Vlasy matky zeme, tento zaujímavý prívlastok si vyslúžili vďaka svojim výnimočným vlastnostiam.

Hoci trávy rastú v prírode v najrôznejších podmienkach, cestu do záhrad si hľadali pomerne dlho a zložito. Dlhé obdobie sa uplatňovali len v podobe okrasného trávnika. V posledných rokoch sa však v záhradách začali používať veľmi obľúbené mohutnejšie okrasné druhy. Odštartovali doslova inváziu okrasných tráv do našich záhrad a položili základy nového, takzvaného „trávnatého štýlu“. Skutočnými dôvodmi rastúcej popularity je nielen ich nenáročnosť, odolnosť a spoľahlivosť pri pestovaní, ale hlavne neobmedzené možnosti použitia. Pestrá ponuka tráv spĺňa náročné požiadavky moderných záhradných úprav a ich používanie je nielen efektné, ale z praktického hľadiska aj veľmi výhodné.

Záhradné giganty

Nádherné tvary tráv zmenia vzhľad každej záhrady. Ich použitie vyžaduje dostatok priestoru a starostlivý výber miesta pestovania. Napriek tomu, že sa nám na prvý pohľad zdajú podobné, každý druh je čímsi výnimočný. V praxi vznikli časom overené kombinácie mohutných tráv a vybraných druhov trvaliek. Podstatné je, aby trvalky boli dostatočne schopné konkurovať vitalite tráv, odolné proti chorobám a škodcom, nenáročné na ošetrovanie a svojím charakterom rastu harmonizovali s extravagantným vzhľadom robustných tráv.

Dobrý výber znižuje celkové nároky na ošetrovanie záhona a zvyšuje spoľahlivosť a vitalitu porastov. Najobľúbenejší sprievodcovia sú vysoké druhy cesnakov, ktoré sa krásne vynímajú na sviežej zeleni vypučaných tráv. Z ostatných trvaliek sa uprednostňujú druhy kvitnúce v lete a na prelome leta a jesene. Takmer nerozlučnou trojicou v susedstve tráv býva rozchodník (Sedum) ‘Herbstfreude’, rudbekia (Rudbeckia fulgida var. Fsullivanthii) ‘Goldsturm’ a Perovskia abrotanoides.

Aké druhy pestovať

Perovec (Pennisetum alopecuroides) – Počas kvitnutia nemení výrazne svoju výšku ani tvar. Rozložité trsy bývajú vysoké 50 až 80 cm a kvitnú neskoro na jeseň. Súkvetia sú zaujímavé svojim tvarom, ktorý nápadne pripomína kefy na umývanie fliaš. V priebehu vegetačného obdobia by sme mali pamätať na pravidelnú zálievku a prihnojovanie, lebo výška a bohatosť kvitnutia priamo závisí od dostatku vlahy a živín. V teplejších oblastiach je úplne mrazuvzdorný, v studenších sa odporúča zimná ochrana. Bohaté každoročné kvitnutie podporíme, ak rastliny každých 5 až 6 rokov zmladíme delením a presadíme do kompostom obohatenej zeminy. S odstránením suchých, odumretých častí by sme mali vždy počkať až do neskorej jari, aby sme rastlinu ochránili pred zimným počasím a neskorými jarnými mrazíkmi. Jeho tvar sa nádherne vyníma v kombinácii s väčšími plochami nízkych, pôdopokryvných trvaliek.

Smlz (Calamagrotis x acutiflora) – Skoro pučí a pomerne rýchlo rastie. Steblá dorastajú do výšky človeka a asi do polovice sú olistené sýtozelenými listami. V júli sa začínajú objavovať súkvetia, zo začiatku závojovitých, vzdušných metlín, ktoré sú po odkvitnutí charakteristicky stiahnuté a vzpriamené. Zlatisté úzke metliny zostávajú dekoratívne na suchých steblách počas mrazivých zimných dní. Kultúrna forma vytvára husté, kompaktné trsy, vhodné na pestovanie v záhradách. V predajniach najčastejšie nájdeme smlz pod odrodovým menom ‘Karl Foerster’. Dobre sa kombinuje s výraznými drevinami a nápadne kvitnúcimi trvalkami. Vyžaduje slnečné stanovište, v tieni nie je dostatočne stabilný. V susedstve sa dobre vyníma juka vláknitá (Yucca filamentosa), kráska (Coreopsis verticillata) alebo rebríček (Achillea filamentosa).

