Kvety

Koleus

Nielen kvety priťahujú náš pohľad svojimi farbami a pestrosťou. Pre mäkké listy s prekrásnou kresbou a zaujímavými farebnými odtieňmi sa v záhradách stále viac presadzuje koleus, známy aj pod ľudovým názvom africká pŕhľava.

Pri niektorých jeho odrodách sa zelená farba vôbec nevyskytuje. V rode sú zastúpené trvalky, letničky aj vždyzelené polokry. Typické pre ne sú štvorhranné dužinaté stonky a listy s odtieňmi krémovobielej, ružovej, purpurovej, zelenej, žltej a hrdzavohnedej farby. Mnohofarebné pílkovité listy jednotlivých odrôd majú rôzne tvary, od oválnych bezlaločnatých po hlboko laločnaté. Najčastejšie sa vysádza rýchlorastúca kríčkovitá trvalka, ktorá nie je dlho pekná, aj preto sa pestuje ako letnička. Má zaujímavú minulosť. Koncom 19. storočia bol koleus na výslní, dostával mená podľa cisárov a zdobil takmer každý balkón. Neskôr záujem o tento druh značne opadol.

Dnes po viac ako sto rokoch, ho znovu objavujeme. Máme nové odrody a nový je aj spôsob využitia v záhrade na okrasných hriadkach. Práve na hriadke sa uplatňuje ich najväčšia prednosť, ktorú si uvedomíme najmä po daždi. Zatiaľ čo mokré kvety sú zavreté alebo smutne ovisnuté, jeho pestré listy sú svieže a zmenia sa na žiarivú nádheru. Potrebujú však veľa vody a živín, aby farby listov boli intenzívne.

Koleus Blumeho (Coleus blumei). Darí sa mu na slnečnom, teplom a chránenom mieste, ale znesie aj mierne zatienenie. Vyžaduje priepustné pôdy bohaté na živiny, bez obsahu vápnika. Rastlinám prospieva pravidelné rosenie listov.

Každá odroda má iný tvar listu – špicatý, oválny, šabľovitý alebo ponášajúci sa na dubový list. Pestrú farebnú zmes lahodiacu oku vytvoríme aj v jednej nádobe. Medzi koleusmi sú pozoruhodné exempláre, vyniknú napríklad v kombinácii s lobelkami a papučkami. Keďže majú vysoké nároky na vodu, odporúčame vysadiť ich do debničiek so zásobníkom vody alebo do samozavlažovacích nádob. Jednotlivé odrody sa hodia aj na terasu a balkón. Rastliny pochádzajúce z tropických oblastí nie sú odolné proti mrazu, preto ich v jeseni spätným rezom zrežeme na polovicu a prezimujeme v teple na okne.

Rozmnožujeme ich na jar semenom, ktoré vysievame do plytkých misiek, alebo odrezkami. Semená sa predávajú väčšinou v zmesi odrôd. Jednoduchšie je rozmnožovanie odrezkami na konci jari a začiatkom leta. Z rastliny, ktorú chceme rozmnožiť, odrežeme výhonky dlhé asi desať centimetrov a odstránime na nich spodné listy. Odrezky vytvoria korene v pohári s vodou na okne. Listy pomocou gumičky upevníme nad vodou, vo vode majú byť iba stonky. Keď narastú korene, môžeme rastliny vysadiť do črepníkov. Ak sa viac rozrastú, sú vhodné na výsadbu na hriadku.

Použitie

Pestrosť a rôznorodosť listov láka na vymýšľanie rôznych kombinácii s letničkami alebo trvalkami na hriadke, na vytváranie pestrej spoločnosti v nádobách na balkóne alebo na terase. Ich kvety sú celkom nenápadné a bezvýznamné, treba ich hneď odstraňovať, aby rastlina ostala silná a aby jej neopadali listy. Kríčkovitý vzhľad podporíme zaštipovaním rastúcich výhonkov mladých rastlín. Veľmi rýchlo rastú, preto ich môžeme využiť na vyplnenie rôznych medzier a prázdnych miest.

