Kvety

Ako sa starať o lekná

Pre funkčnosť jazierka alebo rybníčka sú veľmi dôležité rastliny. Popri dekoratívnej funkcii sú aj zásobárňou kyslíka, poskytujú rybám prirodzený úkryt a miesto na trenie.

Predovšetkým rýchlo rastúce druhy obmedzujú aj nežiaduci vývin rias, pretože spotrebovávajú z vody živiny. Najznámejšími a najobľúbenejšími vodnými rastlinami sú lekná. Výberu jednotlivých odrôd je potrebné venovať veľkú pozornosť, pretože sú vhodné do rôznych veľkostí aj hĺbok jazierok. Veľmi dôležitým faktorom pri výsadbe je aj počet rastlín, ktorý je tiež závislý od použitej odrody. Slabo rastúce lekná zaberajú plochu hladiny od pol štvorcového metra, silno rastúce niekedy až päť štvorcových metrov. Rozhodujúce je najmä to, či je rastlina vysadená v nádobe alebo vo voľnej pôde. Rastliny by mali pokrývať tretinu až polovicu vodnej plochy.

Lekná vyžadujú stojatú vodu prehrievanú slnkom, a preto aj primeranú hĺbku. Dospelé rastliny vysádzame väčšinou na trvalé stanovište. Mladé rastliny je potrebné pestovať iba v nepatrnej hĺbke asi 5-20 cm podľa dĺžky lístkov, ktoré by mali plávať na hladine. Menšia vrstva vody, ktorá sa ľahšie prehreje, umožní mladej rastline zakoreniť a zosilnieť. Hĺbku začíname po mesiaci zväčšovať, až sa dostaneme do odporúčanej hĺbky pre danú odrodu. Stanovište volíme slnečné, pretože v polotieni kvitnú neskôr a menej.

Rastliny sadíme obvykle po jednej do dna alebo do priehlbní na dne vyplnených substrátom, prípadne do nádob, čo uľahčuje manipuláciu s nimi. Vhodné sú plastové nádoby alebo kontajnery v nenápadných farbách, aby nerušili vodnú kompozíciu. V hlbších nádržiach môžeme nádoby do požadovanej hĺbky podložiť. K osvedčeným substrátom patrí ílovitá zemina, ktorá v kombinácii s pevným, pomaly rozpustným hnojivom zabezpečuje optimálny pestovateľský výsledok a obmedzuje tvorbu rias. Po výsadbe je potrebné povrch zasypať drobným štrkom alebo kamienkami, aby sa zemina nevyplavovala a aby ryby nevyrývali rastliny. Pre lekná a iné vodné rastliny sú vhodné pomaly pôsobiace hnojivá, ktoré nahrádzajú v minulosti používaný kompost a maštaľný hnoj, a uvoľňujú živiny postupne po celý rok. Hnojivo sa používa väčšinou v tabletovej forme a nesmie sa umiestňovať priamo k podzemku lekna.

Prezimovanie

Ak nechávame vodu v jazierku aj cez zimu, je vhodné posunúť rastliny do hlbšej vody. V hĺbke jeden meter je teplota asi 4 °C. Aby sme zabránili premrznutiu vody, môžeme jazierko prikryť rohožami. Možné je aj zimovanie rastlín mimo vody, vo vlhku, v miestnosti bez mrazu, najlepšie v pivnici.

Výsadba

Ideálne obdobie na výsadbu je máj až jún, keď rastliny začínajú pučať. Podzemky očistíme od poškodených a odhnitých častí a rany zasypeme dreveným uhlím. Sadíme k okraju nádoby, pretože rastú pozdĺžne k druhému okraju. V tomto období môžeme rastliny zasielať aj poštou, potom ich treba ihneď zasadiť. Hlavným predpokladom úspešného pestovania lekien je podmienka, že ich necháme rásť na jednom mieste čo najdlhšie. Tento čas je však obmedzený zásobou živín na štyri až päť rokov. Potom treba rastliny presadiť do nového substrátu, pretože prestávajú kvitnúť a menej rastú. Pri tejto práci ich môžeme rozdeliť a rozmnožiť. Počas vegetácie je vhodné odstraňovať zožltnuté alebo poškodené listy a odkvitnuté kvety, pretože sú zdrojom humusu a výživných látok a okrem toho, že zahnívajú vo vode, pomáhajú pri rozvoji rias a iných organizmov, čím znižujú kvalitu vody. Pri nenáročnej starostlivosti sa nám lekná v lete odmena množstvom kvetov a listov.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share