Kvety

Funkie v záhradách

Atraktívny vzhľad a pekné listy, také sú funkie. Tieto mrazuvzdorné trvalky možno pestovať v každej záhrade. Tvoria veľké pôdopokryvné trsy. Elegantné listy majú rozličný tvar, konzistenciu a farbu s rozmanitým tieňovaním. Funkie sú vlhkomilné rastliny, zatieneným záhradným miestam dodávajú exotický vzhľad. Najväčšmi sa im darí vo výživných a dobre priepustných pôdach. Listy treba chrániť pred slimákmi.

Po celom svete je registrovaných asi desaťtisíc odrôd funkií. Postupne si predstavíme aspoň najznámejšie druhy a odrody, ktoré sa už bežne používajú aj v našich okrasných záhradách. Začíname modrými funkiami.

Modré odrody funkií

Modrá farba je pri funkiách veľmi obľúbená. Výborne sa hodí do moderných záhrad, ale aj do záhrad pripomínajúcich zámocké parky, kde zdôrazňuje melanchóliu tienistých zákutí a dáva vyniknúť žltým a červeným odtieňom ostatných rastlín. Intenzita modrej farby závisí od viacerých faktorov. V prvom rade od odrody, ale i od zdravotného stavu rastliny, jej veku a stanovišťa. Funkie trpiace nedostatkom živín, alebo naopak prehnojené môžu meniť farbu listov na zelenú alebo žltú. Intenzita modrého zafarbenia sa vekom zvyšuje a rastliny sú najintenzívnejšie vyfarbené, v tomto prípade namodro, vo veku štyri až päť a viac rokov. Aj slnečné žiarenie ovplyvňuje intenzitu modrého zafarbenia. Modré listy funkií majú veľa chlorofylu a bez problémov prežijú aj v najtmavších kútoch záhrady, hoci v úplnom tieni majú niekedy zelenkastý nádych a menej listov, i keď veľkých. Nevyhovuje im priame slnko, ktoré môže ich listy spáliť alebo sfarbiť dozelena.

‘Sieboldiana Elegans’ – patrí ku klasike medzi modrými odrodami. Farba jej listov prechádza do príjemnej zelenomodrej. Túto mohutnú rastlinu často nájdeme v zámockých parkoch Anglicka a Francúzska. V minulosti patrila k veľmi populárnym záhradným rastlinám a dodnes je jednou z najpredávanejších odrôd funkií. Pôvodná ‘Sieboldiana’ má listy skôr zelené ako modré. Kým ’Sieboldiana Elegans’ je prechodom od zelenej k modrej, súčasné šľachtenie prinieslo úplne modré odrody.

‘Big Daddy’ a Big Mamma’ – v roku 1978 šľachtiteľ Aden zaregistroval dve podobné odrody: ‘Big Daddy’ s ružovými a ‘Big Mamma’ s bielymi kvetmi. Ide o mohutnú trvalku s výškou 60 až 80 cm, s obrovskými zvráskavenými listami. Najmä odroda ‘Big Daddy’ je skutočne modrá. Podľa mnohých pestovateľov je doteraz neprekonaná. Obe odrody však rastú pomalšie a dospelosť dosahujú až vo veku päť až šesť rokov.

‘Love Pat’ – V rovnakom roku ako predchádzajúce odrody zaregistroval ešte jednu odrodu – ‘Love Pat’, ktorá sa teší veľkej obľube najmä v posledných rokoch. Výrazne modrá trvalka kvitne bielymi kvetmi na vysokých stopkách.

‘Blue Angel’ – k modrým odrodám pribudla roku 1986 rýchlorastúca gigantická ‘Blue Angel’, vysoká až 90 cm a s priemerom až dva metre! Hoci sú jej listy výrazne zelenomodré, modrú farbu odrody ‘Big Daddy’ neprekonala.

‘Halcyon’ – v roku 1988 zaregistroval šľachtiteľ Smith tento modrý klenot medzi funkiami. Úspech zabezpečila hneď od začiatku jej nenáročnosť a krásna modrá farba pevných, voskovitých listov. Tie síce nie sú zvráskavené ako pri odrode ‘Big Daddy’, majú však svoj pôvab. Rýchlo rastúca trvalka dorastá len do výšky 40 cm a bohato kvitne tmavoružovými kvetmi.

‘Abiqua’ – do výberu modrých odrôd funkií roku 1989 pribudlo niekoľko prekrásnych odrôd pod názvom ‘Abiqua’. Jednou z nich ‘Abiqua Drinking Gourd’ sa veľmi podobá odrode ‘Big Daddy‘. Má tiež biele kvety, vráskavé sýtomodré listy, ale menší vzrast.

‘Krossa Regal’ – odroda sa na trhu objavila roku 1980. je celkom odlišná od predchádzajúcich. Vyznačuje sa listami na vysokých stopkách a zvlnenými okrajmi. Celá rastlina pôsobí, akoby boli listy vsadené do vázy. Modrá farba tejto odrody má sivý nádych, najmä na jar pri starších rastlinách.

Všetky uvedené odrody sú veľké až gigantické trvalky. Existuje však aj množstvo menších, prekrásnych modrých odrôd. Sem patrí

‘Blue Diamond’, ‘Canadian Blue’, ‘Blue Weggewood’, ‘Fragrand Blue’, ‘Blue Boy’ ‘Blue Cadet’, ‘True Blue’ a mnohé ďalšie. Hoci v súčasnosti sa šľachtitelia sústreďujú najmä na pestovanie pestrolistých odrôd, v menšej miere vznikajú aj nové odrody modrých farieb.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share