Kvety

Rebríček (myší chvost)

Achillea_millefoliumObyčajný myší chvost… Keď sa mu však začali šľachtitelia venovať, otvorila sa pred nimi široká paleta tvarov i farieb. Keďže si z pôvodných vlastností zachoval svoju nenáročnosť, teší sa stále väčšej pozornosti a obľube.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je úplne mrazuvzdorná trvalka, vysoká päťdesiat až osemdesiat centimetrov. Výborne sa uplatní najmä v záhonoch popri cestách alebo schodoch. Vyhovujú jej takmer všetky druhy pôd, uprednostňuje však dobre priepustnú pôdu a slnečné stanovište. Je veľmi odolná. Pôvodná, voľne rastúca forma je v trávnikoch burinou. Niekedy ju napádajú vošky. Vysoké odrody vyžadujú oporu. Súkvetia, ktoré rozkvitajú od júna do septembra, sa používajú na rezanie, môžeme ich aj sušiť. Pestované odrody rozmnožujeme na jar semenami, začiatkom jari alebo na jeseň delením trsov. Skúsenejší záhradkári môžu začiatkom leta vyskúšať aj zakoreňovanie polovyzretých odrezkov.

Použitie vo výsadbe

Nízke odrody, ktorých súkvetia sú vysoké okolo tridsať centimetrov, sú vhodné najmä do lemov popri cestičkách. Stredne vysoké rebríčky pekne vyniknú v prírodných záhradách, napríklad s divými makmi, margarétami, ostrôžkami, zvončekmi, pupalkou, ružami či floxami. Vysoké odrody, ktoré dorastajú nad jeden meter, sa pekne uplatnia ako solitéry v trávnikoch, alebo ich vysádzame medzi vysoké trvalky a kry, najlepšie s kontrasnou farbou kvetov.

Sortiment

Zo stále sa rozširujúceho sortimentu sú v súčasnosti najrozšírenejšie: veľkokvetá odroda “Credo” s kvetmi žltej farby, moderné broskyňové súkvetia a sivé lístie má odroda “Terracotta”, podobná, trochu tmavšia a mohutnejšia odroda s ostročervenými až okrovohnedými súkvetiami je “Walter Funcke”. Béžové súkvetia odrody “Mac Vities” dosahujú výšku až stotridsať centimetrov, pestujeme ich preto pri opore. Odroda “Annelore Pahl” vytvára žltomarhuľové súkvetia, “Anthea” a “Schwefelblute” sírovožlté, “Braise” červenooranžové a odroda “Burgundy” má výrazné tmavočervené súkvetia. Menej nápadné červenkasté súkvetia má odroda “Christel”, kvietky rebríčka “Feuerland” sa postupne menia z karmínových na oranžové, podobne sa časom menia aj ružovkasté kvitky odrody “Handozeit” na svetložlté. Efektné sivé lístie a žlté súkvetia majú “Moonshine” a “Ovation”. Ako naznačuje názov, odroda “Paprika” vytvára žiarivočervené súkvetia. Fialovkasté súkvetia odrody “Pearl Drops” časom zružovejú. Výrazné krvavočervené súkvetia odrody “Petra” oživujú biele terče jednotlivých kvietkov, pekné sú I ržové súkvetia “Rose Madere” či biele “Weisses Wunder”. Veľmi zaujímavý je aj postupný farebný prechod kvietkov hybridu “Forncett Select” z tehlovočervenej na žltú.

Ďalšie druhy

Rod rebríček zahŕňa osemdesiatpäť druhov trvaliek. Druhy pochádzajúce z horských oblastí sú nízke, vankúšovité a v záhradách sa pestujú ako skalničky – drobná striebrolistá kobercovitá trvalka Achillea clavennae vytvára od leta do polovice jesene veľké chocholíky bielych kvetov. V zime však neznáša zamokrenie, preto je vhodná do sutinových skaliek. Ďalší drobný rebríček Achillea chrysocoma má striebristozelené lístky a sýtožlté súkvetia s priemerom až päť centimetrov, kvitne v júni až auguste. Z vyšších druhov je to napríklad bielokvitnúci rebríček bertrámový Achillea ptarmica) s lesklými sýtozelenými listami. Pestuje sa najmä jeho plnokvetá forma. Dokáže sa rýchlo rozširovať a zakryť pôdu, okolité drobnejšie druhy však môže zničiť. Obľubuje vlhšie, nie však zamokrené pôdy a polotieň. Často trpí múčnatkou. Rebríček túžobníkovitý (Achillea filipendulina) dorastá do jedného metra, ma tmavozelené listy a sýtožlté súkvetia s priemerom až dvanásť centimetrov, ktoré si farbu dobre uchovávajú aj po usušení. Kvitne od júna do septembra, znáša aj silno vápenatú pôdu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share