Bezkolenec belasý (Molinia caerulea) – Trsy listov dorastajú iba do výšky 50 cm, ale vzpriamené kvitnúce steblá bývajú vysoké takmer dva metre. Jemné, rozložité metliny purpurových kláskov rozkvitajú v lete. V súčasnosti je v ponuke niekoľko zaujímavých odrôd. Najčastejšie sa pestuje ‘Karl Foester’ a ‘Moorhexe’ – v doslovnom preklade rašelinisková bosorka. Vyznačuje sa prísne vzpriamenými steblami, na jeseň sa nádherne vyfarbuje do bronzova. Bekolenec sa veľmi dobre kombinuje s celou škálou trvaliek. Na jar pomerne neskoro pučí, až v polovici mája, rastie pomerne pomaly a až do začiatku kvitnutia býva pomerne nenápadný. Vysádzať ho môžeme na slnečné, viac-menej vlhké stanovištia. Uprednostňuje kyslejšie pôdy a je vhodným partnerom ostatných kyslomilných druhov.

Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis) – Mohutné trsy dorastajú spravidla do výšky dospelého človeka. Odrody “Gracillimus’ alebo ‘Silberfeder’ patria medzi najbežnejšie a najčastejšie používané okrasné trávy. Kvitnutie niektorých odrôd je podmienené priaznivými klimatickými podmienkami, teplým letom a dostatkom vlahy. V teplých oblastiach kvitnú spoľahlivo a pravidelne, rozkvitajú na jeseň a striebristé metliny zostávajú na rastlinách až do zimy. Ozdobnice sú veľmi obľúbené aj vďaka všestranným možnostiam použitia. Vhodné sú ako spoľahlivá kostra trvalkových výsadieb, ktorým predlžujú atraktívnosť až do prvých mrazivých dní, ako aj do pozadia alebo na vyplnenie „hluchých“ kútov. Z farebných je obľúbená odroda ‘Zebrinus’, charakteristická priečnymi žltými pásikmi, známa najmä z vidieckych záhrad. Menej sa vyskytuje ‘Variegatus’ s pozdĺžnymi bielymi pásikmi, ktorá je chúlostivejšia a darí sa jej len v teplejších oblastiach. Môžeme ju kombinovať s celou škálou zaujímavých trvaliek. Z výrazne kvitnúcich to môže byť ľaliovka (Hemerocallis) a jesenné astry.

Kavyľ obrovský (Stipa gigantea) – Napriek tomu, že husté trsy vždyzelených listov siahajú sotva po kolená, počas kvitnutia sa môže pýšiť takmer dva metre vysokými, pevnými steblami, ukončenými nápadnými, vzdušnými, až 50 cm dlhými metlinami. Táto nádherná tráva vyžaduje teplé, slnečné stanovištia a v studenších polohách sa odporúča zimná ochrana. Rozkvitá v júni a kvitne až do septembra. Spočiatku rastie pomaly, ale časom vytvára rozložité, kompaktné trsy. V skutočnosti patrí medzi ojedinelé záhradné skvosty a býva jedinečnou ozdobou jesenných výsadieb. Kavyľ pestujeme samostatne alebo v malých skupinách. Osvedčenými susedmi sú divozel (Verbascum), kotúč (Eryngium), gypsomilka (Gypsophilla), juka (Yucca), levanduľa (Lavandula) a iné trvalky stepného charakteru.

Metlica trsnatá (Deschampsia caespitosa) – Nepatrí medzi mohutné a na prvý pohľad nápadné druhy tráv, ale svoju obľubu si získala vďaka jemnému vzhľadu a všestrannému použitiu. Pučí už koncom marca a začiatkom apríla, preto nesmieme zabudnúť na jar včas odstrániť odumreté zvyšky rastlín. Trsy tmavozelených listov sú síce vysoké len 30 cm, ale počas kvitnutia dosahuje väčšina odrôd okolo jedného metra. Výnimkou je odroda Schottland, ktorá môže byť vysoká až dva metre. V záhradách sa osvedčila skorá odroda ‘Goldschleier’ s tmavozelenými listami alebo nižšia, kompaktná odroda ‘Goldtau‘.Skoré odrody kvitnú v júni až v auguste, neskoré predlžujú kvitnutie až do konca septembra. Darí sa jej na slnku aj v polotieni, môžeme ju použiť vo všetkých typoch trvalkových výsadieb. Uprednostňujú vlhké až mokré pôdy a vzhľadom na svoj prírodný charakter sa dobre cíti v spoločnosti lesných zvončekov, náprstníkov, konvaliniek či pľúcnika. Nádherne sa vyníma aj v spoločnosti mnohých záhonových trvaliek, ako sú astilba (Astilbe), funkia (Hosta), ploštičník (Cimicifuga) alebo jesenné veternice (Anemone). Použiť ju môžeme aj ako kontrastnú rastlinu medzi pôdopokryvnými trvalkami, napríklad zimozeleňou alebo krpčiarkou.