Niekomu sa môže zdať, že premýšľať o záhrade plnej rozkvitnutých jarných kvietkov je zavčasu. Obdobie prelomu leta a začiatku jesene je však najvhodnejší čas na výsadbu cibuliek a hľúz prvých poslov jari. Môžeme ich vysadiť na záhony, kde ich potom nahradia letničky, umiestniť do skaliek, do trávnika alebo do nádob. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré kvetiny pestovať, ponúkame vám výber známych i menej známych druhov.
Modrica(Muscari)
– termín výsadby: september, október
– spôsob výsadby: väčšie skupiny
– veľkosť rastliny: 12-20 cm
– čas kvitnutia: apríl až máj
– stanovište: slnečné
Na jar, ešte pred kvitnutím, sa objavuje prízemná ružica úzkych polovzpriamených listov. Stvol nesie husté strapce malých zvončekovitých alebo valcovitých tmavomodrých kvetov, ktorých zúžená horná časť má na okraji bledomodré alebo biele „zúbky“. Je mrazuvzdorná. Okrem cibúľ sa rozmnožujú aj delením trsov koncom leta alebo semenami. Po troch rokoch sa odporúča začiatkom októbra presadiť cibuľky na iné stanovište.
Cesnak neapolský (Allium neapolitanum, syn. Allium cowanii)
– termín výsadby: september až začiatok novembra
– spôsob výsadby: väčšie skupiny
– veľkosť rastliny: 20-50 cm
– čas kvitnutia: máj až júl
– stanovište: slnečné
Rastlina má úzke, polovzpriamené listy na spodnej časti kvetnej stonky. Každá stonka nesie okolík s priemerom 5-10 cm, v ktorom je vyše 40 bielych kvetov. Znáša vlhkejšie prostredie na jar a suchšie v zime. Vyžaduje teplé a chránené stanovište s priepustnou vápenitou pôdou. Na jednom mieste sa necháva niekoľko rokov, potom súkvetia väčšmi vyniknú. Vyžaduje zimný kryt.
Frízia(Freesia)
– termín výsadby: apríl, máj
– spôsob výsadby: menšie skupinky
– veľkosť rastliny: 20-40 cm
– čas kvitnutia: jún, júl
– stanovište: slnečné
Poznáme ich z kvetinárstiev ako rezané kvety. Pestovať ich môžeme v skleníkoch, ale aj na záhonoch alebo v nádobách. Nie sú odolné proti mrazom, preto hľuzy musíme vybrať z pôdy. Aby na ďalší rok rozkvitli je potrebné tri mesiace ich skladovať pri teplote 25 °C a ďalšie 2 až 4 týždne pri teplote 13-14 °C. Sortiment odrôd je veľmi bohatý a zahŕňa v podstate všetky farebné odtiene. Voňavé kvety majú široko otvorenú lievikovitú korunu, môžu byť jednoduché alebo plné.
Hyacint(Hyacinthus)
– termín výsadby: október
– spôsob výsadby: jednotlivo, do skupiniek
– veľkosť rastliny: 15-25 cm
– čas kvitnutia: apríl až máj
– stanovište: slnečné
Cibuľovitá rastlina s guľatou cibuľou. Dužinaté suknice sú obalené tenkou šupkou, ktorá je buď biela pri bielych a žltých odrodách, alebo fialová pri ostatných farbách. Listy sú úzke, žliabkovité alebo ploché. Na hrubom stvole je strapcovité súkvetie, ktoré môže byť valcovité alebo oválne, pri väčšine odrôd veľmi husté. Kvety na krátkych stopkách sú voskovité a intenzívne voňajú. Hyacinty najlepšie rastú v humóznych, priepustných pôdach s neutrálnou pH. Sú odolné proti mrazu, ale odporúča sa na zimu zakryť ich čečinou. Počas vegetácie a zakoreňovania vyžadujú dostatok vlahy.