Odrody sa dobre kombinujú nielen s kvitnúcimi rastlinami, ale elegantné sú aj s inými druhmi okrasnými listom, napríklad s panašovaným brečtanom. Ako dekoráciu na stôl využívame nižšie, kompaktné odrody. Veselou farebnosťou sú vhodné do detskej izby. Koleus takmer nenapádajú škodce. Možno to súvisí s tým, že jeho listy sú veľmi podobné pŕhľave, hoci botanicky nie sú tieto dva druhy príbuzné. Pestrolisté odrody vraj vysádzali v ich tropickej vlasti na Jáve na okraje kávovníkových plantáží ako ochranu pred divými sviňami.

Zaujímavá je zakrpatená odroda „Scarlet Poncho“ s previsnutým vzhľadom a oválnymi pílkovitými listami, vyskytujúca sa vo veľmi širokej škále farieb. Spomedzi noviniek je atraktívna tmavá odroda „Palisandra“ s mäkkým zamatovým listom. Dôležitá je výdatná závlaha najmä v lete.

 

Koleus (Coleus)

Farba listov je závislá od intenzity svetla. V zime sú žltá a červená slabšie, vtedy vládne zelená. Preto je Coleus v lete najkrajší. Vyžaduje si svetlý, nie však veľmi teplý priestor a môže sa vysadiť i von na priame slnko. V zime sa najlepšie cíti pri teplote 12-15 °C.

Aby ste dosiahli čo najvýraznejšie sfarbenie listov, je potrebné dodržať niekoľko zásadných rád:
1. Postavte rastlinu k oknu, kam dopadajú priame slnečné lúče,
2. použite substrát, ktorý neobsahuje vápnik,
3. polievajte výhradne mäkkou vodou,
4. hnojivo by nemalo obsahovať vápnik,
5. najvhodnejšie pH je 4,5
6. substrát nesmie úplne vyschnúť,
7. rastlina potrebuje veľa vody.

Počas leta potrebuje rastlina veľa vody a výživy. Pravidelne ju postrekujte prevarenou vodou. Ak jej má nedostatok, rýchlo vädne. Od mája do septembra sa musí podávať do zálievky hnojivo. Rastlina sa presádza iba zriedkavo, pretože ak nemá pekný vzhľad, môžete ju bez problémov rozmnožiť semenami alebo odrezkami. Odrezky môžete odoberať kedykoľvek počas roka a mali by byť dlhé asi 10 cm a mať 3-4 páry listov. Do jedného črepníka sa zasadia 3 odrezky. Zakorenia v priebehu jedného týždňa. Aby listy zostali svieže, zakryte mladú rastlinku fóliou, ktorá má otvory kvôli vetraniu. Semenáčiky sa sadia do zmesi rašeliny a piesku. Aby sa rastlinka dobre rozvetvila, zaštipujú sa konce mäkkých horných výhonkov. Od mája sa môžu vysadiť i do balkónových hrantíkov. Rozmnožuje sa ľahko i generatívne – semenami. Semienka sú drobné a vysievajú sa do črepníka, kde sa zakryjú tenkou vrstvou substrátu. Substrát sa postrieka vodou a prikryje priesvitnou fóliou. Ak sa ukážu listy, musí sa kryt dať dolu. Substrát nesmie preschnúť. Najvhodnejší čas na výsev je marec. Ak majú semenáčiky 2-3 páry listov, vysadia sa do črepníka. Až pri počte 5 listov je možné zistiť ich farbu. Ak sú výhonky príliš mäkké, môžu rastlinu napadnúť listové vošky, ktoré odstránite chemickým postrekom. Hnedé okraje listov sú príznakom nedostatku vody alebo nadbytku soli v substráte. Vtedy vypláchnite substrát 1 litrom vody. Ak rastlina nemá dobre vyfarbené listy, ide o nedostatok svetla. Nájdite jej vhodné stanovište.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share