Teraz je ten najvhodnejší čas na jarné ošetrenie prezimovaných či zakúpenie nových durmanov. Čo treba urobiť, aby skoro a bohato kvitli?

Durman – aby krásne kvitol

Pestovateľský úspech sa začína výberom správnej rastliny od skúseného špecializovaného záhradníka, ktorý má v ponuke široký sortiment odrôd a zákazníkovi podľa jeho stupňa skúseností odporúča najvhodnejšiu rastlinu. Pri kúpe sa treba spýtať na pôvod a názov konkrétnej odrody, ako aj na podmienky pestovania. Vyberieme si len rastliny vitálne a dobre vyvinuté. V súčasnosti trh ponúka moderné novinky, spĺňajúce aj tie najnáročnejšie požiadavky.

Rozmnožovanie

Durmany rozmnožujeme dvoma spôsobmi:
1. Odrezkami v mladšej, vonkajšej časti. Výhoda tkvie v tom, že máme skoro kvitnúcu rastlinu, nie je však vhodná na tvarovanie kmienka.
2. Odrezkami z vnútornej, staršej časti. Výhodou je, že môžeme vyformovať efektnú rastlinu na kmienku. Jeho výšku môžeme ovplyvniť len veľmi ťažko, lebo každá odroda sa začína rozkonárovať v rôznej výške.

Správny rez

Korunka durmana sa skladá z dvoch častí:
– z vnútornej, staršej zdrevnatenej,
– z vonkajšej, mladšej bylinnej.

Rez vykonávame len vo vonkajšej časti, lebo len tu sa vytvárajú bohaté súkvetia. Ak by sme zrezávali až do vnútornej, zdrevnatenej časti, veľmi by sme oddialili kvitnutie rastliny.

Ako spoznáme vonkajšiu, mladšiu časť?

Začína sa od ypsilonovitého rozkonárenia výhonkov. Môžeme ho rozlíšiť aj podľa formy listov – sú asymetrické. List vonkajšej časti je asymetrický. Jedna listová polovička je o niečo menšia ako tá druhá. List vnútornej časti je pravidelný a zvyčajne oveľa väčší ako listy vonkajšej časti. V rámci jarnej starostlivosti odstránime stonky, ktoré vyrastajú priamo z pôdy, a všetky slabé výhonky, ktoré sa zväčša vytvorili počas zimy.

Staráme sa o durmany

1. Kúpenú rastlinu presadíme do čerstvého substrátu, ktorý by mal byť vzdušný, priepustný, stredne hrubej štruktúry s obsahom kvalitnej vláknitej rašeliny s hodnotou pH od 6,0 do 6,5. Durman vyberieme z pôvodného črepníka, odumreté korene odstránime a ostatné skrátime o jednu tretinu. Na dno nádoby nasypeme dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.

2. Presadenú rastlinu umiestnime na svetlé miesto s teplotou 12 až 16 °C, aby si postupne zvykla na nové svetelné pomery.

3. V žiadnom prípade ju nevystavujeme priamemu slnečnému žiareniu. Prudké slnko by spálilo jemné prírastky, ktoré vznikli počas zimy. Tie po umiestnení rastliny na balkón, terasu či do záhrady odstránime.

4. Najvhodnejší termín na vyloženie je po 15. až 20. máji, keď už nehrozí nebezpečenstvo nízkych nočných teplôt, prípadne prízemných mrazíkov. S otužovaním, samozrejme, začíname už oveľa skôr. Rastliny postupne privykáme na čerstvý vzduch.

5. S prihnojovaním začíname dva až tri týždne po umiestnení na svetlé miesto. Prvú dávku hnojiva volíme vyššiu a rozpustenú vo vlažnej vode. Týmto spôsobom po prezimovaní aktivujeme dôležité korienky – vlásočnice.

6. Počas leta nezabúdame pravidelne prihnojovať s dôrazom na živiny – vápnik, draslík a dusík. Rastliny tiež pravidelne kontrolujeme, či sa na nich nevyskytujú škodce. Ak sa objavia, je účinnejšie zakročiť čo najskôr a nečakať, kým sa premnožia.