echmeaEchmey patria do rodu bromélií rastú v celej Južnej Amerike, ale najmä v Brazílii. U nás ich poznáme ako izbové rastliny.

Medzi najčastejšie pestované odrody patrí echmea pásikovaná (Aechmea fasciata) „Morgana“. Na tejto veľmi peknej rastline pestovateľom a predajcom prekážajú pílkovité okraje listov, preto bolo vyšľachtenie novej odrody bez ostňov veľkou udalosťou. Roky kríženia a výberu konečne priniesli výsledok: je ňou odroda „Primera“. Má hladké okraje listov a pri predaji poskytuje ešte jednu výhodu: môže sa predávať aj v pokročilejšom štádiu kvitnutia, pretože okraje listov už nepoškodzujú kvet.

Kvitne v zimných mesiacoch a kvet je oveľa väčší. Má tmavoružovú farbu a vydrží dlhšie. Ako všetky broméliovité aj echmea po kvitnutí odumiera a po nejakom čase vyženie nové bočné výhonky. Rastlina má pravidelný vzhľad, je kompaktnejšia, a preto pôsobí robustnejšie. Je vysoká asi 65 až 70 cm. Kvet je dlhý trinásť a široký devätnásť centimetrov. V interiéri pôsobí ako exotická perla.

Kvitnutie má dve štádiá: najprv kvitnú samčie kvety a potom samičie, takže kvet je spočiatku ružový a neskôr ružovomodrý. Listy tvoria ružicu a sú kožovité, neohybné, svetlozelené so sivými šupinkami, ktoré rastlina využíva na absorbovanie vody.

Má malý koreňový systém, preto jej stačí plytký črepník. Obľubuje teplé a svetlé miesto, ale nie priame slnko. V lete sa voda môže naliať priamo do ružice, ale v čase vegetačného pokoja od októbra do februára to radšej nerobíme. Nevyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu, preto je vhodná do bytov s ústredným kúrením. Počas horúcich dní ju môžeme zvlhčiť vodou z rozprašovača.