Kvety

Šafran siaty

Šafran siaty (Crocus sativus) je nízka, krehká trvalka s drobnou hľuzou. Na jar si sotva všimneme zväzok jeho trávových listov pri zemi, ktoré začiatkom leta vyschnú. Hoci väčšinou kvitne na jeseň fialovomodrými kvetmi, existuje aj bielokvetý. Dôležitá je rozvetvená blizna vyčnievajúca z kvetu. Má tri ramená dlhé 25 – 33 mm. U nás sa z tejto skupiny najčastejšie pestuje crocus specious, ktorý je ideálny do skalkových úprav.

Pôvodný výskyt šafranu nie je známy. Predpokladá sa, že pochádza z východného Stredomoria a pestoval sa v starovekom Egypte aj v antickom Grécku na výrobu korenia. Neskôr našiel uplatnenie i v Rímskej ríši. Od 14. storočia sa pestoval aj v strednej Európe. V súčasnosti sa pre celú Európu pestuje v Španielsku, menej vo Francúzsku. Pestovanie šafranu na korenie vyžaduje veľké plochy a množstvo ručnej práce. V júni sa vysádza na jeseň kvitnúci šafran a po troch rokoch sa hľuzy vyberajú, aby sa založil nový porast. Šafran najviac kvitne v druhom roku. Kvety sa režú skoro ráno a po zvädnutí sa z nich nožnicami vystrihávajú blizny. Rozložené na slnku za pol hodiny uschnú.

Najdrahšie korenie

Šafran bol vždy považovaný za tajomné korenie s mystickými účinkami. Je súčasťou španielskej a arabskej kuchyne. Oddávna sa používal a používa do mäsových polievok, ryže, pečiva, syrov a masla. Veľmi intenzívne zafarbuje pokrmy, pričom stačí 0,01 g, aby farbilo 3 litre vody do krásnej žltej farby. Špecifická je jeho horkastá vôňa, vďaka ktorej sa pridáva do orientálnych pánskych parfumov. Hoci je vo veľkom jedovatý, v malom sa v Oriente dodnes používa ako liek na zlepšenie trávenie.

Vysoká cena šafranu a podobnosť s niektorými druhmi suchého podrveného korenia otvára cestu na uplatnenie mnohých náhrad. Väčšinou ide o rôzne oranžovo farbiace kvety. Medzi najúspešnejšie patrí nechtík (Calendula). Ďalšími rastlinami sú arnika (Arnika montana), ako aj intenzívne farbiaca kurkuma pravá (Curcuma longa), ktorá je súčasťou korenia karí. Ako náhrada za šafran slúžia aj žlté korunné lupienky kvetov požltu farbiarskeho – safloru (Carthamus tinctorius).

Viete, že…

… šafrany majú aj menej početnú skupinu druhov kvitnúcich na jeseň? Oveľa väčšiu skupinu tvoria druhy kvitnúce na jar?
… z druhov kvitnúcich na jeseň sa vyrába elita medzi korením?
… vďaka vysokým nárokom na plochu a ručnú prácu, ako aj vďaka špecifickej chuti je šafran najdrahšie korenie na svete?
… na výrobu vzácneho korenia sa používajú z celej rastliny iba tri ramená dlhé dva a pol až tri centimetre, na ktoré sa rozrastá blizna v strede kvetu?
… na výrobu 10 g korenia je potrebná plocha 5 m2?
… každé rameno sa z kvetu musí vyštipnúť ručne?
… ľudové prirovnanie „málo ako šafranu“ vychádza zo skutočnosti, že šafrany sa u nás dobre rozmnožujú, ale málo kvitnú?

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share