Určite ste ju už videli, ale bližšie ju nepoznáte.
Santolina je obľúbená pre nevšednú farbu listov, ktorá sa dobre kombinuje s modrými, ružovými, ale aj inými pastelovými farbami kvetov. Presvetlí i tmavé záhony s jesennými trvalkami. Je to viacročná rastlina, ktorá potrebuje slnečné stanovište s kvalitnou drenážou. Dobre sa jej darí na záhonoch, ale aj v nádobách. Santolinu cypruštekovitú (Santolina chamaecyparissus) môžeme vysadiť ako živú obrubu, podobne ako sa používa levanduľa. Na tvarované nízke plôtiky je vhodnejšia zakrpatená ‘Nana’, ktorá je kompaktnejšia, alebo aj zelenolistá Santolina ericoides. Dobre sa dá tvarovať aj Santolina rosmarinifolia s ihlicovitými listami.
Výsadba a starostlivosť
Mladé rastliny sadíme na jar. Jesenná výsadba sa neosvedčila, pretože rastliny majú problémy so zimnou vlahou, ktorá ich často zahubí. Pestujeme ich podobne ako levandule, s ktorými majú podobný nielen habitus, ale aj nároky. Vysádzame ich na slnečné stanovište, lebo v tieni trpia, rastliny sa vyťahujú a nevyzrievajú, čo má za následok odumieranie počas zimy. Sucho im neprekáža, viac problémov im, spôsobuje vlhko, preto ak sme ich vysadili do nádoby, pamätáme na hrubšiu drenážnu vrstvu. Staršie rastliny dobre znášajú aj chlad. V lete sa vytvárajú kvety pripomínajúce žlté guľôčky, ktoré sa dajú veľmi dobre sušiť a použiť do aranžmánov. Santoliny po odkvete pravidelne zmladzujeme tak, že kríčky zrežeme na výšku desať centimetrov od zeme. Urobíme tak najneskôr do polovice augusta, aby stihli znova obrásť a pred zimou dostatočne vyzrieť. Zmladzované rastliny sú pravidelnejšie a efektnejšie ako rastliny nestrihané, ktoré sa časom rozkliesňujú a odspodu vyholujú.
Vplývajú na náladu
Rastliny svojou stavbou, ako aj farbou a vôňou priaznivo pôsobia v jednotlivých úpravách a nevyzerajú tak násilne, ako napríklad farebne podobný starček (Senecio) či iné sivolisté rastliny. Rastliny santoliny sú veľmi vhodné aj na veterné miesta, ideálne sú na strešné záhrady a na slnečné balkóny. Používajú sa ako takzvané „wellness“ rastliny, čiže také, ktoré pomáhajú pri relaxácii a oddychu a navodzujú u človeka stav pohody. Tento efekt je výrazný za slnečného počasia, keď rastlina vyparuje do ovzdušia veľké množstvo aromatických olejov, čím zároveň čistí a zvlhčuje vzduch. Veľmi zaujímavá je v kombinácii s inými voňavými rastlinami.
Rozmnožovanie
V lete odobrané odrezky veľmi dobre zakoreňujú v zmesi piesku a rašeliny. Santolina sa dá rozmnožiť aj semenom, ktoré vysievame ako semená letničiek. Keďže sa často vyskytuje na záhonoch spolu s letničkami, na konci vegetácie ju často vyhodíme spolu s ostatnými , čo je však škoda.
Viete, že…
…všetky druhy obsahujú veľmi aromatické oleje? Ak pomrvíme listy v prstoch, šíria korenistú vôňu pripomínajúcu kadidlo. Odroda ‘Lemon Queen’ má listy voňajúce po citrusoch.
… okrem druhov so striebristým listom existujú aj druhy s listami zelenými, napríklad S. virens?
… santoliny voľne rastú v oblasti Stredozemného mora a v minulosti sa používali ako ľudový prostriedok proti červom?