Kvety

Pieprovec magnóliolistý

Peperomia magnoliifolia 'Variegata'Opis:

Patrí do čeľade Pieprovitých – Piperaceae. Je to malá trváca rastlina so vzpriamenými, celistvookrajovými vajcovitými listami. Sú hladké, lesklé, mäsité, dlhé 6-12 cm. Kvet je nenápadný. Jej odroda aureovariegata má listy bieložltoškvrnité. Je jednou z najvďačnejších izbových rastlín. Pestuje sa ako solitéra, ale je vhodná i na zosádzanie do misiek.

Pôvod:

Tropické časti Južnej Ameriky.

Pestovanie:

Táto rastlina sa dobre cíti v teplom byte s nižšou vzdušnou vlhkosťou. Vyžaduje dostatok svetla, ale neznáša ostré slnko ani prievan. V lete dobre rastie pri teplote 20-22 °C. Polievame ju pravidelne tak, aby koreňový bal nikdy nevyschol, ale aby nebol ani veľmi mokrý. Listy nestriekame vodou. Raz za 3 týždne ju prihnojíme slabším roztokom minerálneho hnojiva. V zime vyžaduje teplotu 16-18 °C. Nižšie teploty rastline neprospievajú, najmä ak sú korene príliš mokré. Spôsobuje to ich zahnívanie. V zime ju polievame úmerne k teplote miestnosti.

Rozmnožovanie:

Rozmnožuje sa na jar stonkovými alebo listovými odrezkami, ktoré odrežeme asi s 2 cm dlhou listovou stopkou. Upravené odrezky napicháme do misky s vlhkým pieskom a prikryjeme skleneným pohárom alebo zvonom. Dôležité je zabezpečiť spodnú teplotu. Zakorenené odrezky sadíme po 3-4 kusoch do primerane veľkých črepníkov.

Presádzanie:

Rastlinu presádzame každý rok na jar. Až do zakorenenia ju necháme na teplom mieste a opatrne polievame, aby nezačali hniť korene.

Zemina:

Zmes listovky, kompostu a piesku v pomere 2:1:1.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share