ornithogalum_arabicumRod bledaviek (Ornithogalum) zahŕňa asi sto druhov. Vyskytujú sa najmä v oblasti Stredozemného mora a v južnej Afrike. Názov je odvodený z gréckych slov ornithos (vták) a gala (mlieko), čo súvisí s farbou kvetov.

Tieto cibuľové rastliny sa pestujú pre väčšinou hviezdicovité biele kvety, ktoré sú zvyčajne zvonku zelené. Niektoré sú úplne mrazuvzdorné, iné sú citlivé na chlad. Chúlostivé druhy treba na zimu vybrať a uskladniť, najmä ak v lete rastú na slnku. V poslednom období sa pestujú v skleníkoch ako črepníkové kvetiny.

Bledavka okolíkatá (Ornithogalum umbellatum) sa v záhradách pestuje už od 15. storočia. Listy sú čiarkovito ryhované, polovzpriamené, s bielou čiarou na vrchnej strane. Vytvára riedke ploché súkvetia hviezdovitých bielych kvetov, zvonka zelených. Kvitne na jar. Kvety sa otvárajú, keď na ne zasvieti slnko – asi o jedenástej – a zatvárajú sa po pätnástej hodine. Dorastá do výšky pätnásť až tridsať centimetrov. Cibule sadíme v októbri až novembri do hĺbky desať centimetrov. V zime ich netreba prikrývať, sú odolné proti mrazu. Vytvárajú množstvo dcérskych cibuliek. Porast sa po čase veľmi zahustí a menej kvitne, preto je vhodné po niekoľkých rokoch cibuľky vybrať zo zeme a rozsadiť. Najvhodnejší termín na vyberanie je koniec augusta. Tento druh je vhodný do skaliek, trvalkových skupín i ako splanený podrast pod riedkymi stromami.

Bledavka ovisnutá (O. nutans) je rastlina vysoká dvadsaťpäť až päťdesiat centimetrov so zväzkami čiarkovitých ryhovaných, polovzpriamených bazálnych listov. Vytvára klasy ovisnutých zvončekovitých priesvitných bielych kvetov dlhých dva až tri centimetre. Zvonku sú bledozelené. Vyžaduje slnečné alebo mierne zatienené stanovište. Na pôdu nemá osobitné nároky, je odolná proti mrazu. Cibule sa sadia v septembri do hĺbky šesť až osem centimetrov. Vytvára množstvo malých cibuliek, ktoré sa môžu v auguste vybrať zo zeme a presadiť. Je vhodná do trvalkových partií a ako podrast pod okrasné dreviny.

Bledavka chocholíkatá (O. thyrsoides) je rastlina s čiarkovitými polovzpriamenými bazálnymi listami, vysoká štyridsať až štyridsaťpäť centimetrov. V lete tvorí hustý kónický klas miskovitých bielych kvetov s priemerom dva až tri centimetre. Kvety sú veľmi trvanlivé a elegantné, preto sa stáva čoraz významnejšou kvetinou na rezanie. Tento druh nie je úplne odolný proti zime, preto vyžaduje teplejšie, slnečné stanovište a počas vegetácie veľa vody. Dôležité je pravidelné prihnojovanie. Cibule sa sadia koncom mája do hĺbky desať až dvanásť centimetrov. Bohatým kvitnutím sa veľmi vyčerpávajú, v našich podmienkach nedostatočne dozrievajú, preto v budúcom roku väčšinou nekvitnú. Tento druh rozmnožujeme brutom, ktorý vyberáme zo zeme v septembri.

Bledavka arabská (O. arabicum) – je rastlina s čiarkovitými polovzpriamenými listami tvoriacimi bazálny trs. Skoro na jar vytvára plochý okolík s pätnástimi perlovobielymi voňavými kvetmi s priemerom štyri až päť centimetrov s čiernymi piestikmi v strede. Dorastie do výšky štyridsaťpäť centimetrov. Cibule sa sadia v máji do hĺbky päť až pätnásť centimetrov, do črepníkov sa sadia od júla do septembra. Vyžadujú slnečné až polozatienené a veľmi teplé stanovište, nie sú odolné proti zime, preto sa viac používajú ako črepníkové.

Ornithogalum balansae má dva úzke zelené alebo jemne sivastozelené listy, ktoré sa k vrcholu rozširujú. Široký okolík je zložený z dvoch až piatich bielych zvonka zelených kvetov, ktoré sa naširoko otvárajú. Kvitne na jar. Je vysoký maximálne pätnásť centimetrov.

Ornithogalum saundersiae je čiastočne mrazuvzdorná rastlina s bazálnymi zväzkami jazykovitých alebo kopijovitých polovzpriamených listov. Kvitne v lete. Vytvára ploché súkvetia vzpriamených sploštených bielych alebo krémových kvetov s černastozeleným semenníkom vytvárajúcim tmavé oko. Dorastá až do výšky jedného metra.