Fakľa(Eremurus)
– termín výsadby: september
– spôsob výsadby: jednotlivo alebo v malých skupinách
– veľkosť rastliny: 80-150 (250) cm
– čas kvitnutia: máj až júl
– stanovište: slnečné
Mäsité prstovité korene sú plytko pod povrchom pôdy. Pestuje sa pre nápadné súkvetia miskovitých kvetov bielej, žltej či ružovej farby. Vyžaduje priepustnú pôdu, cez zimu chránenú proti nadmernej vlhkosti. Znáša aj pôdy s vyšším obsahom vápnika. Vynikne v stepnej časti záhrady.
Narcis(Narcissus)
– termín výsadby: august, september
– spôsob výsadby: skupiny
– veľkosť rastliny: 8-60 cm
– čas kvitnutia: marec až máj
– stanovište: slnečné
Z cibuľky vyrastá niekoľko úzkych listov a dutá stonka zakončená jedným alebo viacerými kvetmi. Môžu byť biele, smotanové, žlté, oranžové i dvojfarebné, jednoduché alebo plné. Narcisy vyžadujú priepustnú pôdu výdatne pohnojenú kompostom. Na stanovišti ich nechávame tak dlho, kým bohato kvitnú, teda asi tri až štyri roky.
Kandík(Erythronium)
– termín výsadby: august, september
– spôsob výsadby: do skaliek
– veľkosť rastliny: 10-20 cm
– čas kvitnutia: apríl až máj
– stanovište: polotieň
Jeden druh rastie divoko aj v našej prírode, kde je prísne chránený. V záhradách sa pestujú vyšľachtené odrody, ktoré sa líšia od seba farbou. Môže byť biela, žltá, ružová i hnedá. Tvar kvetu pripomína cyklámen, cibuľa zasa psí zub, podľa čoho dostala rastlina ľudové pomenovanie. Listy sú kopijovité a majú nápadnú kresbu. Cibule vysádzame do hĺbky 10-15 cm a zabezpečíme im dostatok vlahy. Občas môžeme prihnojiť kompostom.
Tulipán(Tulipa)
– termín výsadby: september, október
– spôsob výsadby: skalky, skupiny
– veľkosť rastliny: 25-40 cm
– čas kvitnutia: marec až máj
– stanovište: slnečné
Vyšľachtených bolo veľa farebných, tvarových aj výškových variantov. Niektoré sú veľmi skoré, iné neskoré. Ich spoločným znakom je, že materská cibuľa každý rok odumiera a zostávajú len dcérske cibuľky. Po odkvitnutí a zatiahnutí treba cibule vybrať. Tulipánom vyhovuje ľahšia piesočnatá pôda s dostatkom humusu.
Veternica vencová(Anemone coronaria)
– termín výsadby: október
– spôsob výsadby: skupinky
– veľkosť rastliny: 10-15 cm
– čas kvitnutia: marec, apríl
– stanovište: slnečné, polotienisté
Mrazuvzdorná trvalka s delenými polovzpriamenými listami pochádza z Grécka. Na jar vytvára na pevnej stonke veľké ploché miskovité kvety s piatimi až ôsmimi lupienkami v modrej, červenej, ružovej alebo purpurovej farbe. Hľuzky vysádzame do hĺbky 6 cm a na zimu ich zakryjeme čečinou.
Sparaxis(Sparaxis)
– termín výsadby: september, október
– spôsob výsadby: nepravidelné skupiny
– veľkosť rastliny: 10-40 cm
– čas kvitnutia: apríl až jún
– stanovište: slnečné
Táto hľuznatá rastlina s kopijovitými listami sa pestuje pre veľmi pestré kvety s čiernym alebo červeným stredom, usporiadané vo vzpriamenom bazálnom vejári. Na svoj rast a bohaté kvitnutie potrebuje slnko a dobre priepustnú pôdu. Po odkvitnutí rastlina uschne. Neskoro v lete sa môže rozmnožovať odnožami alebo na jeseň semenami.
