Alamanda prečisťujúca – neznáma črepníková rastlina
Už názov alamanda prečisťujúca (Allamanda cathartica) napovedá o možnosti použitia rastliny na medicínske účely. Obsahuje chemickú látku iridoid lacton allamandin, ktorá je jedovatá a používa sa pri výrobe laxatívnych prípravkov v medicíne.
Patrí k najvýznamnejším dekoratívnym lianám trópov. Pochádza z Brazílie, kde má svoj domov aj ďalších dvanásť druhov rodu, jeden druh pochádza zo Strednej Ameriky. Ich pestovanie nie je rozšírené.
Opis
V pôvodnej domovine dosahuje alamanda výšku až pätnásť metrov, v bytových podmienkach vďaka retardátorom rastu a pestovateľským podmienkam nedosahujúcim optimum pôvodného stanovišťa nepresahuje jej výška dva a pol metra. Tvorí veľké zlatožlté lievikovité kvety s voskovým nádychom, ktoré sú na koncoch výhonkov usporiadané vo visiacich súkvetiach. Priemer kvetov dosahuje trinásť až štrnásť centimetrov a ich dĺžka je deväť až desať centimetrov. Stonky sú lysé s jednoduchými, lesklými, kožovitými, tmavozelenými listami. Tvar listov môže byť obrátenovajcovitý alebo podlhovastý, na oboch koncoch sú zašpicatené, takmer sediace, pretože listová stopka dosahuje dĺžku len päť milimetrov. Dĺžka listov je desať až štrnásť centimetrov a šírka dva až štyri centimetre. Usporiadané sú v troj-, väčšinou v štvorpočetných praslenoch. Rastliny produkujú mliečnu šťavu – latex, ktorá vyteká pri poranení rastliny. Celá rastlina je jedovatá. Okrem pôvodného druhu Allamanda cathartica existuje množstvo variet, donedávna považovaných za samostatné druhy, napríklad var. Grandiflora.
Nároky na pestovanie
Alamanda neznáša náhle zmeny teploty. Kolísanie teplôt má za následok zhodenie časti listov, čím sa zníži jej estetická hodnota. Rastlinu prezimujeme pri vyrovnaných teplotách 18-20 °C. V lete môžu vystúpiť teploty aj vyššie, ale pri teplotách nad 24 °C treba intenzívne vetrať.
Staršie rastliny vyžadujú tzv. obdobie vegetačného pokoja, ktoré trvá dva až tri mesiace v zimnom období, počas ktorých udržujeme rastlinu pri teplotách 12-15 °C a zníženej zálievke.
Od začiatku rastu vyžaduje svetlé a vzdušné miesto. Najvhodnejšie je umiestniť rastlinu priamo pri okne. Len počas výskytu otvorených kvetov, pri silnejšom slnečnom žiarení a extrémne suchom vzduchu je potrebné cez poludnie mierne pritieniť. Dlhodobé zatienenie neznáša.
Pestujeme ju v jednotnej zemine ponúkanej v obchodoch, zloženej z hliny, rašeliny, a doplnkového hnojiva. Ak si pripravujeme substrát sami, je vhodné použiť zmes z kompostu, mačinovky a rašeliny v pomere 1:1:2, ktorú vyhnojíme viaczložkovým hnojivom s vyrovnaným pomerom živín. V substráte bohatom na dusík tvoria rastliny veľmi dlhé výhonky a poklesne schopnosť tvoriť kvety. Optimálne pH substrátu je 5,5 až 6,0.
Počas obdobia intenzívneho rastu vyžadujú silne rastúce formy Allamnda cathartica jedenkrát týždenne hnojivovú zálievku roztokom dobre rozpusteného hnojiva s vyrovnaným pomerom živín. Zalievame rovnomerne a pred ďalším zaliatím nenecháme substrát vyschnúť, udržujeme ho stále vlhký.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa dosť ťažko. Bez veľkých problémov síce klíčia semená vysievané do zmesi rašeliny a piesku v teplej množiarni pod sklom, ale na kvitnutie musíme v tomto prípade čakať niekoľko rokov.
