Zaujímavý je veľkým guľovitým súkvetím na vysokej stonke, ktoré pripomína ozdobný cesnak. Pestujeme ho najčastejšie v črepníkoch, lebo na zimu vyžaduje pobyt v chránených priestoroch.

Agapant môžeme vysadiť aj priamo na záhon v záhrade, ale v nádobe kvitne výdatnejšie, keďže korene obľubujú stiesnený priestor. Ako napovedá už jeho názov, agapant africký (Agapanthus africanus) pochádza z južnej Afriky, kde slnko svieti oveľa intenzívnejšie ako u nás, preto tam rastliny kvitnú bohatšie. Aby sa mu však dobre darilo aj u nás, na pestovanie vyberieme slnečné miesto a zabezpečíme dostatok vlahy. V premokrenom substráte mu však začnú hniť korene. Prvým príznakom je žltnutie špičiek listov. Táto vždyzelená rastlina s remeňovitými, podlhovastými, tmavozelenými listami má hľuzovito zdužinatené korene, preto ju vysádzame do väčších nádob, ktoré na leto vyložíme do záhrady alebo na terasu. Na konci stopiek, dosahujúcich výšku až 60 cm, sú do okolíkov usporiadané rúrkovité kvety, dlhé 4 až 6 cm. Ich farba je biela alebo rôzne odtiene modrej. Kvitnú prevažne v júli a v auguste.

Rozmnožovanie

Rozmnožujeme ho semenami alebo jednoduchšie delením. Ak je rastlina veľmi veľká a nechceme ju už presádzať do ešte väčšieho črepníka, môžeme ju rozdeliť. Väčšinou sa to dá urobiť iba pílkou. Najvhodnejší čas na delenie je po odkvitnutí, teda od augusta do septembra. Ak chceme získať semienka, po odkvitnutí ich necháme dozrieť. Inak stvol so súkvetím po odkvitnutí odrežeme, aby sa rastlina nevysiľovala. Semená vysievame od januára do marca, klíčia pri teplote 20 až 25 °C. Vyklíčia v priebehu troch až štyroch týždňov, niekedy až do troch mesiacov. Odolnejšie sú krížence známe pod názvom Headborne hybridy, ktoré môžu pod dobrou pokrývkou v oblastiach s miernejšou zimou prezimovať aj v záhrade. Rozhodne ich treba chrániť pred nadmerným vlhkom. Tieto hybridy majú kvetný stvol vysoký až 75 cm, kvitnú od júla do septembra. Listy im na zimu opadávajú. Delia sa pred začiatkom rastu, teda v marci.

Čo robiť, aby bohato kvitol?

Dôležité je správne prezimovanie a musíme pamätať na to, že nemá rád presádzanie. V zime ho treba umiestniť na svetlé, vzdušné a chladné miesto s teplotou od 5 do 10 °C. Najvhodnejšia je zimná záhrada. Listy, ktoré na rastline ostanú aj v zimnom období, odparujú vodu, preto agapant občas polejeme. Dávame však pozor, aby korene nezačali hniť.