Ixia(Ixia)
– termín výsadby: koniec októbra až začiatok novembra
– spôsob výsadby: do skupiniek, na vzdialenosť 10 cm
– veľkosť rastliny: 50-80 cm
– čas kvitnutia: máj až jún
– stanovište: čo najteplejšie, chránené
Cibule sa predávajú väčšinou v zmesi odrôd i farieb. Zvončekovité až hviezdicovité kvety sú veľké asi ť cm a sú usporiadané v klase. Stred kvetu je vždy tmavší a kvety sa otvárajú len za slnečného počasia. Sú vhodné aj na rezanie. Keďže rastlina pochádza z Afriky, musíme ju na zimu zakryť hrubšou vrstvou nástielky, ktorú odstránime až v máji. Ixie môžeme vysádzať aj do črepníkov, ktoré cez zimu premiestnime do miestnosti bez mrazu. Pôdu vyžadujú humóznu a priepustnú. Cibule vysádzame do hĺbky asi 10 cm až neskoro v jeseni, aby nezačali pučať a nezmrzli.
Šafran (Crocus)
– termín výsadby: koniec septembra, október
– spôsob výsadby: väčšie skupiny
– veľkosť rastliny: 8-12 cm
– čas kvitnutia: február až marec
– stanovište: slnečné
Šafrany patria medzi obľúbené jarné hľuznaté rastliny. V závislosti od odrody kvitnú rôznymi farbami od bielej, cez žltú až po rôzne odtiene modrej a fialovej. Okvetné lístky sú zrastené do dlhej rúrky, ktorá siaha takmer až k hľuze. Listy sú úzke, čiarkovité, s výrazným žliabkom. Hľuzy po vysadení treba dobre zalievať. Na zimu je vhodné prikryť ich lístím alebo čečinou. Prikrývku však skoro na jar treba zlikvidovať. Presádzame ich po troch až štyroch rokoch.
Puškínia(Puschkinia)
– termín výsadby: jeseň
– spôsob výsadby: jednotlivo, do skupiniek
– veľkosť rastliny: 15-20 cm
– čas kvitnutia: marec až apríl
– stanovište: slnečné i tienisté
Drobná cibuľovitá trvalka s vajcovitými až okrúhlymi cibuľkami. Listy sú pretiahnuté, stvol dlhý 12-15 cm, súkvetie strapcovité so zvončekovitými kvetmi. Okvetné lístky na báze zrastajú a vytvárajú rúrku. Sú známe dva druhy, v záhradách sa pestuje len P. scilloides. V súkvetí má 9-20 modrých kvetov, na vonkajšej strane každého okvetného lístka je tmavší pásik. Je to trvanlivá a nenáročná rastlina, ktorá na jar potrebuje trochu vlhkejšiu pôdu. Hodí sa do skaliek aj do trávnika. Cibuľky vysádzame do hĺbky asi 10 cm a nemusíme ich na jeseň vyberať z pôdy.
Bleduľa jarná(Leucojum vernum)
– termín výsadby: september, začiatok októbra
– spôsob výsadby: nepravidelné skupiny
– veľkosť rastliny: 10-15 cm
– čas kvitnutia: marec, apríl
– stanovište: vlhkejšie, slnečné i čiastočne zatienené
Jej domovinou je stredná a južná Európa, kde rastie vo vlhkejších prírodných lesoch. Táto mrazuvzdorná rastlina má tmavozelené remeňovité listy. Široko zvončekovité kvety sú biele, na koncoch okvetných lístkov majú zelené škvrny. Na jednej stonke vyrastajú 1-2 kvety.
Tavolín zimný(Eranthis hyemalis)
– termín výsadby: september, október
– spôsob výsadby: menšie skupiny
– veľkosť rastliny: 7-10 cm
– čas kvitnutia: február až jún
– stanovište: mierne zatienené i slnečné
Táto trsovitá hľuznatá rastlina má za slnečného počasia naširoko otvorené zlatožlté kvety s golierikom sviežich zelených listov. Po odkvitnutí sa vytvoria mechúriky so semenami, ktorými sa spontánne rozmnožuje. Vyžaduje pôdu s neutrálnou až mierne alkalickou reakciou. Hľuzy môžu zostať v pôde veľa rokov. Vhodnými spoločníkmi sú snežienky, bledule, šafrany, pečeňovníky.
