philodendronFilodendrony sú nádherné a je pomerne jednoduché ich pestovať. Výhodou je, že ich lesklé listy znesú suchý vzduch aj iné zhoršené podmienky.

Donedávna sa zdalo, že filodendrony vyšli z módy. Dôvodom straty záujmu o ne bola monstera skvelá (Monstera deliciosa), ktorá bola moderná v šesťdesiatych rokoch, a ktorá ani nepatrí k filodendronom. Šírili sa o nej nepravdy, napríklad, že jej vyhovuje tieň. Mnoho pestovateľov bolo po neúspechu s monsterou sklamaných. V súčasnosti však začínajú byť filodendrony opäť populárne. Kvôli nádhernej kresbe listov Philodendron erubesens, Philodendron imbe, pre krásny odtieň listov hrajúci do purpurova odroda „Burgundy“. Má viacero prvkov, ktoré perfektne spestria triezvu belobu našich súčasných interiérov. Na verande alebo v obývačke s veľkými oknami je vhodnejšie ich zoskupiť viac, aby sme sa mohli tešiť z robustnej vegetácie. Skupinka pôsobí akoby sme k sebe presťahovali kúsok tropického lesa, z ktorého pochádzajú. V črepníkoch z prírodnej terakoty s reliéfmi v talianskom štýle, alebo v starožitných s patinou, sa stanú vkusnou dekoráciou.

Najklasickejšie

Najčastejšie tvoria liany, ktoré v dobrých podmienkach môžu mať dĺžku až stoosemdesiat centimetrov. Vyšplhajú sa na akúkoľvek oporu, najlepšie na vlhkú. Pestovatelia používajú machové stĺpiky, ktoré síce nie sú veľmi estetické, ale rastlina ich postupne obrastie a schová. Väčšinu času im postačí rosenie listov. Druhy Philodendron erubescens a Philodendron scandens sú najznámejšie, ale začať odporúčame s menej náročnými Philodendron bipennifolium s fialovými listami, alebo s Philodendron imbe, ktorý môže v nádobe dorásť do výšky dva a pol metra, prípadne aj s početnými hybridmi, napríklad Philodendron x medisa alebo Philodendron x mandianum.

Niektoré široké a nízke odrody – s výškou jeden meter, tvoria kry. Z tejto kategórie spomenieme Philodendron selloum, Philodendron bipinnatifidum a Philodendron wendlandii. Posledný z nich je zriedkavejší, má tmavozelené úzke listy a vyčnievajúce stredové žilkovanie s priemerom niekedy až tri centimetre.

Obľúbené druhy

Philodendron selloum má veľké, jemne krojené listy. Vďaka menšiemu vzrastu má väčší predpoklad na pestovanie v byte ako napríklad Philodendron bipinnatifidum, P. hilodendron selloum sa naň podobá. Jeho príliš veľké listy, s priemerom niekedy až šesťdesiat centimetrov, sú ešte viac vykrajované.

Philodendron erubescens a jeho početné hybridy pochádzajú z Ameriky a sú zaujímavé listami s japonským nádychom. Sú takmer horizontálne a etážovito rozložené pozdĺž stoniek. Mladé listy všetkých týchto odrôd sú načervenalé, postupne nadobúdajú bronzovozelenú farbu. Na rube majú listy načervenalá medený odtieň. Najfarebnejšie sú „Red Emerald“, „Royal Emerald“ a „Imperial Emerald“, ktorého listy sú také tmavé, že vyzerajú skoro ako čierne.

Philodendron scandens je veľmi odolná popínavá odroda s menšími listami. Pri zlej starostlivosti býva nepekný, zničený, máva potom iba riedke listy v tvare srdca a dlhé prázdne stonky. Aby mal pekné bohaté listy, musíme mu poskytnúť dobré osvetlenie a pravidelne mu zrezávať zbytočne dlhé výhonky.

Všetky filodendrony vyžadujú svetlo, ale nie slnko, a jemné rosenie. Aj keď nevyžadujú príliš veľa starostlivosti, budú predsa len krajšie, ak im budeme venovať určitú pozornosť. Vďaka svojmu lesnému pôvodu sa im lepšie darí v tieni. Majú teda rady svetlo, ale priame slnko priam neznášajú. Nepatria však ani do tmavého kúta pod schodišťom.

V prírode sa šplhajú k vrcholkom stromov, prichytávajú sa vzdušnými koreňmi ku kmeňom a konárom. V bytoch ich vyživuje najmä zemina, vzdušné korene majú pritom vyslovene doplňujúcu funkciu, hlavne pokiaľ ide o zásobovanie vodou. Aj v byte v črepníku sa im vzdušné korene vyvinú. Čím ich má rastlina viac, tým je zdravšia. Ak je v miestnosti suchý vzduch, treba raz denne listy rosiť.

Pekne v teple

Jedna z podmienok dobrej aklimatizácie krehkej rastliny je dostatok tepla. Druhy, ktoré neznášajú chlad, musíme pestovať za sklom a zabezpečiť im prostredie bez výkyvov teplôt. Majú dvojnásobné nároky na teplo a vlahu. Presne dodržať odporúčania je dôležité najmä pri náročnejších rastlinách, napríklad pri Philodendron melanochrysum so semišovými, olivovozelenými listami. Tie odrody, ktoré odporúčame ako ľahšie pestovateľné, znesú v zime menšie zmeny, teploty okolo 15 °C. Najcitlivejšie sú korene. Črepník treba preto v zime postaviť na izolačnú vrstvu, napríklad polystyrén alebo korok. Podobnú funkciu môže splniť aj keramzit v miske pod črepníkom.

Rozmnožovanie

V bytových podmienkach budeme úspešnejší, ak budeme rastliny rozmnožovať odnožami.
– Z rastliny oddelíme príliš rozrastené výhonky s menšími listami alebo odrezok stonky, ktorého jadro je obrastené vzdušnými koreňmi. Nesmú byť suché.
– Namočíme ich do stimulátora na zakoreňovanie a zasadíme do ľahkej zeminy určenej na výsev semien.
– Hojne rosíme a prikryjeme priehľadným igelitovým vrecúškom, až kým sa neobjavia nové puky – signál, že sa rastlina ujala.
– Počas troch ďalších mesiacov prihnojíme raz mesačne tekutým hnojivom. Po tomto období budú filodendrony pripravené na presadenie. Môžeme ich rozmnožovať v ktoromkoľvek ročnom období s výnimkou hlbokej zimy. Kríčkové odrody rozmnožujeme semenami. Získať však semená v domácich podmienkach je veľmi ťažko, pretože rastliny v interiéri zriedkavo kvitnú.