateľov krásnych kvetov. Výsledkom toho sú odrody rozmanitých farieb od bielej cez ružovú, červenú až po tmavomodrú. Stačí si len vybrať. Veternica patrí k mrazuvzdorným trvalkám, ktoré vytvárajú pod povrchom pôdy hľuzu. Na jar z hustých trsov tmavozelených listov vysokých asi 20 cm vyrastajú vzpriamené, ploché kvety s veľkosťou 4 až 5 cm. Kvitnú od skorej jari takmer až do začiatku leta.

Nájdite jej miesto

Najviac sa jej darí na vlhkých miestach, kde dokáže vytvoriť kvitnúci koberec. Vysaďte ju tam, kde je pôda dobre priepustná, ale bohatá na humus. Pred výsadbou môžete pôdu obohatiť o organické látky pridaním kompostu. Miesto, kde bude rásť, by malo mať dostatok slnka. Hľuzy vysaďte len do hĺbky niekoľkých centimetrov a dobre ich polejte. Neobávajte sa, ak im budú púčiky vytŕčať, nemalo by to prekážať. Miesto, kde ich zasadíte, si dobre označte, aby ste ich pri letných prácach v záhrade omylom nevykopali. Korene najrýchlejšie rastú na jeseň, následne sa objavia aj listy. Po odkvitnutí listy produkujú veľké množstvo zásobných látok, ktoré sa ukladajú v hľuze pod zemou, preto je dôležité, aby mali dostatok slnka, vlahy a živín. V tomto období môžete použiť aj výživu v podobe hnojivej zálievky. Na konci leta listy začnú žltnúť a hľuzy prechádzajú do stavu odpočinku, v ktorom zostávajú niekoľko mesiacov. Potom sa opäť začne celý cirkus.

Vysadená v nádobách

Veternicu vznešenú môžete pestovať aj v nádobách. Na ich dno nasypte hrubú vrstvu keramzitu alebo štrku a naplňte čerstvým substrátom. Spolu s veternicmi môžete vysadiť aj narcisy, ktoré kvitnú v rovnakom období. Takáto kombinácia spestrí každý jarný balkón či terasu.

Nezabudnite!

– Pôda by mala byť dobre priepustná, ľahká, s dostatkom vlahy a bohatá na humus.
– Veternice neznášajú zamokrenú pôdu.
– Obľubujú slnečné stanovište, prípadne čiastočný tieň.
– Rozmnožujú sa samovýsevom alebo delením hľúz v letných mesiacoch, najčastejšie v júni až
v júli.
– V zime ich treba chrániť prikrytím pôdy nástielkou.
– Pred vysadením aspoň na tri až štyri hodiny treba hľuzy namočiť do nádoby s vlažnou vodou –
rastliny začnú rýchlejšie rásť a kvitnúť.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share