Pomaly rastúce variety, ako grandiflora a williamsi, sa vrúbľujú na jar na podpníky intenzívne rastúcich variet, ako napríklad schotti alebo hendersonii a druhu Alamanda neriifolia. Rastú lepšie ako odrezky.
Odrezky oberáme zo starších materských rastlín, ktoré prešli dvojmesačným zimným odpočinkom pri zníženej zálievke a nižších teplotách alebo z mladších porastov pri zaštipovaní. Keď mladé výhonky dorastú na dĺžku desať až pätnásť centimetrov, odoberáme šesť až desať centimetrov dlhé vrcholové alebo stonkové odrezky, ktoré nesmú byť zdrevnatené, ani príliš mäkké. Vhodný čas na rozmnožovanie je od novembra do februára, ale môžeme pokračovať až do marca. Odrezky necháme zakoreniť v črepníkoch zodpovedajúcej veľkosti pri teplote vzduchu 20-22 °C a teplote pôdy 22-25 °C. Teplota nesmie klesnúť pod 20 °C. Odrezky zakorenia do päť až šesť týždňov. Na urýchlenie zakoreňovania môžeme použiť práškové stimulátory. Po šiestich týždňoch od zakorenenia rastliny dvakrát zaštipujeme.
Nie je vhodné používať príliš veľké črepníky pri črepníkovaní alebo presádzaní, inak rastliny, bujne rastú, ale násada kvetov je obmedzená. Taktiež nie je vhodné dávať zeminu až po okraj črepníka, pretože rastliny v lete vyžadujú bohatú zálievku. Silne rastúce variety je potrebné ťahať na drôt alebo drevenú oporu a pravidelne vyväzovať. Alamanda je vhodná do bytových podmienok, interiérov pracovísk a verejných budov. Ide o prispôsobivý druh znášajúci rozptýlené svetlo izieb a suché ovzdušie miestností. Môžeme ju použiť na popínanie okrasnej mreže rozdeľujúcej miestnosť, na zarámovanie okna zeleňou, ale aj do veľkých oknových skleníkov, izbových vitrín a zimných záhrad.
Alamanda prečisťujúca – (Allamanda catharica)
Alamanda vytvorí v priebehu niekoľkých rokov dlhé výhonky, na ktorých sú lievikovité kvety. Pretože obľubuje slniečko, mala by stáť na slnečnom stanovišti, ktoré je však chránené pred poludňajšími slnečnými lúčmi. Dôležité je teplo a vysoká vlhkosť vzduchu – hlavne v období kvitnutia. V zime má táto rastlina dlhé obdobie oddychu, pričom potrebuje teplotu medzi 16-18 °C – prirodzene na svetlom mieste. Ak ju v tomto období postavíte na tmavé a nadmerne teplé miesto, opadávajú jej listy.
Kvitne od mája do novembra. V tomto období potrebuje veľmi veľa vody. Polievajte ju denne a často ju sprejujte zmäkčenou vlažnou vodou. Hnojí sa do konca augusta každých 10 dní. V období oddychu udržiavajte substrát suchší a prestaňte hnojiť. Postrekovať ju môžete i v týchto mesiacoch, i keď nie tak často ako v lete. Na začiatku jari sa zrežú staršie výhonky, aby sa vytvorilo viac nových a na ich koncoch bolo viac kvetov. Kto uprednostňuje kríčkovitý tvar rastliny, musí radikálne skrátiť všetky dlhé výhonky. Každé 2 roky sa rastlina na jar presádza do bežného pestovateľského substrátu. Časti rastliny, ktoré pri zrezávaní získate, môžete využiť ako odrezky na získanie potomstva. Vložte ich do črepníka, naplneného zmesou zeminy a piesku, zakryte plastovým krytom, aby tu vznikla správna skleníková klíma. Kým sa nevytvoria korene, mala by stáť na teplom mieste (25-28 °C).
Choroby a škodcovia
Ovisnuté listy a zvädnuté konce výhonkov sú príznakom nedostatku vody. Postavte rastlinu do vedra s vodou dotiaľ, kým prestanú vystupovať vzduchové bublinky.