Ak sa rozhodneme pre jeho pestovanie, musíme pamätať na to, že potrebuje dostatok vlahy, preto nie je vhodný napríklad na chatu či chalupu, kde by bol možno aj týždeň bez vody. Bez dostatku vlahy totiž rýchlo vädne. Aj keď sa po zaliatí opätovne „spamätá“, reaguje však opadom listov.
Vhodné stanovište
Tento vždyzelený, bohato kvitnúci ker s drevnatými stonkami má svetlozelené, asi desaťcentimetrové listy, ktoré pripomínajú javor. Podľa toho aj dostala rastlina ľudové pomenovanie izbový alebo domáci javor. V našich podmienkach kvitne od jari do jesene, ale v subtropickom pásme, odkiaľ pochádza, kvitne po celý rok. Výrazné kvety majú tvar lampióna a sú bielej, červenej, žltej alebo oranžovej farby. Ako vyplýva už z jeho slovenského názvu – podslnečník (Abutilon) sa dobre cíti na svetlých alebo čiastočne zatienených miestach, neuškodí mu však ani niekoľkohodinové priame slnko. V tieni málo kvitne, neznáša však ani celodenný slnečný úpek. Pri vykladaní na balkón dávame pozor na to, aby naň nedopadal dážď a nepoškodil ho vietor, lebo by mu mohli opadať listy aj kvety. Keď mu už vyberieme vhodné miesto, nemali by sme ho veľmi premiestňovať, aby nezhodil kvety.
Prezimovanie
Na konci sezóny ho z balkóna presťahujeme do miestnosti, kde sa bude teplota pohybovať okolo 12 až 15 °C. V zime ho polievame menej často musíme však dávať pozor, aby substrát úplne nevyschol. Aj v zime potrebuje svetlé stanovište, najlepšie je umiestnenie v tesnej blízkosti južného okna. Ak by prezimovali v málo osvetlenom a chladnejšom prostredí, pod 10 °C, zhadzuje listy aj puky a končeky výhonkov hnednú. Podslnečník rastie pomerne rýchlo, preto aby mala rastlina bohatú korunu, na konci zimy výhonky zrežeme asi o polovicu dĺžky. Rozmnožiť si ho môžeme na jar vrcholovými odrezkami, ktoré zostali po odrezaní. Zakorenia buď vo vode, alebo v ľahšom substráte pri teplote okolo 20 °C.
Starostlivosť a ochrana
– každú jar treba podslnečník presadiť do trochu väčšej nádoby, ako bola pôvodná. Môže dorásť až do výšky dvoch metrov, bežne je to však nižší ker. Vhodné je tvarovanie na kmieniku. Existujú aj odrody s previsnutým rastom, ktoré sa hodia do závesných nádob.
– rastlinu môžu napadnúť molice, drobné biele mušky, ktoré sa objavujú na mladých výhonkoch. Ak sa ich nezbavíme hneď, neskorší zásah môže byť neúčinný.
– počas suchého a teplého leta sa môžu vyskytnúť roztočce, ale aj vošky. Zasahujeme proti nim povolenými prípravkami.
Naša rada
Počas vegetácie okrem výdatnej zálievky nezabúdame ani na pravidelné prihnojovanie. Používame kvapalné hnojivo na izbové kvety a aplikujeme ho od jari do jesene každé dva týždne.