Kamélie v nádobách
Kamélia sa považuje za kráľovnú kvetov či čajovú ružu zimy, lebo práve v chladnejšom období ju zdobia očarujúce kvety rôznych farieb a tvarov.
Existujú stovky odrôd a hybridov kamélií s rôznym vzrastom a osobitými nárokmi na pestovanie. Ako črepníkové rastliny sa najviac pestujú odrody Camellia japonica. Umiestniť ich môžeme nielen v chladných miestnostiach, ale aj v studených skleníkoch či zimných záhradách, pretože bohato kvitnú iba v chladnom prostredí. Rozhodne nie sú vhodné na pestovanie na okne pri ústrednom kúrení.
Aby kamélie kvitli
Správny rast a kvitnutie zabezpečíme vyváženými pestovateľskými podmienkami. Každá zmena stanovišťa a teploty, každý náhly prechod z vlhkého do suchého prostredia či nepravidelné zalievanie rastlinám škodí a vedie k neskorému kvitnutiu alebo opadu púčikov. Do otvorenia pukov je vhodné kamélie udržiavať pri teplote 10 až 12 °C a stálom osvetlení. Najvyššia odporúčaná teplota je 16 °C. Rastliny zalievame odstátou mäkkou vodou a pravidelne ich rosíme, lebo potrebujú vyššiu vlhkosť vzduchu – nad 60 %. V lete od augusta až do začiatku vytvorenia kvetov intenzitu polievania zvýšime. Od počiatku rastu až do konca júla každý týždeň hnojíme polovičnou dávkou hnojiva na rašeliniskové rastliny. V zime rastliny udržiavame rovnomerne vlhké, teplota by nemala presiahnuť 6 až 10 °C. Za priaznivých podmienok v miestnosti od novembra do apríla, prípadne aj neskôr zakvitnú kamélie jednoduchými, plnými alebo poloplnými bielymi, ružovými, červenými, zriedkavo aj žltými, akoby voskovými kvetmi. Vznešený vzhľad im dodávajú ak dokonale hladké, lesklé, kožovité, tmavozelené listy.
Choroby a škodce
Poškodeniam sa niekedy nevyhneme ani pri kaméliách. Na spodnej strane listov sa udomácňujú červce, ktoré cicajú šťavy z rastliny. Hubové ochorenie sa prejavuje hnedými vyschnutými škvrnami na listoch.
Zákutie z kamélií
Na terase či balkóne môžeme z kamélií vytvoriť atmosféru skorej kvitnúcej jari. Vynášame ich od polovice mája, keď pominie nebezpečenstvo jarných mrazov. Aj jediná, starostlivo umiestnená rastlina zmení malý priestor. Ideálne je svetlé miesto v závetrí, bez priameho slnečného žiarenia. Letný pobyt sa končí v jeseni s príchodom prvých mrazov, aj keď niektoré odrody znášajú bez poškodenia mrazíky do – 3 °C. Kamélie, ktoré zostávajú v lete v miestnosti, potrebujú pravidelné vetranie, zalievanie a rosenie.
Rastline sa nedarí?
Ak zistíme, že ker v kontajneri dobre nerastie alebo nekvitne, treba ho presadiť. Keď nemáme miesto na väčšiu nádobu, môžeme skrátiť korene, pridať malé množstvo čerstvého substrátu a rastlinu vrátiť do pôvodného črepníka.
Tip na nákup
Ešte pred nákupom kamélie zvážime, či jej dokážeme zabezpečiť vhodné podmienky na pestovanie. Ak áno, poriadne si rastlinu poobzeráme! Mala by mať bujný vzrast, zelené, lesklé listy a čo najviac pukov.