Kvety

Pavinič

Pri výsadbe záhrad zabúdame na to, že na jeseň sa začína strácať ich farebnosť. Posledné kvitnúce rastliny zastaví prvý mráz, ale to nemusí znamenať koniec pestrosti v záhrade. Stačí, ak zvolíme do výsadby pavinič, ľudovo nazývaný „divý vinič“, ktorý typickou farebnou škálou rozjasní každý kút, plot či stenu.

Nenáročná dekoratívna popínavka

Pavinič sa samoprichytávacou schopnosťou dobre vyníma aj pri drevených oporách či pergolách. Možno ich udržiavať v požadovanom tvare rezom. Uprednostňuje úrodnú, dobre priepustnú pôdu, rovnako dobre sa mu darí na slnku, ale aj v tieni. Na stanovište je nenáročný. Má výrazné a dekoratívne listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do červených, oranžových či žltých odtieňov. Kvety sú nenápadné, ale vyhľadávané hmyzom. Plodom je modročierna nejedlá bobuľa. Veľkú pozornosť vyžaduje najmä na jar, keď rezom udržiavame požadovaný tvar rastliny. Keďže pavinič rýchlo rastie, je dobré mať ho pod kontrolou. Každoročným pravidelným rezom odstraňujeme výhonky prerastajúce cez múry a opory. Prerezaním zároveň docielime aj zahustenie rastliny. Pri zmladzovaní ho zrezávame asi jeden meter nad zemou.

Stačí si vybrať

U záhradkárov je najobľúbenejší pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata). Jednotlivé odrody sa od seba odlišujú tvarom zvyčajne trojlaločných listov a sfarbením. Pavinič Henryho (Parthenocissus henryana) je považovaný za najpestrejší zo všetkých paviničov. Pavinič päťlistý (Parthenocissus quinquefolia) dorastá do výšky 6-12 m a každý list sa skladá z piatich oválnych lístkov.

Rozhodnime sa správne

Keď vysádzame pavinič k opore, treba vedieť, že ide o rastlinu s prísavnými doštičkami, prichytávajúcimi sa na akýkoľvek drsný kolmý podklad. Priľnavé korene, ktoré sa prichytia bez cudzej pomoci k múru, drevu či kmeňu stromu, sa dajú ťažko odstrániť. Vysádzať by sme ho mali prezieravo hlavne pri starom drobivom múre, ktorý môže mechanicky poškodiť. Výhonky často prenikajú pod odkvapové rúry a listy blokujú odtok do odkvapových kanálov. Pomôžeme si pri ich odstránení rezom.

Kedy a ako sa rozmnožuje?

Rozmnožiť si ho môžeme potápaním výhonkov na jeseň alebo zdrevnatelými odrezkami z materskej rastliny. Pavinič sa môže rozmnožiť aj sám, a to semenami. Po čase plody dozrejú, opadnú a okolo rastliny zo semien vyklíčia nové rastlinky, ktoré na jeseň presadíme na nové miesto.

Tipy na vysádzanie

Správna kombinácia s inými druhmi rastlín poskytuje celoročnú ozdobu záhrady. Počas letných dní sa pavinič vyníma ako zelený previsnutý závoj pri pergolách či múroch, v jesennom období sa zas zahalí do výrazných teplých farieb.

Ako si pavinič rozmnožiť odrezkami

1. Pripravte si drevnatý odrezok zrezaný na tri pazušné púčiky.
2. Pred vysadením odstráňte listy na odrezku a pripravte pôdu.
3. Na urýchlenie zakorenenia koniec odrezka „namočte“ do stimulátora.
4. Vysaďte ho asi pol metra od múru. Zeminu okolo odrezka dobre pritlačte.
5. Na zakrytie až do jari použite zaváraninový pohár.

Súvisiace články

3 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share