Cesnak turkestanský(Allium karataviense)
– termín výsadby: koniec septembra až začiatok novembra
– spôsob výsadby: menšie skupiny
– veľkosť rastliny: 20 cm
– čas kvitnutia: jún až júl
– stanovište: slnečné
Má úzko elipsovité až elipsovité, rozložité, sivastopurpurové listy. Stonka nesie guľatý okolík s priemerom 15 cm, zložený z množstva hviezdicovitých bledo purpurovo-ružových kvetov. Vyžaduje otvorené slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Rozmnožuje sa na jeseň semenami alebo delením podzemkov.
Iskerník ázijský(Ranunculus asiaticus)
– termín výsadby: september, október, marec, apríl
– spôsob výsadby: menšie skupiny
– veľkosť rastliny: 45-55 cm
– čas kvitnutia: máj až jún
– stanovište: polozatienené
Vytvára jednoduché alebo plné červené, biele, ružové, žlté alebo oranžové kvety. Táto hľuznatá trvalka je vhodná aj na rezanie kvetov, pestovať sa môže v záhradách aj v črepníkoch. U nás nie je spoľahlivo zimovzdorná, preto v zime vyžaduje ochranu. Bezpečnejšie však je po odkvitnutí vybrať hľuzy z pôdy a na jar ich znovu zasadiť.
Korunovka(Fritillaria)
– termín výsadby: jeseň
– spôsob výsadby: nižšie druhy do skaliek, vyššie ako solitéry
– veľkosť rastliny: 50-80 cm
– čas kvitnutia: apríl až máj
– stanovište: slnečné
Sú to veľmi vďačné a nenáročné trvalky, ktoré na vhodnom stanovišti vydržia niekoľko rokov bez akéhokoľvek zásahu. Nesadíme ich však do blízkosti väčších krov ani trvaliek s agresívnymi koreňmi, ktoré by mohli potlačiť ich rast. Rod obsahuje asi 100 druhov. Fritillaria persica pochádza z Turecka. Na konci bohato olistenej stonky má strapec hnedofialových zvončekovitých kvetov, ktoré slabo voňajú. Cibuľa je pomerne veľká, s belavými šupinami a nemá typický zápach ako iné druhy korunoviek. Cibule všetkých druhov rýchlo vysychajú, preto ich vysadíme čo najrýchlejšie.
Triteleia(Triteleia)
– termín výsadby: október až november
– spôsob výsadby: do nádob
– veľkosť rastliny:40-70 cm
– čas kvitnutia: apríl – jún
– stanovište: slnečné až polotienisté
Táto severoamerická trvalka má krásne modrofialové kvety, drobné cibuľovité hľuzy s vláknitou svetlou šupkou, úzke listy a tenké dlhé stvoly. V súkvetí je až 20 hviezdicovitých kvetov, ktoré veľmi dlho vydržia vo váze. Rastliny u nás vonku prezimujú len v najteplejších oblastiach, preto ich radšej pestujeme v nádobách, ktoré na zimu musíme preniesť do chladnej miestnosti. V lete a v jeseni potrebujú sucho. Rod zahŕňa asi 20 druhov, medzi najčastejšie pestované patrí T. bridgesii, T. hyacinthina, T. ixioides, T. laxa a T. crocea. Rozmnožujú sa dcérskymi hľuzkami.
Snežienka jarná(Galanthus nivalis)
– termín výsadby: jeseň, jar
– spôsob výsadby: väčšie skupiny
– veľkosť rastliny: 10 cm
– čas kvitnutia: február až marec
– stanovište: polozatienené
Má podlhovasté sivozelené listy dlhé 15-20 cm, s pozdĺžnym žliabkom. Biele kvety dlhé 1,5-2 cm sú na vrchole každého okvetného lístka žlté. Počas chladného počasia sú zatvorené. Má aj plnokvetú formu. Na jeseň vysádzame cibule, na jar po odkvitnutí, keď končeky listov začínajú žltnúť, cibule spolu s listami. Dobrými spoločníkmi snežienok sú tavolíny, prípadne šafrany.
je to velmi tazke